• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Vojna na Ukrajine: Ruská ofenzíva postupuje pomaly, Donbas môže dopadnúť ako Mariupoľ

Vojna na Ukrajine: Ruská ofenzíva postupuje pomaly, Donbas môže dopadnúť ako Mariupoľ

Ruská ofenzíva napreduje oveľa pomalšie, ako sa plánovalo, z časti aj v dôsledku silného ukrajinského vzdoru, uviedol v piatok popredný predstaviteľ americkej obrany.

Americká armáda podľa neho odhaduje, že vzhľadom na pomalý a nevyvážený pokrok ruské sily zaostávajú za plánom toho, čo sa usilujú v Donbase na východe Ukrajiny dosiahnuť.

V ruských silách na Ukrajine pravdepodobne panuje oslabená morálka. Vo svojej sobotňajšej správe o situácii na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany.


Nedostatok zručností na úrovni jednotiek a nekonzistentná letecká podpora spôsobili, že Rusko nie je schopné plne využiť svoju bojovú kapacitu, a to aj napriek lokalizovaným zlepšeniam, dodalo.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko, že sa pokúša zničiť Donbas a ľudí žijúcich v tomto východoukrajinskom regióne.

Neprestajné brutálne bombardovanie a ostreľovanie infraštruktúry a obytných oblastí podľa jeho slov ukazujú, že Rusko chce toto územie bez ľudí.


V ruských silách na Ukrajine pravdepodobne panuje oslabená morálka. Vo svojej sobotňajšej správe o situácii na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo, že Rusko v bojoch „stále čelí značným výzvam“.


Rusko od začiatku vojny na Ukrajine odtiaľ evakuovalo viac ako milión ľudí. Pre čínsku tlačovú agentúru Sin-chua to povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov s tým, že tento počet zahŕňa aj viac ako 300 čínskych civilistov. Dôkazy na podporu jeho tvrdení však neposkytol. Agentúra AP pripomína, že vyjadrenia šéfa ruskej diplomacie prišli v čase, keď Ukrajina obviňuje Moskvu z nútených deportácií Ukrajincov.


Hraničnými prechodmi prešlo v piatok 29. apríla 4 105 osôb. Z toho 822 mužov, 2 418 žien a 865 detí. O dočasné útočisko požiadalo v daný deň 295 ľudí. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.


Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo v ten istý deň viac ako 3-tisíc ľudí. „Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 68 policajtov, 63 hasičov, 92 colníkov, 227 vojakov, 121 dobrovoľníkov, sedem duchovných, 34 príslušníkov zahraničných zložiek a 22 zamestnancov migračného úradu,“ informuje rezort vnútra.

Vypravených bolo 42 autobusov, ktoré prepravili 821 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 275 ľudí. Celkový počet utečencov od 24. februára je viac ako 377-tisíc. Slovenské úrady udelili celkovo viac ako 72-tisíc dočasných útočísk a celkový počet ľudí na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od 24. februára je takmer 122-tisíc osôb.


Ruská ofenzíva napreduje oveľa pomalšie, ako sa plánovalo, z časti aj v dôsledku silného ukrajinského vzdoru, uviedol v piatok popredný predstaviteľ americkej obrany.


Americká armáda podľa neho odhaduje, že vzhľadom na pomalý a nevyvážený pokrok ruské sily zaostávajú za plánom toho, čo sa usilujú v Donbase na východe Ukrajiny dosiahnuť. Predstaviteľ, ktorý komunikoval pod podmienkou anonymity, povedal, že USA veria, že Rusi sú pozadu o najmenej niekoľko dní.


Ruské jednotky sa pokúšajú posunúť na sever z Mariupoľa, aby mohli postupovať na ukrajinské sily z juhu, ich postup je však „pomalý a nerovnomerný a v žiadnom prípade určite nie rozhodný,“ uviedol predstaviteľ.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko, že sa pokúša zničiť Donbas a ľudí žijúcich v tomto východoukrajinskom regióne. Neprestajné brutálne bombardovanie a ostreľovanie infraštruktúry a obytných oblastí podľa jeho slov ukazujú, že Rusko chce toto územie bez ľudí. „Obrana našej zeme, obrana našich ľudí je preto doslova boj o život,“ povedal v noci vo svojom príhovore k národu.


„Ak sú ruskí útočníci schopní čo i len čiastočne realizovať svoje plány, potom majú dostatok delostrelectva a lietadiel, aby premenili celý Donbas na kamene. Ako to urobili s Mariupoľom,“ vyjadril sa Zelenskyj a poznamenal, že z kedysi jedného z najrozvinutejších miest v regióne je teraz „ruský koncentračný tábor medzi ruinami“. V Charkove na severe Ukrajiny je podľa prezidenta brutálna situácia, ale ukrajinskí vojaci a spravodajskí agenti tam „dosiahli dôležité taktické úspechy“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie