• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Všetci videli, čo sa stalo, vravel Sagan po 3. etape Tour de France 2022

Všetci videli, čo sa stalo, vravel Sagan po 3. etape Tour de France 2022

Podľa Petra Sagan aj členov jeho tímu TotalEnergies sa Wout van Aert previnil proti pravidlám v záverečnom šprinte a odsunul Slováka na štvrté miesto.

4.7.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský cyklista Peter Sagan mal v nedeľňajšej tretej etape na dosah prvé pódium a možno aj etapové víťazstvo na 109. ročníku pretekov Tour de France, ale v záverečnom súboji napokon skončil až na štvrtom mieste.

Van Aert zostal v žltom drese

Trojnásobný majster sveta aj jeho tím TotalEnergies boli nahnevaní na Belgičana Wouta van Aerta, ktorý zdanlivo obmedzil Slováka a umiestnil sa na druhej pozícii. Jazdec tímu Jumbo-Visma zostal v žltom drese pre lídra priebežného poradia "Starej dámy".

Viac o téme: Tour de France 2022

"Všetci videli, čo sa stalo. Nebudem to tu rozoberať. Na to tu máme rozhodcov, aby posudzovali. Nech to posudzujú oni, ja to nebudem posudzovať," povedal po etape nespokojný Sagan pre RTVS na margo šprintu, v ktorom triumfoval Holanďan Dylan Groenewegen (BikeExchange-Jayco) pred Van Aertom a ďalším Belgičanom Jasperom Philipsenom (Alpecin Fenix).


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie