• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Vojna na Ukrajine: Zelenskyj zvažuje ukončenie mierových rozhovorov, Rusi zintenzívnili útoky v Donbase a naďalej ostreľujú mariupoľskú oceliareň

Vojna na Ukrajine: Zelenskyj zvažuje ukončenie mierových rozhovorov, Rusi zintenzívnili útoky v Donbase a naďalej ostreľujú mariupoľskú oceliareň

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že poznámka ruského veliteľa o prevzatí kontroly nad východom a juhom Ukrajiny a prístupe do regiónu Podnestersko v Moldavsku iba dokazuje, že Rusko plánuje napadnúť aj iné krajiny.

Ruské sily pokračujú v zintenzívňovaní útokov na východe Ukrajiny. Ako v nedeľu uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ruská armáda v 60. deň vojny ostreľovala ukrajinské pozície pozdĺž celej frontovej línie a zintenzívnila svoje útočné operácie v smere na Severodoneck, Kurachiv a Popasnu.

Regionálny vojenský správca Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že ruské ostreľovanie v priebehu ostatných 24 hodín zabilo najmenej osem ľudí a ďalšie dve osoby utrpeli zranenia.

Ruské sily tiež pokračujú v útokoch na obkľúčenú mariupoľskú oceliareň Azovstaľ. Snažia sa ju zasiahnuť leteckými útokmi i raketami s dlhým doletom. Rusi ostreľovali aj oblasti okolo mesta Dnipro severne od Záporožia, kde ruská raketa zabila najmenej jedného civilistu.

Niektorí ľudia, ktorí sa skrývajú pod zemou v mariupoľskej oceliarni, už dva mesiace nevideli oblohu a slnko. Povedali to vo videu, ktoré zverejnil batalión Azov.


Ako počas soboty informoval poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko, Rusi násilím deportujú Mariupoľčanov na Ďaleký východ.


Naposledy z mesta odviezli 308 miestnych obyvateľov vrátane 90 detí. Ukrajinských civilistov posielajú do ekonomicky zaostalejších častí Ruska, kde ich nútia pracovať bez nároku na mzdu a pod podmienkou, že dva roky odtiaľ neodídu.


Rusko pravdepodobne ešte zintenzívni ostreľovanie ukrajinských civilistov počas pravoslávnych veľkonočných sviatkov. Tvrdí to Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU), ktorá prostredníctvom Telegramu vyzvala obyvateľov, aby cez sviatky zostali doma.

SBU zachytila telefonický rozhovor ruského okupanta, ktorý svojej žene hovorí, že pre Ukrajincov chystajú „veľkonočné prekvapenie“ v podobe silného bombardovania.


Rusko každým dňom nasadzuje v Donbase na východe Ukrajiny stále viac vojakov. Povedal to tajomník ukrajinskej rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov s tým, že na Ukrajine momentálne bojuje viac ako 100-tisíc ruských vojakov vrátane žoldnierov zo Sýrie a Líbye.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že poznámka ruského veliteľa o prevzatí kontroly nad východom a juhom Ukrajiny a prístupe do regiónu Podnestersko v Moldavsku iba dokazuje, že Rusko plánuje napadnúť aj iné krajiny. Ako referuje spravodajský web BBC, útok na Ukrajinu bol podľa Zelenského iba začiatok.

V západoukrajinskom Ľvive oznámili zákaz vychádzania. Ako uviedol gubernátor Ľvivskej oblasti Maksym Kozyckyj, vzhľadom na „nové spravodajské informácie“ začne platiť od soboty 23:00 do nedele 5:00 a potom každý ďalší deň v týchto hodinách až do odvolania.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sobotňajšej tlačovej konferencii varoval, že ukončí mierové rozhovory s Moskvou, ak Rusko zabije ktoréhokoľvek z posledných obrancov Mariupoľa alebo ak Rusko usporiada referendum o nezávislosti v okupovanom meste Cherson. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Zároveň varoval Ukrajincov žijúcich v oblastiach na juhu Ukrajiny pod kontrolou ruských jednotiek, aby im neposkytovali svoje preukazy totožnosti. Tie by podľa neho mohli byť zneužité „na sfalšovanie pseudoreferenda o našej krajine“ a na vytvorenie vlády priateľskej k Moskve.

Ukrajinský prezident uviedol, že sa objavujú nové dôkazy o tom, že ruskí vojaci zabili v meste Mariupoľ desaťtisíce civilistov a potom sa to pokúsili zamaskovať. Povedal, že Ukrajina zachytila ruské rozhovory o tom, „ako zakrývajú stopy po svojich zločinoch“.


Zelenskyj tiež informoval, že Rusi zriadili pri Mariupoli „filtračné tábory“ pre tých, ktorí sa pokúšali opustiť mesto. Tých, ktorí prežili tieto tábory, poslali do oblastí pod ruskou okupáciou alebo do samotného Ruska, často až na Sibír alebo na Ďaleký východ. Medzi násilne deportovanými obyvateľmi sa podľa Zelenského nachádza mnoho detí.

Ukrajinská armáda zničila ruské veliteľské stanovište v Chersone na juhu krajiny, ktoré padlo do rúk ruským silám na začiatku vojny. Ukrajinská vojenská spravodajská služba zverejnila vyhlásenie, že veliteľské stanovište bolo zasiahnuté v piatok a pri útoku prišli o život dvaja ruskí generáli a jeden bol vážne zranený.


Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč v online rozhovore povedal, že v čase útoku bolo vo veliteľskom centre až 50 vysokých ruských dôstojníkov. Dodal, že ich osud je neznámy. Ruská armáda tieto tvrdenia dosiaľ nekomentovala.

Stovky demonštrantov patriacich k značnej rusky hovoriacej komunite v Lotyšsku sa v sobotu zúčastnili na rozsiahlej demonštrácii v Rige, na ktorej odsúdili režim ruského prezidenta Vladimira Putina a agresiu Moskvy voči Ukrajine.


Účastníci zhromaždenia mávali ukrajinskými vlajkami a držali transparenty, na ktorých boli nápisy ako „Ruský hlas proti vojne“, „Stop genocíde na Ukrajine“ či „Úplné embargo na ruský plyn a ropu“.


Organizátori protestu uviedli, že cieľom bolo poukázať na to, že mnohí z rusky hovoriacich obyvateľov Lotyšska nepodporujú Putina a považujú kroky Moskvy za „zločiny“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie