• Dnes je: Utorok 06. decembra 2022 meniny má Mikuláš

Vojna na Ukrajine: Rusi zaútočil na päť železničných staníc, Zelenskyj sa stretol s Blinkenom a Austinom

Vojna na Ukrajine: Rusi zaútočil na päť železničných staníc, Zelenskyj sa stretol s Blinkenom a Austinom

Nemecký vicekancelár Robert Habeck označil za chybu, že jeho krajina už omnoho skôr nepodporovala ukrajinskú armádu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Päť ukrajinských železničných staníc v centrálnej a západnej časti krajiny sa v pondelok stalo terčom ruských útokov. Uviedol to šéf spoločnosti Ukrajinské železnice Alexander Kamyšin, podľa ktorého si útoky vyžiadali aj obete, ale podrobnosti hneď neboli k dispozícii. Informuje o tom portál news.sky.com.

„Päť železničných staníc dnes bombardovali v priebehu jednej hodiny. Hlásené sú obete, podrobnosti budú neskôr. Rusi pokračujú v ničení ukrajinskej železničnej infraštruktúry,“ konštatoval Kamyšin. Pondelkové bombardovanie nie je od začiatku ruskej invázie prvým útokom na ukrajinské železničné stanice. Začiatkom apríla raketový útok na stanicu v meste Kramatorsk zabil najmenej 50 ľudí, vrátane piatich detí.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf rezortu obrany Lloyd Austin na tajnej schôdzke v Kyjeve informovali ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského o vojenskej pomoci v sume viac ako 300 miliónov dolárov a o predaji munície za 165 miliónov dolárov.


V ruskom sklade ropy neďaleko hraníc s Ukrajinou vypukol požiar. Ruská tlačová agentúra TASS uviedla, že zásobníky ropy neďaleko mesta Briansk začali horieť v pondelok ráno o zhruba druhej miestneho času.


Satelity amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zaznamenali požiar na mieste, ktoré zodpovedá umiestneniu zariadenia ruskej firmy Rosnefť.


Moskva v minulosti obvinila Ukrajinu z útokov na ruskú Briansku oblasť. Poprední ukrajinskí predstavitelia popreli, že Kyjev stál za nedávnym leteckým útokom na sklad ropy v ruskom meste Belgorod.


Päť ukrajinských železničných staníc v centrálnej a západnej časti krajiny sa v pondelok stalo terčom ruských útokov.

Uviedol to šéf spoločnosti Ukrajinské železnice Alexander Kamyšin, podľa ktorého si útoky vyžiadali aj obete, ale podrobnosti hneď neboli k dispozícii. Informuje o tom portál news.sky.com. „Päť železničných staníc dnes bombardovali v priebehu jednej hodiny. Hlásené sú obete, podrobnosti budú neskôr. Rusi pokračujú v ničení ukrajinskej železničnej infraštruktúry,“ konštatoval Kamyšin.


Pondelkové bombardovanie nie je od začiatku ruskej invázie prvým útokom na ukrajinské železničné stanice. Začiatkom apríla raketový útok na stanicu v meste Kramatorsk zabil najmenej 50 ľudí, vrátane piatich detí.

Slovensko-ukrajinskú hranicu v smere na Ukrajinu v nedeľu prekročilo viac ako tisíc osôb. Na vstupe do SR prešlo spolu 355 mužov, 641 žien a 333 detí. O dočasné útočisko v nedeľu na Slovensku požiadalo 125 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.


Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 237 policajtov, 71 hasičov, 127 colníkov, 303 vojakov, 137 dobrovoľníkov, 50 príslušníkov zahraničných zložiek a 14 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 23 autobusov, ktoré prepravili 156 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 136 osôb.


Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do SR prekročilo viac ako 360-tisíc osôb, na výstupe zo SR ich bolo takmer 109-tisíc. Udelených bolo celkovo takmer 71-tisíc dočasných útočísk.


Takmer 110-tisíc eur na pomoc Ukrajine vyzbierali veriaci v chrámoch Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie. Ako uviedol hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič, ide o historicky najvyššiu čiastku, ktorá kedy bola vyzbieraná v chrámoch archieparchie.


Pavlišinovič pripomenul, že mimoriadnu finančnú zbierku vyhlásil vladyka Ján Babjak na tretiu pôstnu nedeľu 20. marca. Vo všetkých gréckokatolíckych chrámoch Prešovskej archieparchie sa v nej na pomoc Ukrajincom postihnutých vojnou vyzbierala suma 109 640 eur. „Vladyka Ján Babjak vyjadruje veľkú vďaku všetkým veriacim za ich nezištnosť a solidaritu, ktorá sa prejavila nielen v tejto finančnej zbierke, ale aj v humanitárnej pomoci, modlitbovej podpore, či dobrovoľníckej činnosti pre ľudí utekajúcich, ale aj žijúcich na vojnou zmietanej Ukrajine. Arcibiskup pozýva veriacich, aby sa nenechali nikým a ničím odradiť a znechutiť, ale mali stále srdcia naklonené k tým, ktorí mnohokrát stratili všetko,“ uviedol Pavlišinovič.


Pre agentúru SITA konkretizoval, že väčšina prostriedkov je určená na pomoc priamo na Ukrajine, kde o jej využití rozhodnú biskupi z Kyjeva a Ľvova. Zvyšná časť je určená na zabezpečenie pobytu ukrajinských utečencov, o ktorých sa gréckokatolícka cirkev stará na Slovensku.


Nemecký vicekancelár Robert Habeck označil za chybu, že jeho krajina už omnoho skôr nepodporovala ukrajinskú armádu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Minister hospodárstva a ochrany klímy sa v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu Zweites Deutsches Fernsehen vyjadril, že Nemecko malo s podporou začať už pred rokmi. „Určite sme mali podporovať ukrajinskú armádu omnoho skôr, a tým nemám na mysli dni alebo týždne, ale roky,“ skonštatoval Habeck.


Predchádzajúca nemecká vláda kancelárky Angely Merkelovej čelila kritike pre väzby s Ruskom, najmä pre závislosť od ruských energií.


Nemecko teraz podľa Habecka pomáha s dodávkami ťažkých zbraní Ukrajine po tom, ako sa vláda zaviazala zvýšiť výdavky na obranu tak, aby splnila cieľ NATO, ktorý zodpovedá 2 % HDP. Krajina tiež pozastavila spustenie plynovodu Nord Stream 2 z Ruska.

Veľvyslankyňou USA na Ukrajine sa má stať Bridget Brinková. Počas nedeľňajšieho stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve to oznámili americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf rezortu obrany Lloyd Austin. Informuje o tom portál news.sky.com.


Brinková bola od roku 2019 veľvyslankyňou na Slovensku a predtým pôsobila na diplomatických postoch v Srbsku, na Cypre, v Gruzínsku a v Uzbekistane. Jej vymenovanie za veľvyslankyňu na Ukrajine, ktoré má onedlho oznámiť prezident USA Joe Biden, musí najprv schváliť americký Senát.


USA potvrdili, že sa budú snažiť čo najskôr opäť otvoriť svoju ambasádu v Kyjeve. Predstavitelia krajiny uviedli, že posudzujú bezpečnostnú situáciu v ukrajinskom hlavnom meste. Veľvyslanectvo USA na Ukrajine uzavreli v prvých dňoch ruskej invázie.

Rusko je teroristický štát a tak s ním treba aj zaobchádzať, tvrdí Kuleba

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že „jediným cieľom ruských raketových útokov na Odesu bol teror“ obyvateľstva.


„Rusko musí byť označené za štát sponzorujúci terorizmus a musí sa s ním podľa toho zaobchádzať. Žiadny obchod, žiadne kontakty, žiadne kultúrne projekty... Potrebujeme postaviť múr medzi civilizáciou a barbarmi, ktorí raketami ničia mierumilovné mestá,“ uviedol Kuleba na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Pri sobotňajšom raketovom útoku na Odesu prišlo o život najmenej osem ľudí vrátane 3-mesačného bábätka a ďalších minimálne 18 utrpelo zranenia.


Anton Heraščenko, poradca ukrajinského ministra vnútra, ešte predtým na Telegrame uviedol, že ruské sily vypálili na mesto najmenej šesť riadených striel. Ukrajinskej armáde sa podarilo väčšinu ruských rakiet zneškodniť, no najmenej jedna v meste explodovala.


Najčítanejšia najnovšia správa

Ako vybrať vianočný stromček, ktorý vám doma rýchlo neopadá. Stromček kupujte vonku a zamerajte sa na stav jeho ihličia

ako vybrat vianocny stromcek ktory vam doma rychlo neopada stromcek kupujte vonku a zamerajte sa na stav jeho ihlicia

Akým spôsobom vybrať vianočný stromček, aby na Vianoce urobil nielen parádu, ale aby vám doma tiež dlho vydržal a neopadal vám?

Nákup vianočného stromčeka si dobre načasujte

Pre aký živý stromček ste sa na Vianoce rozhodli tentoraz? Bude to smrek strieborný, jedľa kaukazská alebo borovica lesná? Nech už si vyberiete ktorýkoľvek, podstatné je, aby ste nákup vianočného stromčeka nenechávali na poslednú chvíľu.

Ak sa totiž rozhodnete kúpiť vianočný stromček deň až dva pred Štedrým dňom s cieľom toho, aby bol čo najčerstvejší, pripravíte sa o väčší výber. Všetky stromčeky v ponuke predajcu sú totiž pravdepodobne rezané v lesnej škôlke v rovnakom čase.

Kúpte si vianočný stromček predávaný vonku

Aby vám vianočný stromček, ktorý si zaobstaráte, doma rýchlo neopadal, vyhnite sa jeho nákupu v uzavretých obchodoch. Stromček tu už nemusí byť v dobrom stave vplyvom pôsobenia tepla. Zamerajte sa radšej na nákup stromčeka v otvorených priestoroch záhradníctva či vo vonkajšom stánku.

Vianočný stromček vyberajte na pohľad aj na omak

Rozhodli ste sa pre jedličku, smrek alebo borovicu? Vyberte si stromček, ktorý vyzerá na pohľad zdravo, krásne vonia a má sviežu farbu, súmerný tvar, bohatšie vetvy a ihličie, ktoré pevne držia na vetvičkách. Ihličie by v žiadnom prípade nemalo zo stromčeka opadávať alebo byť suché.

Či je stromček v kondícii, spoznáte aj podľa triku s ihličím. Skúste ho prehnúť medzi prstami. Ak je ohybné, je vianočný stromček čerstvý. Ak sa vám ihličie medzi prstami ľahko zlomí alebo začne dokonca z vetvičiek opadávať, nákup stromčeka si radšej rozmyslite.

Kúpený vianočný stromček si zrežte až doma

Je veľkou chybou, keď si necháte na mieste od predajcu vyfrézovať vianočný stromček, aby sa vám následne lepšie zmestil do stojana. Vianočný stromček bude kvôli tomu rýchlejšie zosychať. Stromček si nechajte naopak iba zabaliť a doma ho postavte do najchladnejšieho miesta, kam nesvieti slnko. Napríklad na severný balkón alebo záhradu. Ak stromček skladujete pri teplote vyššej ako nula stupňov Celzia, zrežte jeho kmeň o dva centimetre a potom ho dajte do nádoby s vodou.

Vyberte stojan s nádržkou na vodu

Aby vám živý vianočný stromček vydržal čo najdlhšie, pred zdobením ho umiestnite do špeciálneho stojana s nádržkou na vodu. Aj nazdobený stromček by ste mali pravidelne zalievať. Podstatné navyše je, aby ste ho neumiestnili vedľa kúrenia ani vedľa okna, kam svieti slnko.

Takmer polovica ľudí nekupuje na štedrovečernú večeru kapra, tradícia kupovania živej ryby je silnejšia za západe Slovenska

Takmer polovica ľudí nekupuje na štedrovečernú večeru kapra.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, na ktorom sa zúčastnilo 1 005 respondentov. Pätina opýtaných kupuje spracovanú mrazenú alebo chladenú rybu, ďalšia pätina kupuje živú rybu a necelých 14 percent respondentov si kúpi zabitého kapra pri predaji. V tlačovej správe o tom informovalo občianske združenie Humánny pokrok.


V prieskume z takmer 35 percent ľudí, ktorí využívajú predaj živých kaprov, odpovedalo na otázku, čo by urobili, keby už nemali živé ryby, ale mali by v ponuke chladené alebo mrazené kapry. Takmer 27 percent zodpovedalo, že by hľadali ponuku živých kaprov v inej predajni a 29 percent respondentov by ponuku chladeného alebo mrazeného kapra prijalo.


Príjem domácnosti, vek a vzdelanie neukázal rozdiely v kupovaní živého kapra. Prieskum ukázal, že tradícia kupovania živej ryby na Vianoce je silnejšia na západnom Slovensku a najmenšiu tradíciu zaznamenali v Košickom kraji.

Necelých 11 percent opýtaných súhlasí, aby bol predaj živých kaprov zakázaný, 27 percent ľudí rozhodne nesúhlasí, aby bol predaj zakázaný. Necelých 18 percent skôr súhlasí so zákazom a 37 percent skôr nesúhlasí.

Koľko sú Slováci ochotní minúť za vianočné darčeky? Väčšina podľa prieskumu utratí menej ako vlani

Rastúca inflácia má vplyv aj na blížiace sa Vianoce.

Takmer 60 % Slovákov sa totiž chystá minúť na vianočné darčeky menej peňazí ako vlani. Jeden z desiatich opýtaných ich tento rok nebude kupovať vôbec.

Mnohí sa musia uskromniť a aj preto približne polovica ľudí utratí za darčeky spolu maximálne do 200 eur, ďalšia štvrtina od 200 do 400 eur.

Vyplýva to z októbrového reprezentatívneho prieskumu agentúry Stem/Mark pre Home Credit Slovakia.

Zbytočné zadlžovanie

Až dve tretiny Slovákov sa bude pri predvianočných nákupoch spoliehať na zdroje z bežnej mesačnej výplaty. Traja z desiatich siahnu na svoje úspory. Tých, čo si budú požičiavať, je len pár percent.


„Jedným zo základných pravidiel je zbytočne sa nezadlžovať pre vianočné darčeky. Tie zväčša nepatria do kategórie nevyhnutných vecí,“ radí ombudsman klientov Home Creditu Miroslav Zborovský.

Finančne nenáročné darčeky

Dominujú skôr finančne menej náročné darčeky, čo korešponduje so súčasnou ekonomickou situáciou mnohých rodín. Najčastejším darčekom pod stromčekom bude tento rok kozmetika, vyjadrilo sa tak 45 % respondentov. Knihy plánuje kupovať 38 % opýtaných, hračky 36 %, oblečenie a obuv 35 %.


Z ďalších najčastejších darčekov to bude vybavenie domácností, darčekové poukazy, výživové doplnky, či elektronika.

Online nákupy

Z roka na rok pribúda online kupujúcich, no stále sú tu aj ľudia, čo preferujú klasické predajne. Mnohí to kombinujú, čo platí aj v prípade predvianočných nákupov.

Tridsaťsedem percent respondentov kúpi väčšiu časť darčekov v e-shopoch a menšiu v kamenných predajniach, tretina kupujúcich zase o niečo viac v kamenných obchodoch a zvyšok na internete. Takých, čo úplne všetko kúpia online, sú len tri percentá.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie