• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Vojna na Ukrajine: Rusi vraj nasadili laserové zbrane, Turecko má 10 podmienok pre vstup Švédska a Fínska do NATO

Vojna na Ukrajine: Rusi vraj nasadili laserové zbrane, Turecko má 10 podmienok pre vstup Švédska a Fínska do NATO

Rusko podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas svojich útokov na Ukrajinu už vypálilo viac ako 2-tisíc rakiet, čo je podľa jeho slov veľká časť ruského arzenálu. Zelenskyj vo videopríhovore k národu povedal, že väčšina ruských rakiet zasiahla civilnú infraštruktúru, čo neprinieslo nijaký strategický prospech.

Ruské stredajšie tvrdenie, že na Ukrajine nasadilo nové laserové zbrane, podľa ukrajinského prezidenta odzrkadľuje snahu nájsť alternatívu k raketám.

Vysokopostavený predstaviteľ amerického rezortu obrany, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, v stredu povedal, že USA nezaznamenali nič, čo by potvrdzovalo tvrdenia Moskvy o použití laserových zbraní.

Zelenskyj dodal, že Ukrajina je odhodlaná obnoviť kontrolu nad mestami Cherson, Melitopoľ, Berďansk, Enerhodar a Mariupoľ, ktoré teraz okupuje ruská armáda. „Všetky naše mestá a obce, ktoré sú okupované, dočasne okupované, by mali vedieť, že Ukrajina sa vráti,“ vyhlásil Zelenskyj.

Provládne turecké noviny Sabah informujú, že Turecko zostavilo zoznam požiadaviek, ktoré údajne bude chcieť pre schválenie členstva Švédska a Fínska v Severoatlantickej aliancii.


Európska komisia tiež navrhla makrofinančnú pomoc Ukrajine vo výške do deväť miliárd eur. V stredu to uviedla jej predsedníčka Ursula von der Leyenová. „Naďalej budeme po ich boku počas tejto vojny a keď znovu vybudujú svoju krajinu,“ cituje jej stanovisko televízia CNN. Ako tiež povedala, je potrebné „myslieť na deň potom a na širšie úsilie o rekonštrukciu“, a Európska únia má „strategický záujem viesť toto úsilie o obnovu“.


USA získali spravodajské informácie, ktoré ukazujú, že niektorých ruských predstaviteľov znepokojuje, že ruské sily sa v ukrajinskom prístavnom meste Mariupoľ dopúšťajú vážnych násilností. Uviedol to americký predstaviteľ oboznámený so zisteniami.

Podľa jeho vyjadrenia ruských predstaviteľov údajne znepokojuje, že zneužívanie moci ešte viac podnieti obyvateľov Mariupoľa k odporu proti ruskej okupácii a protirečí to tvrdeniu Moskvy, že oslobodila po rusky hovoriacu populáciu.


Podľa spravodajských informácií ruskí vojaci zneužívajúci svoju moc bijú predstaviteľov mesta, popravujú ich elektrickým prúdom a rabujú domy.


Rusko podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas svojich útokov na Ukrajinu už vypálilo viac ako 2-tisíc rakiet, čo je podľa jeho slov veľká časť ruského arzenálu. Zelenskyj v stredu večer vo videopríhovore k národu povedal, že väčšina ruských rakiet zasiahla civilnú infraštruktúru, čo neprinieslo nijaký strategický prospech.

Ruské stredajšie tvrdenie, že na Ukrajine nasadilo nové laserové zbrane, podľa ukrajinského prezidenta odzrkadľuje snahu nájsť alternatívu k raketám. Vysokopostavený predstaviteľ amerického rezortu obrany, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, v stredu povedal, že USA nezaznamenali nič, čo by potvrdzovalo tvrdenia Moskvy o použití laserových zbraní.


Zelenskyj dodal, že Ukrajina je odhodlaná obnoviť kontrolu nad mestami Cherson, Melitopoľ, Berďansk, Enerhodar a Mariupoľ, ktoré teraz okupuje ruská armáda. „Všetky naše mestá a obce, ktoré sú okupované, dočasne okupované, by mali vedieť, že Ukrajina sa vráti,“ vyhlásil Zelenskyj.

znova otvorili svoje veľvyslanectvo v Kyjeve tri mesiace po jeho zatvorení a stiahnutí amerických diplomatov pred februárovou ruskou inváziou. Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že činnosť veľvyslanectva obnovili v stredu. Diplomati sa natrvalo vrátili do ukrajinského hlavného mesta z dočasného sídla v meste Ľvov na západe Ukrajiny a v susednom Poľsku. Zamestnanci amerického veľvyslanectva sa začali do Kyjiva vracať 8. mája pri príležitosti výročia víťazstva v druhej svetovej vojne v Európe.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie