• Dnes je: Streda 21. októbra 2020 meniny má Uršuľa

Vrah nemeckého politika Waltera Lübckeho je známy, krajne pravicový extrémista sa priznal

Vrah nemeckého politika Waltera Lübckeho je známy, krajne pravicový extrémista sa priznal

Muž čelí obvineniam z vraždy, pokusu o vraždu, vážneho ublíženia na zdraví a zločinov súvisiacich so zbraňami.

5.8.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecký krajne pravicový extrémista, ktorého súdia v prípade minuloročnej vraždy regionálneho politika Waltera Lübckeho, sa priznal.

Stephan Ernst prostredníctvom svojho právnika pred súdom vo Frankfurte nad Mohanom priznal, že na politika z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej vypálil smrtiaci výstrel. Informuje o tom tlačová agentúra dpa.

Proces s Ernstom pre zabitie Lübckeho sa začal v polovici júna. Muž, ktorého už v minulosti odsúdili za násilné zločiny namierené proti migrantom, čelí obvineniam z vraždy, pokusu o vraždu, vážneho ublíženia na zdraví a zločinov súvisiacich so zbraňami.

Ďalší muž čelí obvineniam zo spoluúčasti

V súvislosti s prípadom tiež obvinili istého Markusa H., ktorý čelí obvineniam zo spoluúčasti a porušenia zákona o strelných zbraniach.

Podľa prokurátorov sa obaja muži v októbri 2015 zúčastnili na podujatí, kde Lübcke obhajoval rozhodnutie vlády umožniť vstup do krajiny tisíckam migrantov. Video s politikovými vyjadreniami značne kolovalo v kruhoch krajnej pravice a vyvolalo viacero vyhrážok.

Dve verzie výpovedí páchateľa

Ernst pôvodne vyšetrovateľom povedal, že vraždu vykonal sám. Neskôr svoje vyhlásenie stiahol a politikovu smrť označil za nehodu. Na súde prezentovali videá s oboma verziami výpovedí.

Lübckeho, ktorý viedol regionálnu administratívu v oblasti Kassel v strednom Nemecku, postrelili 1. júna 2019. Svojim zraneniam podľahol ešte tej noci.

Po jeho úmrtí a ďalších útokoch z toho roku sa nemecká vláda zaviazala, že zasiahne proti krajne pravicovému extrémizmu, ktorý podľa nej predstavuje značnú hrozbu pre bezpečnosť krajiny.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie