• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Voliči v Berlíne schválili kontroverzný návrh na vyvlastnenie bytov

Voliči v Berlíne schválili kontroverzný návrh na vyvlastnenie bytov

V apríli nemecký ústavný súd rozhodol, že horná hranica nájomného, ktorú miestna vláda stanovila vlani, je protiústavná.

Voliči v Berlíne podporili kontroverzný návrh, aby berlínska samospráva prevzala od súkromných vlastníkov približne 240-tisíc bytov v hodnote niekoľkých miliárd eur s cieľom obmedziť prudko rastúce nájomné v nemeckej metropole.

Za vyvlastnenie bytov sa podľa výsledkov nedeľného referenda vyslovilo 56,4 percenta voličov, proti bolo 39 percent.

Výsledkami nezáväzného referenda sa bude musieť zaoberať miestna vláda v Berlíne. Návrh na vyvlastnenie sa týka zhruba 15 percent nájomných bytov v Berlíne.

Náklady na bývanie prudko rastú

Rastúce náklady na bývanie sú v Berlíne, kde v porovnaní s mnohými inými metropolami dlho uplatňovali nízke nájmy, v posledných rokoch výbušnou témou.

Jedným zo spôsobov, ako sa odchádzajúca ľavicová mestská koalícia snažila problém riešiť, sú spätné nákupy bytov, ktoré kedysi patrili štátu a v posledných dekádach prešli do rúk súkromných spoločností.

Horná hranica nájomného je protiústavná

V apríli nemecký ústavný súd rozhodol, že horná hranica nájomného, ktorú miestna vláda stanovila vlani, je protiústavná. Zrušené pravidlo zmrazilo nájomné pre zhruba 90 percent berlínskych bytov na päť rokov na úrovni, kde sa nachádzalo v júni 2019.

V mnohých prípadoch bolo potrebné nájomné znížiť, aby zodpovedalo novej hranici. Po rozhodnutí súdu však museli početní nájomníci znížené platby spätne uhrádzať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie