• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Vojna na Ukrajine: Rusi zaostávajú za plánom, Putin sa ospravedlnil Bennettovi a prehovoril aj Zelenskyj

Vojna na Ukrajine: Rusi zaostávajú za plánom, Putin sa ospravedlnil Bennettovi a prehovoril aj Zelenskyj

Väčšina ruských síl, ktoré boli v okolí ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ, odišla a zamierila na sever, pričom tam zostal približne ekvivalent dvoch taktických práporových skupín, čiže asi 2000 vojakov. Tvrdí to americké ministerstvo obrany.

Podľa Američanov sa Rusi naďalej sústredia na oblasť Donbasu vo východnej časti Ukrajiny a s blížiacim sa Dňom víťazstva v Rusku nezaznamenali žiadnu zmenu v správaní ruských vojakov. Hovorca Pentagonu však povedal, že Rusko zaostáva za plánom a nedosahuje v Donbase taký pokrok, aký očakávalo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom štvrtkovom nočnom videoprejave popísal „katastrofálny“ nedostatok lekárskych služieb a liekov v oblastiach pod ruskou kontrolou.

Povedal, že v týchto častiach Ukrajiny je ťažké zohnať inzulín pre diabetikov, nie je dostupná takmer žiadna liečba pre onkologických pacientov alebo tam vôbec neexistuje. Dodal, že v týchto oblastiach je tiež nedostatok antibiotík. Ruské sily dosiaľ podľa Zelenského zničili takmer 400 nemocníc a iných zdravotníckych zariadení.

Izraelský premiér Naftali Bennett po telefonickom rozhovore s Vladimirom Putinom povedal, že ruský prezident sa mu ospravedlnil za vyjadrenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Šéf ruskej diplomacie totiž povedal, že Adolf Hitler mal čiastočne „židovskú krv“. Tieto slova sa stretli s odsúdením. Osobitne ich kritizoval Izrael a označil ich za „neospravedlniteľné“ klamstvo.


Ospravedlnenie zo strany Putina je prekvapujúce vzhľadom na to, že len pred dvomi dňami ruské ministerstvo zahraničia pokračovalo v obhajovaní vyjadrení Lavrova a obvinilo Izrael z podpory „neonacistov“ na Ukrajine. Predseda izraelskej vlády ospravedlnenie prijal a poďakoval sa Putinovi za objasnenie jeho postoja. Informuje o tom portál news.sky.com.


Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave upozorňuje na možné zdržanie cestujúcich z dôvodu návštevy prvej dámy Spojených štátov amerických (USA) Jill Bidenovej na Slovensku.

Čoraz viac sa objavujú náznaky, že Ukrajina sa pokúša o opätovné získanie kontroly nad väčšími územiami neďaleko Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta ležiaceho pri hraniciach s Ruskom.


Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj už vo štvrtok uviedol, že ukrajinské sily prešli do protiofenzívnych operácií v oblasti Charkova a Izjumu. Tieto mestá predstavovali kľúčové uzly z pohľadu ruskej kontroly oblasti.


Ukrajinskí vojaci v ostatných dňoch zatlačili Rusov asi 40 kilometrov východne od Charkova a ďalšie zahnanie okupantov by mohlo nielen ušetriť mesto od delostreleckých útokov, ale aj prinútiť Moskvu odkloniť viaceré jednotky z iných oblastí frontovej línie.


Nemecko dosiahlo dohodu o dodávke siedmich samohybných obrnených húfnic Panzerhaubitze 2000 Ukrajine. Počas návštevy v slovenskom Sliači to potvrdila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová, informuje spravodajský portál CNN.

Systém pripomínajúci tank má podľa nemeckých údajov dostrel do 40 kilometrov a Nemecko podľa ministerky ukrajinským jednotkám zabezpečí aj výcvik na jeho ovládanie.


Nemecká vláda a kancelár Olaf Scholz sa v uplynulých mesiacoch dostali pod tlak za to, že nerobia viac pre dodávky ťažkých zbraní na pomoc s obranou Ukrajiny proti ruskej invázii. Koncom minulého mesiaca Nemecko súhlasilo s dodávkou samohybných protilietadlových systémov Gepard.


Slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo vo štvrtok 5. mája na vstupe do Slovenskej republiky viac ako 3 400 osôb. Z toho bolo 808 mužov, 2 014 žien a 584 detí. O dočasné útočisko požiadalo 258 ľudí. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi vo štvrtok viac ako 3 000 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.


Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 127 policajtov, 77 hasičov, 93 colníkov, 486 vojakov, 109 dobrovoľníkov, 24 príslušníkov zahraničných zložiek a 26 zamestnancov migračného úradu. Zároveň vypravili 17 autobusov, ktoré prepravili 392 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou prepravili 256 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do Slovenskej republiky prekročilo viac ako 397-tisíc osôb, o dočasné útočisko požiadalo viac ako 74-tisíc z nich. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi od začiatku konfliktu viac ako 140-tisíc osôb.


Rusko potrebuje dobyť ukrajinské prístavné mesto Mariupoľ a obrovskú oceliareň Azovstaľ, ktorá sa v ňom nachádza, pred pondelňajším Dňom víťazstva. V najnovšej správe na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to tvrdí britské ministerstvo obrany.


Spomenutá mariupoľská oceliareň je už celé týždne dejiskom ťažkých bojov. V komplexe sa nachádza rozsiahla sieť podzemných krytov, ktoré chránia ukrajinských obrancov a civilistov pred ruským bombardovaním.


„Obnovené úsilie Ruska obsadiť Azovstaľ a dokončiť dobytie Mariupoľa je pravdepodobne spojené s nadchádzajúcim sviatkom, Dňom víťazstva, a Putinovou túžbou dosiahnuť na Ukrajine symbolický úspech,“uvádzajú Briti.

Spojené štáty oznámili, že poskytli Ukrajine spravodajské informácie o umiestnení ruského krížnika Moskva. Ako uviedol nemenovaný americký predstaviteľ, udialo sa tak pred ukrajinským útokom, ktorý v Čiernom mori potopil vlajkovú loď ruského námorníctva.


Podľa amerického predstaviteľa sa samotná Ukrajina rozhodla zacieliť na plavidlo a následne ho potopiť pomocou vlastných protilodných rakiet. Vzhľadom na ruské útoky na ukrajinské pobrežie z mora sa USA rozhodli poskytnúť spravodajské informácie o umiestnení ruských lodí. Predstaviteľ dodal, že USA nevedeli o ukrajinských plánoch zaútočiť na krížnik Moskva až do chvíle, kým nezačali túto operáciu.

Súd v Španielsku vo štvrtok nariadil predbežné prepustenie Anatolija Šarija, ukrajinského politika a blogera, ktorý bol zatknutý po obvinení z vlastizrady vo svojej domovskej krajine. Šarija zatkli v stredu neďaleko pobrežného mesta Tarragona na základe medzinárodného zatykača vydaného Ukrajinou.


V súdnych dokumentoch sa uvádza, že Šarij je obvinený z „vlastizrady a podnecovania nenávisti“. Podľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) šíril dezinformácie s cieľom poškodiť národnú bezpečnosť Ukrajiny, pričom ho platilo Rusko. Šarij žije v exile od roku 2012.


Niekdajší americký prezident George W. Bush povedal, že sa vo štvrtok rozprával s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Poďakoval som prezidentovi za jeho vedenie, jeho príklad a jeho oddanosť slobode. Vzdal som hold odvahe ukrajinského ľudu,“ uviedol Bush na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Zelenskyj v rozhovore uistil Busha, že ukrajinskí obrancovia budú naďalej bojovať proti Putinovmu barbarstvu a ruským násilníkom. Bush vo svojom príspevku označil Zelenského za „Winstona Churchilla dnešných čias“.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom štvrtkovom nočnom videoprejave popísal „katastrofálny“ nedostatok lekárskych služieb a liekov v oblastiach pod ruskou kontrolou. Povedal, že v týchto častiach Ukrajiny je ťažké zohnať inzulín pre diabetikov, nie je dostupná takmer žiadna liečba pre onkologických pacientov alebo tam vôbec neexistuje. Dodal, že v týchto oblastiach je tiež nedostatok antibiotík. Ruské sily dosiaľ podľa Zelenského zničili takmer 400 nemocníc a iných zdravotníckych zariadení.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie