• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Vojna na Ukrajine: Zelenskyj sa obáva o svoj život, je známy termín ďalšieho rokovania o mieri

Vojna na Ukrajine: Zelenskyj sa obáva o svoj život, je známy termín ďalšieho rokovania o mieri

Ruské sily zaútočili na obytné domy, školy, škôlky a nemocnice. Ničia tiež kostoly a katedrály, ostreľujú železničné stanice, kde sa nachádzajú tisícky utekajúcich žien a detí.

Ukrajinský líder Volodymyr Zelenskyj v boji o prežitie svojej krajiny v sobotu „zúfalo“ požiadal amerických zákonodarcov, aby Spojené štáty pomohli dostať viac bojových lietadiel do jeho armády a prerušili dovoz ruskej ropy.

Zelenskyj začal súkromný videohovor s americkými zákonodarcami slovami, že je to možno posledný raz, čo ho vidia živého. Prezident zostal v Kyjeve, aj keď mesto zo severu ohrozuje obrovská ruská obrnená kolóna.

Pokoj zbraní, na ktorom sa dohodli Rusko a Ukrajina s cieľom umožniť civilistom odísť z mesta Mariupoľ, nie je dodržiavaný. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na mestskú radu, ktorá medzičasom oznámila odklad evakuácie obyvateľov.


Podľa informácií, ktoré zástupcovia radnice zverejnili prostredníctvom platformy Telegram, naďalej pokračujú boje v Záporožskej oblasti, kde sa má humanitárny koridor končiť.

Podľa aktuálnych informácií je naďalej pod paľbou aj samotný Mariupoľ. „Rusi nás ďalej bombardujú a ostreľujú delostrelectvom. Je to šialené,“ povedal pre BBC zástupca starostu Mariupoľa Serhij Orlov. „V Mariupoli nie je žiadne prímerie a pokoj zbraní nie je ani pozdĺž celej cesty. Naši civilisti sú pripravení odísť, ale pod bombardovaním nemôžu,“ dodal.


Predstavitelia mesta Mariupoľ preto zatiaľ požiadali obyvateľov, ktorí chcú utiecť z bojov, aby sa vrátili do úkrytov, keďže rokovania s Ruskom pokračujú. Referuje o tom spravodajský web CNN.


„Žiadame všetkých obyvateľov Mariupoľa, aby odišli do úkrytov. Viac informácií o evakuácii prinesieme čoskoro. V súčasnosti trvajú rokovania s Ruskou federáciou o zavedení režimu prímeria a zaistení bezpečného humanitárneho koridoru. Polícia bude obyvateľov mesta informovať aj pomocou reproduktorov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Pokoj zbraní v okolí miest Mariupoľ a Volnovacha by mal platiť v sobotu od 9:00 do 16:00 miestneho času (od 8:00 do 15:00 SEČ).


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uviedol, že ukrajinské sily držia kľúčové mestá v strednej a juhovýchodnej časti krajiny. Dodal, že Rusi sa snažia zablokovať a udržať obkľúčený Charkov, Mykolajiv, Černihiv a Sumy.


„Okupantom spôsobujeme straty, aké nevideli ani v najhoršej nočnej more,“ povedal Zelenskyj a poznamenal, že počas prvých desiatich dní vojny Ukrajinci zabili 10-tisíc ruských vojakov.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v sobotu povedal, že ruské sily „postúpili v niektorých smeroch“, no ukrajinskí obrancovia „kontrujú a vytláčajú okupantov“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Je zrejmé, že nepriateľ postúpil v niektorých smeroch, kontroluje však len malé oblasti. Naši obrancovia tvrdo kontrujú a vytláčajú okupantov,“ uviedol vo vyhlásení s tým, že pre „spomalenie útočného tempa a odpor Ukrajincov Rusko mení taktiku“.


Reznikov podotkol, že najzraniteľnejšia je momentálne ukrajinská obloha. „Agresor využíva svoj vzdušný a raketový potenciál komplexne a aktívne. Všetky typy letectva bombardujú naše mestá, obce a civilnú infraštruktúru, vrátane kritickej infraštruktúry a nebezpečnej infraštruktúry – medzi nimi jadrové a vodné elektrárne,“ poznamenal.


Podľa Reznikova ruské sily zaútočili na obytné domy, školy, škôlky a nemocnice. Ničia tiež kostoly a katedrály, ostreľujú železničné stanice, kde sa nachádzajú tisícky utekajúcich žien a detí. „Toto sú taktiky vystrašených šakalov,“ povedal. „Som presvedčený, že nepriateľ zaplatí za každý život a za každú slzu.“


Reznikov uviedol, že Mariupoľ, Volnovacha, Charkov, Černihiv, Mykolajiv a Cherson patria medzi mestá, kde je v súčasnosti situácia „najzložitejšia“, a dodal: „Naozaj dúfame, že humanitárny koridor bude fungovať a budeme môcť evakuovať civilistov.“ Reznikov tiež skonštatoval, že hlavné úsilie ruských síl sa naďalej sústreďuje na obkľúčenie Kyjeva a potláčanie odporu v mestách a obciach.


Hranicu Slovenska a Ukrajiny prekročilo od začiatku ruskej invázie 113 968 osôb. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, za posledných 24 hodín policajti na hraničných priechodoch vybavili 12 438 ľudí.


Na hraničnom priechode Ubľa podľa Bárdyovej policajti vybavili 2 713 osôb, pričom aktuálna čakacia lehota je približne deväť hodín. Na priechode Vyšné Nemecké polícia za posledných 24 hodí vybavila 8 523 osôb. Čakacia doba na tomto priechode je približne dve hodiny. Pokiaľ ide o priechod Veľké Slemence, tam policajti vybavili 1 202 osôb. Na tomto hraničnom priechode je podľa polície vybavovací proces plynulý a bez čakania.

Ukrajinský líder Volodymyr Zelenskyj v boji o prežitie svojej krajiny v sobotu „zúfalo“ požiadal amerických zákonodarcov, aby Spojené štáty pomohli dostať viac bojových lietadiel do jeho armády a prerušili dovoz ruskej ropy.


Zelenskyj začal súkromný videohovor s americkými zákonodarcami slovami, že je to možno posledný raz, čo ho vidia živého. Prezident zostal v Kyjeve, aj keď mesto zo severu ohrozuje obrovská ruská obrnená kolóna.


Tretie kolo ukrajinsko-ruských rozhovorov sa uskutoční v pondelok. Ako referuje web Ukrajinská pravda, potvrdil to jeden z ukrajinských vyjednávačov David Arahamija. Miesto konania zatiaľ nie je známe.

Putin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu

Benjamin Ferencz, posledný žijúci prokurátor v Norimberskom procese s nacistickými predstaviteľmi v rokoch 1945 - 1946, vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin by mal skončiť „za mrežami“. Povedal to v rozhovore pre britský The Mirror.


Zločiny, ktoré Rusko teraz pácha na Ukrajine, sú hanbou ľudskej spoločnosti. Zodpovední by sa mali zodpovedať za agresiu, zločiny proti ľudskosti a obyčajné vraždy. Čím skôr začnú ťahať zločincov pred súd, tým šťastnejší budeme,“ povedal Ferencz. Podotkol, že najprv by Rusko potrebovalo úplne novú vládu, aby Putina a jeho okruh najbližších spolupracovníkov mohli zatknúť a uväzniť.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nepovažuje to však za nereálne a tvrdí, že Putin by napokon mohol skončiť vo väzení ako vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič. „Je to veľmi realistické,“ dodal Ferencz, ktorý 11. marca oslávi 102. narodeniny. „Všetko, čo potrebujeme, je odhodlanie to urobiť, Rusi nežijú na Mesiaci. Chcem vidieť Putina za mrežami. Je to možné.“ skonštatoval.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie