• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Vojna na Ukrajine: Rusko poprelo vyhlásenie stanného práva, rokuje sa o výmene obrancov za zajatcov

Vojna na Ukrajine: Rusko poprelo vyhlásenie stanného práva, rokuje sa o výmene obrancov za zajatcov

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ubezpečuje, že vnútropolitická situácia v Rusku je stabilná. Zároveň poprel tvrdenia, že by sa ruský prezident Vladimir Putin chystal vyhlásiť stanné právo. Ako podľa spravodajskej televízie CNN povedal, stanné právo nie je v plánoch.

Riaditeľka tajných služieb USA Avril Hainesová sa v utorok vyjadrila, že súčasný trend na Ukrajine zvyšuje šance, že by sa Putin mohol obrátiť aj k „drastickejším prostriedkom“. Tie by mohli zahŕňať „zavedenie stanného práva, preorientovanie priemyselnej výroby alebo potenciálne eskalujúce vojenské akcie na uvoľnenie zdrojov potrebných na dosiahnutie jeho cieľov“.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová upozornila, že Rusko je pre svoju „barbarskú“ vojnu na Ukrajine najpriamejšou hrozbou pre medzinárodný poriadok. Po rokovaniach s japonským premiérom Fumiom Kišidom v Tokiu tiež spomenula „znepokojujúci pakt“ Moskvy s Čínou.


Kišida zase povedal, že ruská invázia na Ukrajinu nie je vec, ktorá sa týka len Európy, ale „otriasa jadrom medzinárodného poriadku vrátane Ázie“, čo sa „nesmie tolerovať“. Na summite v hlavnom meste Japonska sa vo štvrtok zúčastnil aj predseda Európskej rady Charles Michel, informuje spravodajský portál BBC.

Ukrajina navrhla výmenu vážne zranených obrancov oceliarne Azovstaľ v meste Mariupoľ s ruskými vojnovými zajatcami. Na komunikačnej platforme Telegram to oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková s tým, že dohodu v tejto veci ešte nedosiahli a pokračujú v rokovaniach. Vláda podľa jej slov pracuje na rôznych možnostiach záchrany bojovníkov, ktorí uviazli v oceliarni, ale „žiadna z nich nie je dokonalá“. Vojaci v Azovstale trvajú na tom, že sa nikdy nevzdajú ruským silám, ktoré ich obklopujú. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Nemecká armáda začala s výcvikom ukrajinských vojakov zameraným na používanie delostreleckého systému, ktorý Nemecko a Holandsko plánujú dodať Ukrajine. Ministerstvo obrany uviedlo, že na použitie samohybných obrnených húfnic Panzerhaubitze 2000 trénujú 18 posádok. „Toto je jasný znak našej solidarity,“ uviedol rezort a prízvukoval, že Nemecko sa pre dodávku húfnic a výcvik nestane stranou konfliktu.

Gubernátor ruskej Belgorodskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou, tvrdí, že ukrajinské ostreľovanie dediny blízko hraníc zabilo najmenej jedného civilistu a ďalších šiestich zranilo. Viačeslav Gladkov uviedol, že obec Solochi ostreľovali z ukrajinskej strany v stredu v noci. Obyvateľov podľa jeho slov evakuujú. Gladkovove tvrdenia sa nedali nezávisle overiť. Ruské úrady v oblastiach pri Ukrajine opakovane hlásia incidenty s ukrajinským ostreľovaním.


Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová upozornila, že Rusko je pre svoju „barbarskú“ vojnu na Ukrajine najpriamejšou hrozbou pre medzinárodný poriadok. Po rokovaniach s japonským premiérom Fumiom Kišidom v Tokiu tiež spomenula „znepokojujúci pakt“ Moskvy s Čínou.


Kišida zase povedal, že ruská invázia na Ukrajinu nie je vec, ktorá sa týka len Európy, ale „otriasa jadrom medzinárodného poriadku vrátane Ázie“, čo sa „nesmie tolerovať“. Na summite v hlavnom meste Japonska sa vo štvrtok zúčastnil aj predseda Európskej rady Charles Michel, informuje spravodajský portál BBC.


Senát českého parlamentu prijal v stredu rezolúciu, v ktorej uznáva zločiny spáchané ruskými silami na Ukrajine za genocídu. Informuje o tom portál Novinky.cz. V rezolúcii sa uvádza, že horná komora parlamentu „odsudzuje etnicky motivované zločiny proti ľudskosti, ako sú hromadné popravy, prejavy neúcty k mŕtvym, mučenie, znásilňovanie, fyzické aj duševné násilie alebo násilné deportácie detí, ktorých sa Rusko dopúšťa systematicky a vo veľkom, ako prejavy genocídy proti ukrajinskému ľudu”. Dokument sa tiež vyslovil za ďalšie poskytovanie zbraní Ukrajine a podporil aj udelenie statusu kandidátskej krajiny do Európskej únie.Ukrajina navrhla výmenu vážne zranených obrancov oceliarne Azovstaľ v meste Mariupoľ s ruskými vojnovými zajatcami. Na komunikačnej platforme Telegram to oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková s tým, že dohodu v tejto veci ešte nedosiahli a pokračujú v rokovaniach. Vláda podľa jej slov pracuje na rôznych možnostiach záchrany bojovníkov, ktorí uviazli v oceliarni, ale „žiadna z nich nie je dokonalá“. Vojaci v Azovstale trvajú na tom, že sa nikdy nevzdajú ruským silám, ktoré ich obklopujú. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie