• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Vojna na Ukrajine: V neoznačenom hrobe našli telo Čecha, Rusi ostreľovali Javorovský rajón a Orbán je proti sankciám

Vojna na Ukrajine: V neoznačenom hrobe našli telo Čecha, Rusi ostreľovali Javorovský rajón a Orbán je proti sankciám

Ruské sily v noci z pondelka na utorok ostreľovali vojenskú infraštruktúru v Javorovskom rajóne na západe Ukrajiny pri hraniciach s Poľskom.

Ruské sily v noci z pondelka na utorok ostreľovali vojenskú infraštruktúru v Javorovskom rajóne na západe Ukrajiny pri hraniciach s Poľskom. Informoval o tom šéf Ľvovskej vojenskej samosprávy Maksym Kozyckyj.

Tím agentúry AP a svedkovia v meste Ľvov po polnoci videli žiaru z explózií západne od mesta, ktorú sprevádzalo vzdialené dunenie a neskôr aj pach horenia. Svedkovia narátali najmenej osem výbuchov. Ľvovský starosta Andrij Sadovyj na sociálnej sieti Facebook napísal, že nemajú potvrdené, že by rakety zasiahli aj Ľvov.

V neoznačenom hrobe pri Makarive neďaleko hlavného mesta Kyjev našli v neoznačenom hrobe telá troch mužov. Ako informuje web spravodajskej ČT24 s odvolaním na denník Ukrajinská pravda, jeden z nich mal u seba dokumenty, z ktorých podľa polície vyplýva, že ide o občana Českej republiky. Má ísť o vodiča kamiónu, ktorý na Ukrajine pomáhal ako dobrovoľník.

Ruský prezident Vladimir Putin sa na summite Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) tiež vyjadril, že počas invázie na Ukrajinu Moskva získala „dokumentárne dôkazy“ o tom, že blízko ruských hraníc „boli v podstate vytvorené komponenty biologických zbraní“. Podľa jeho slov sa „pracuje na možných metódach a mechanizmoch destabilizácie epidemickej situácie v postsovietskom priestore“. BBC upozorňuje, že tieto tvrdenia sa nedali nezávisle overiť.

Slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo v pondelok na vstupe do Slovenskej republiky viac ako 2400 osôb. Z toho bolo 695 mužov, 1 362 žien a 380 detí. O dočasné útočisko požiadalo 300 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v pondelok takmer 2 800 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 57 policajtov, 69 hasičov, piati colníci, 150 vojakov, 119 dobrovoľníkov, dvaja kňazi a 18 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 15 autobusov, ktoré prepravili 152 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 20 osôb.

Celkovo už od začiatku konfliktu prekročilo slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do SR viac ako 430-tisíc osôb, o dočasné útočisko požiadalo viac ako 76-tisíc z nich. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 171-tisíc osôb.


Premiér Eduard Heger (OĽaNO) víta oznámenie švédskej premiérky Magdaleny Andersson, že jej krajina podá prihlášku do Organizácie severoatlantickej zmluvy (NATO). Ako uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti, napriek tomu, že Švédsko a Fínsko si desaťročia zakladali na neutralite, ruská invázia ich donútila toto rozhodnutie prehodnotiť. „Bezpečnosť ich občanov zoči voči hrozbe z Moskvy je totiž na prvom mieste. Veľmi radi podporíme prijatie Švédska aj Fínska, ktoré ešte viac posilní ochranu nášho kontinentu,“ doplnil Heger.


V neoznačenom hrobe pri Makarive neďaleko hlavného mesta Kyjev našli v neoznačenom hrobe telá troch mužov. Ako informuje web spravodajskej ČT24 s odvolaním na denník Ukrajinská pravda, jeden z nich mal u seba dokumenty, z ktorých podľa polície vyplýva, že ide o občana Českej republiky. Má ísť o vodiča kamiónu, ktorý na Ukrajine pomáhal ako dobrovoľník.

Maďarský premiér trvá na tom, že jeho krajina nepodporí akékoľvek sankcie, ktoré by negatívne ovplyvnili jej energetickú bezpečnosť.


Viktor Orbán v maďarskom parlamente v pondelok vyhlásil, že Maďarsko nebude blokovať sankcie Európskej únie (EÚ), pokiaľ „neprekročia červenú čiaru hospodárskej ochrany Maďarska“. To podľa neho znamená, že nesmú ohroziť energetickú bezpečnosť krajiny. Lídri EÚ sú podľa Orbána „presvedčení, že európske sankcie prinútia Rusko padnúť na kolená“. „Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažím, nepamätám si, že by nejaká kontinentálna blokáda bola niekedy úspešná,“ skonštatoval.


Predstavitelia EÚ pokračujú v presadzovaní embarga na ruskú ropu. Orbánova vláda však zostáva neoblomná vo svojom odmietaní sankcií na ruské energie a jej názor nezmenili ani ponuky z Bruselu, že by Maďarsko dostalo výnimku na neskoršie odstúpenie od ruského dovozu.

Turecký prezident v pondelok zopakoval, že nepodporí vstup Fínska a Švédska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).


Niekoľko hodín po tom, čo Štokholm oznámil, že s Fínskom požiada o členstvo v aliancii, Recep Tayyip Erdogan povedal, že severské krajiny nemusia ani posielať svoje delegácie do Turecka, aby zmenili jeho názor. Svoj postoj odôvodňuje tým, že krajiny poskytujú útočisko kurdským militantom a ďalším organizáciám, ktoré Ankara považuje za teroristov, informuje spravodajský portál BBC.


Erdoganova vláda sa tiež zaviazala blokovať uchádzačov do NATO, ktorí na Ankaru uvalili sankcie. V roku 2019 Fínsko a Švédsko na ňu po vpáde do Sýrie uvalili zbrojné embargo. Fínsky minister zahraničia Pekka Haavisto v pondelok v parlamente v Helsinkách povedal, že je prekvapený z postoja Turecka. Dodal tiež, že jeho vláda nemá záujem o vyjednávanie s Erdoganom.


Ruské sily v noci z pondelka na utorok ostreľovali vojenskú infraštruktúru v Javorovskom rajóne na západe Ukrajiny pri hraniciach s Poľskom. Informoval o tom šéf Ľvovskej vojenskej samosprávy Maksym Kozyckyj. Tím agentúry AP a svedkovia v meste Ľvov po polnoci videli žiaru z explózií západne od mesta, ktorú sprevádzalo vzdialené dunenie a neskôr aj pach horenia. Svedkovia narátali najmenej osem výbuchov. Ľvovský starosta Andrij Sadovyj na sociálnej sieti Facebook napísal, že nemajú potvrdené, že by rakety zasiahli aj Ľvov.

Viac ako 260 ukrajinských bojovníkov v pondelok evakuovali z obliehanej oceliarne Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupoľ do oblastí pod kontrolou Ruska.


Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hannna Maľarová informovala, že 53 vážne zranených bojovníkov vzali do nemocnice v Novoazovsku a ďalších 211 odviezli cez humanitárny koridor do Olenivky. Ukrajina podľa nej pracuje na výmene zajatcov, aby sa mohli vrátiť domov. Maľarová tiež povedala, že pracujú na záchrane zostávajúcich bojovníkov v oceliarni a pochválila vojakov, že splnili svoju misiu.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poznamenal, že evakuácia vojakom zachránila život, pretože „Ukrajina potrebuje ukrajinských hrdinov nažive, to je náš princíp“. Ako tiež povedal, pracujú na tom, aby obrancov Mariupoľa priviedli domov a to si vyžaduje delikátnosť a čas.


Najčítanejšia najnovšia správa

Rusi utrpeli v Melitopole značné straty, Ukrajinci okupantov drvia vďaka raketám HIMARS

rusi utrpeli v melitopole znacne straty ukrajinci okupantov drvia vdaka raketam himars

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili v noci na pondelok raketami HIMARS na ruské pozície v okupovanom meste Melitopoľ na juhu Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, podľa predbežných odhadov bolo zničené značné množstvo ruskej vojenskej techniky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa uvádza, že o život prišlo viac ako 100 ruských vojakov. „Tí už majú lístky na koncert Kobzona (zosnulý sovietsky spevák, pozn.) a ich rodičia už vyberajú model a farbu auta Lada,“ uviedla ukrajinská armáda.

Podľa legitímneho starostu Melitopoľa Ivana Fedorova ruská protivzdušná obrana už nie je schopná vzdorovať raketám HIMARS, čo podľa neho vytvára potrebné predpoklady pre úspešnú protiofenzívu v smere na Melitopoľ.

Rusi na Ukrajine používajú nováčikov, ako potravu pre delá

Ruská armáda nasadzuje nováčikov alebo zajatcov do prvej línie, aby identifikovala palebné pozície ukrajinských ozbrojených síl. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Čerstvo zmobilizovaných ľudí používajú ako potravu pre delá, nezáleží pritom na tom, odkiaľ pochádzajú, či z okupovaného územia alebo z väzenia. Sú tam len ako spotrebný materiál, okamžite zomrú. Nemajú výcvik ani normálny výstroj, len ich tam posielajú, aby zistili, kde sú naše palebné pozície a tie sa potom ruská armáda pokúša ostreľovať svojím delostrelectvom,“ poznamenal Hajdaj.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak nedávno uviedol, že v dôsledku veľkých personálnych strát sa Kremeľ uchyľuje k formám skrytej mobilizácie. V prípade smrti takéto straty ruská armáda nepočíta ani neeviduje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie