• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Vojna na Ukrajine: Ruskí vojaci si pýtajú úplatky od ľudí, Zelenskyj dostane aj Harpoon a vyšetrujú tisíce zločinov

Vojna na Ukrajine: Ruskí vojaci si pýtajú úplatky od ľudí, Zelenskyj dostane aj Harpoon a vyšetrujú tisíce zločinov

Na Ukrajine vyšetrujú viac ako 13-tisíc vojnových zločinov v podaní ruských vojakov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Rusko vedie „totálnu vojnu“ s cieľom spôsobiť čo najväčší počet obetí a čo najvýraznejšie zničenie infraštruktúry.

Ruskí vojaci kontrolujúci juhoukrajinský Melitopoľ žiadajú od ľudí, ktorí chcú utiecť z mesta, vysoké poplatky za súhlas s ich odchodom.

Na Telegrame to tvrdí vojenská správa Zaporižskej oblasti. Na kontrolných stanovištiach si Rusi pýtajú od Ukrajincov od troch do päťtisíc hrivien (približne od 100 do 160 eur) na osobu. Tí, ktorí toľko peňazí nemajú, sú nútení zostať v Melitopoli a znášať ruský teror.

Na kontrolnom stanovišti vo Vasylivke z neznámych príčin ruskí okupanti nepovoľujú žiadnu cestnú dopravu. Na odchod čaká viac ako 400 áut. Podľa správ na sociálnych sieťach umožnia odísť len tým autám, za ktoré občania zaplatia od 20 000 do 40 000 hrivien (od 650 do 1300 eur).

Takmer 50 vedúcich predstaviteľov obrany z celého sveta sa v pondelok dohodlo na odoslaní pokročilejších zbraní na Ukrajinu vrátane odpaľovacieho zariadenia Harpoon a rakiet na ochranu jej pobrežia. Novinárom to po stretnutí povedal americký minister obrany Lloyd Austin.


Na Ukrajine vyšetrujú viac ako 13-tisíc vojnových zločinov v podaní ruských vojakov. Ako referuje spravodajský web BBC s odvolaním sa na Washington Post, tvrdí to ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová. Kyjev neustále obviňuje Rusko zo zverstiev voči civilistom. Kremeľ však popiera, že by sa jeho jednotky zameriavali na nevinných obyvateľov Ukrajiny.


Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o používaní digitálnych technológií pri udržiavaní mieru obvinil USA a Veľkú Britániu, ktoré sa nazývajú „spoločenstvom demokracií“, z budovania „kybernetickej totality“ a spolu s technologickými gigantmi ako Meta z vypínania ruských televíznych kanálov, vyháňania ruských novinárov a blokovania prístupu na ruské webové stránky.


Americká spoločnosť Microsoft pomôže Ukrajine pri dokumentovaní ruských vojnových zločinov. Na Telegrame o tom informoval ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov. Ako napísal na spomenutej platforme po stretnutí s prezidentom spoločnosti Bradom Smithom vo švajčiarskom Davose, Microsoft tiež pomôže pri obnove ukrajinského digitálneho priemyslu.

„Vo všeobecnosti spoločnosť odhaduje, že jej iniciatívy poskytnú Ukrajine digitálnu podporu vo výške 242 miliónov dolárov. Patria sem finančné granty, propagačné kampane, bezplatný prístup k produktom a službám spoločnosti, ako aj vybavenie,“ uviedol Fedorov.


Ruskí vojaci kontrolujúci juhoukrajinský Melitopoľ žiadajú od ľudí, ktorí chcú utiecť z mesta, vysoké poplatky za súhlas s ich odchodom.


Na Telegrame to tvrdí vojenská správa Zaporižskej oblasti. Na kontrolných stanovištiach si Rusi pýtajú od Ukrajincov od troch do päťtisíc hrivien (približne od 100 do 160 eur) na osobu. Tí, ktorí toľko peňazí nemajú, sú nútení zostať v Melitopoli a znášať ruský teror.

Na kontrolnom stanovišti vo Vasylivke z neznámych príčin ruskí okupanti nepovoľujú žiadnu cestnú dopravu. Na odchod čaká viac ako 400 áut. Podľa správ na sociálnych sieťach umožnia odísť len tým autám, za ktoré občania zaplatia od 20 000 do 40 000 hrivien (od 650 do 1300 eur).


Mesto Humenné vypravilo v uplynulých dňoch už tretí kamión s humanitárnou pomocou na Ukrajinu. Na pomoc ľuďom vo vojnou postihnutej krajine prispeli jednotlivci aj firmy. Informoval o tom Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.


Ako uviedol, vedenie mesta Humenné je v úzkom kontakte so zástupcami neziskovej organizácie Go Save Ukrajine. Spoločným úsilím vypravili v závere uplynulého týždňa do Mukačeva tretí kamión s humanitárnou pomocou. „Najskôr sa vyprázdnil humanitárny sklad, ktorý zriadilo a udržiavalo v činnosti mesto. Humenčania i ľudia z nášho regiónu prinášali potrebné veci do Denného centra Laborecká. Zoznam žiadanej materiálnej pomoci tvorili najmä trvanlivé potraviny, hygienické potreby pre deti aj dospelých, prikrývky, vankúše, posteľná bielizeň, matrace, deky, odevy pre deti a podobne,“ uviedol Škuba.

Druhá fáza podpory prišla podľa neho po výzve mesta firmám, ktoré nakúpili potravinový tovar ako konzervy, zaváraniny, čaj, kompóty, cukrovinky, polievky, ale aj prikrývky a deky v hodnote takmer 5 000 eur. “Prvý kamión materiálnej pomoci z Humenného odišiel 18. marca. Ani nie po mesiaci 9. apríla sa tak udialo opäť a tretí kamión bol naložený 20. mája. Spolupráca mesta Humenné a Go Save Ukrajine pokračuje naďalej,“ skonštatoval Škuba, ktorý sa zároveň poďakoval jednotlivcom i firmám podieľajúcim sa na príprave humanitárnych zásielok za ich prejav solidarity formou materiálnej pomoci.

Gubernátor Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny Serhij Hajdaj uviedol, že polícia pokračuje v každodenných evakuáciách a počet tých, ktorí sú ochotní odísť, sa zvyšuje.


V pondelok zverejnil na Facebooku video natočené z auta idúceho po diaľnici neďaleko Sjevjerodonecka, ktoré uháňa po ceste, vyhýba sa troskám, hromadám zeminy, barikádam a zničeným vozidlám, zatiaľ čo len pár metrov od neho na poliach vybuchujú granáty.


V príspevku zverejnil aj fotografiu utekajúcich civilistov. Podľa Hajdaja ľudia „súhlasia s rizikom, pretože to, čo sa deje v ich mestách, je oveľa horšie“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie