• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Vráti sa Zdeno Chára k tímu Boston Bruins alebo ukončí kariéru? Expert vidí aj ďalšie možnosti

Vráti sa Zdeno Chára k tímu Boston Bruins alebo ukončí kariéru? Expert vidí aj ďalšie možnosti

Víťaz Stanleyho pohára aj Norrisovej trofeje odohral v NHL takmer 1900 duelov.

11.8.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa stále nerozhodol, či a kde bude pokračovať v kariére.

Zámorský expert Michael DeRosa z magazínu The Hockey Writers si myslí, že by sa mohol vrátiť do klubov Boston Bruins alebo New York Islanders, prípadne odovzdať svoje skúsenosti v New Yorku Rangers.

Cenné skúsenosti a tvrdosť

Štyridsaťpäťročný šesťnásobný hokejista roka na Slovensku má za sebou už 1880 zápasov počas 24 sezón v kanadsko-americkej profilige, pôsobil v nej aj v tímoch Ottawa Senators a Washington Capitals.

"Boston už podpísal ročné zmluvy pre budúci ročník s Patricom Bergeronom a Davidom Krejčím, takže by v tíme opäť mohli privítať aj Cháru. Určite už by nebol kapitán a nehral by v prvej formácii, ale jeho tvrdosť a skúsenosti sú veľmi cenné. Chára stále môže zabojovať o miesto v nižších obranných pároch," myslí si DeRosa.

Podľa neho však Bruins musia najskôr uvoľniť miesto pod platovým stropom, aby mohli podpísať zmluvu s Chárom.


Môžu to urobiť napríklad výmenou Mika Reillyho, ktorý zarába 3 milióny dolárov. Chára síce nie je útočný typ ako on, ale je tvrdší a odolnejší.

Kontrakt na jeden deň

V prípade, že sa Chára rozhodne ukončiť kariéru, DeRosa odporúča vedeniu Bostonu podpísať s ním kontrakt na jeden deň.


"Je obrovskou osobnosťou v histórii klubu a zaslúži si ukončiť kariéru práve s ním. Každopádne, bude zaujímavé sledovať, či sa ešte nejakým spôsobom dajú dokopy," dodal expert na margo držiteľa Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu NHL z roku 2009 a víťaza Stanleyho pohára z roku 2011.

Kapitánom Bruins bol Chára celých 14 sezón od jeho príchodu v roku 2006 až do odchodu v roku 2020.

Pokračovanie s Islanders

DeRosovi sa pozdáva aj myšlienka Chárovho pokračovania u "ostrovanov", za ktorých hrával v sezóne 2021/2022.


"Bol slušným prínosom pre obranu Islanders, zaznamenal dva góly, 14 bodov a 8 plusových bodov v 72 zápasoch. Hral tiež veľmi tvrdo, keďže nazbieral 85 trestných minút a rozdal 125 bodyčekov. Je ťažké uveriť tomu, že by bol generálny manažér Lou Lamoriello úplne proti tomu, aby ho mal naďalej v tíme," uviedol expert, podľa ktorého majú Islanders dosť peňazí na podpis Cháru.


Aj keď majú k dispozícii mladých obrancov Robina Sala a Sebastiana Aha, Chára môže byť istotou v zadných radoch, kým sa obaja etablujú.

Alternatívou sú aj Rangers

DeRosa nevylučuje ani možnosť, že dvojnásobný vicemajster sveta zakotví u newyorských "jazdcov", ktorí budú chcieť nadviazať na úspešný ročník.

"Získať skúsenosti víťaza Stanleyho pohára určite stojí za to. Rozhodne by im neuškodilo mať v obrane niekoho tak skúseného. Majú tiež priestor na to, aby mu ponúkli zmluvu s minimálnym platom," skonštatoval odborník.


Účastník siedmich MS a troch olympiád môže byť podľa neho aj v tíme Rangers mentorom mladých obrancov.


Všetky spomenuté kluby Chárovi vyhovujú, keďže ako sám uviedol, kvôli rodine sa nechce sťahovať a pôjde len do klubu z východného pobrežia USA.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie