• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Vojna na Ukrajine: Ruská ofenzíva postupuje pomaly, zmizli dva evakuačné autobusy

Vojna na Ukrajine: Ruská ofenzíva postupuje pomaly, zmizli dva evakuačné autobusy

Ukrajinský prezident vo svojom nočnom videopríhovore uviedol, že ruskí velitelia úplne chápu, že tisíce ich vojakov v najbližších týždňoch zomrú a ďalšie tisíce budú zranené. „Každý ruský vojak si stále môže zachrániť svoj život. Je pre vás lepšie prežiť v Rusku, ako zahynúť v našej krajine,“ povedal Zelenskyj.

Ruská ofenzíva napreduje oveľa pomalšie, ako sa plánovalo, z časti aj v dôsledku silného ukrajinského vzdoru, uviedol v piatok popredný predstaviteľ americkej obrany.

Americká armáda podľa neho odhaduje, že vzhľadom na pomalý a nevyvážený pokrok ruské sily zaostávajú za plánom toho, čo sa usilujú v Donbase na východe Ukrajiny dosiahnuť.


V ruských silách na Ukrajine pravdepodobne panuje oslabená morálka. Vo svojej sobotňajšej správe o situácii na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany.

Nedostatok zručností na úrovni jednotiek a nekonzistentná letecká podpora spôsobili, že Rusko nie je schopné plne využiť svoju bojovú kapacitu, a to aj napriek lokalizovaným zlepšeniam, dodalo.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko, že sa pokúša zničiť Donbas a ľudí žijúcich v tomto východoukrajinskom regióne.


Neprestajné brutálne bombardovanie a ostreľovanie infraštruktúry a obytných oblastí podľa jeho slov ukazujú, že Rusko chce toto územie bez ľudí.


Členovia americkej diplomatickej misie plánujú čo najskorší návrat na Ukrajinu. Povedal to minister zahraničných vecí Antony Blinken v rozhovore so svojim ukrajinským partnerom Dmytrom Kulebom.

Podľa Blinkena americkí diplomati zatiaľ robia „prípravné návštevy“ Ľviva. USA evakuovali svoje veľvyslanectvo v Kyjive vo februári tesne pred tým, ako Rusko začalo vojnu proti Ukrajine. Washington je počas vojny jedným z hlavných podporovateľov Ukrajiny a poskytuje jej miliardy dolárov a zbrane.


Z Ukrajiny prišlo počas soboty 30. apríla cez hraničné priechody na Slovensko 4 286 ľudí. Z toho bolo 846 mužov, 2 658 žien a 771 detí. O dočasné útočisko požiadalo 151 žiadateľov. Na Ukrajinu sa vrátilo 3 888 osôb. Informoval o tom tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.


Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 56 policajtov, 61 hasičov, 97 colníkov, 471 vojakov, 123 dobrovoľníkov, dvaja duchovní, 50 príslušníkov zahraničných zložiek a 14 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 55 autobusov, ktoré prepravili 590 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou prepravili 302 osôb. Vypravené boli aj dva mimoriadne vlaky.

Celkový počet utečencov, ktorí vstúpili na územie Slovenska od 24. februára je 381 505. O dočasné útočisko požiadalo 72 724 utečencov. Zo Slovenska na Ukrajinu odišlo od 24. februára 125 534 ľudí.


Volodymyr Zelenskyj vyzval ruských vojakov, aby nebojovali v jeho krajine. Ruskí velitelia úplne chápu, že tisíce ich vojakov v najbližších týždňoch zomrú a ďalšie tisíce budú zranené, vyhlásil ukrajinský líder.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie