• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Vojna na Ukrajine: Rusi popierajú zastavenie invázie, nevylučujú použitie jadrových zbraní a zničili aj laboratórium v Černobyle

Vojna na Ukrajine: Rusi popierajú zastavenie invázie, nevylučujú použitie jadrových zbraní a zničili aj laboratórium v Černobyle

Ukrajinský hasič pracuje v stredu 16. marca 2022 neďaleko zničeného bytového domu v Charkove na Ukrajine.

Rusko popiera, že by sa jeho invázia na Ukrajine zastavila. V rozhovore pre CNN to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Na otázku, čo dosiahol ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajine, odpovedal: „V prvom rade ešte nie. Ešte nedosiahol.“

Trval však na tom, že vojenská operácia prebieha „prísne v súlade s plánmi a účelmi, ktoré boli stanovené vopred“. Peskov zopakoval, že Putinovými hlavnými cieľmi bolo „zbaviť sa vojenského potenciálu Ukrajiny“ a „zabezpečiť, aby sa Ukrajina zmenila z protiruského centra na neutrálnu krajinu“.

Peskov tiež v utorok v rozhovore pre CNN odmietol vylúčiť použitie jadrových zbraní s tým, že budú použité iba v prípade „existenčného ohrozenia“ Ruska. Referuje o tom spravodajský web BBC. Americký Pentagon odsúdil vyhlásenie ako neuvážené a povedal, že „toto nie je spôsob, akým by zodpovedná jadrová veľmoc mala konať“.

Ruské vojenské sily už zničili aj nové laboratórium v jadrovej elektrárni v Černobyle, ktoré okrem iného pracuje na zlepšení nakladania s rádioaktívnym odpadom. Uviedla to v utorok ukrajinská štátna agentúra zodpovedná za uzavretú zónu v Černobyle.

Ruská armáda získala kontrolu nad odstavenou elektrárňou na začiatku vojny. Laboratórium za 6 miliónov eur, postavené s podporou Európskej komisie, otvorili v roku 2015. „Laboratórium obsahovalo vysoko aktívne vzorky a vzorky rádionuklidov, ktoré sú teraz v rukách nepriateľa, no dúfame, poškodia jeho a nie civilizovaný svet,“ uviedla agentúra vo svojom vyhlásení.


Ruské jednotky sa sťahujú zo severu a juhu, aby „obkľúčili ukrajinské sily na východe krajiny“. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na najnovšie spravodajské informácie britského ministerstva obrany. Ruské vojská podľa Britov postupovali z Charkova a Mariupoľa.

Ako ďalej uviedlo britské ministerstvo obrany, boje na severe zamerané na dobytie hlavného mesta Kyjev, zostávajú „do značnej miery statické“. „Ruské sily pravdepodobne majú obdobie reorganizácie pred obnovením rozsiahlych útočných operácií,“ uvádza sa vo vyhlásení Spojeného kráľovstva.


Zdá sa tiež, že ruskí vojaci sa pokúšajú obísť Mykolajiv a chcú sa dostať do prístavného mesta Odesa na juhozápade Ukrajiny.


Akciový trh v USA v utorok posilnil. Wall Street podporili hlavne banky, technologický sektor a maloobchodní predajcovia. Energetické firmy však strácali spolu s nižšími cenami ropy.

Pozornosť investorov sa naďalej zameriava na vysokú infláciu, ktorá atakuje mnohoročné maximá. Výnosy dlhopisov pokračovali v raste deň po tom, ako šéf Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell vyhlásil, že centrálna banka bude pri zvyšovaní úrokových sadzieb postupovať razantnejšie, pokiaľ si to situácia vyžiada.


Index S&P 500 posilnil o 1,1 % na 4 511,61 bodu, priemyselný Dow Jones vzrástol o 0,7 % na 34 807,46 bodu a technologický Nasdaq stúpol o 2 % na 14 108,82 bodu.


Slovensko podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martina Klusa (SaS) súhlasí s postupným ukončením závislosti na dovoze ruského plynu a ropy a podporuje diverzifikáciu zdrojov plynu a ropy a energetických trás.


„Ruská agresia však povedie k ďalšiemu zvyšovaniu cien za energie, negatívnemu dopadu na našu ekonomiku, ako aj k urýchleniu inflácie. Preto potrebujeme čo najskôr nájsť riešenia, ktoré budú limitovať tento negatívny vývoj a dopady na našich obyvateľov, najmä tých najzraniteľnejších,“ dodal štátny tajomník.

Ceny ropy v utorok klesli. Aprílové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 36 centov a uzavreli na úrovni 111,76 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 14 centov na 115,48 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež klesla, a to o 4 centy na 3,33 USD za galón. Aj ceny drahých kovov zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 8 USD na hodnotu 1921,50 USD za uncu a cena striebra sa znížila o 41 centov na úroveň 24,90 USD za uncu. (1 EUR = 1,1024 USD)


Približne 7-tisíc ruských dovolenkárov sa nemôže dostať z Thajska. Ako referuje spravodajský web BBC, odkedy boli na Rusko uvalené sankcie, nemôžu si vyberať hotovosť z bankomatov ani používať svoje platobné karty.


Väčšina odmietla zhovárať sa s novinármi, ale jeden pár súhlasil pod podmienkou anonymity. Tvrdí, že sa obávajú dôsledkov doma v Rusku, kde aj označenie udalostí na Ukrajine za vojnu môže viesť k trestnému stíhaniu.


„Chodili sme z banky do banky, od bankomatu k bankomatu. V deviatich z desiatich prípadov sme neuspeli, ale podarilo sa nám získať nejaké peniaze,“ povedali.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ruské sily v utorok nielenže zablokovali humanitárny konvoj, ktorý sa pokúšal dostať do obliehaného Mariupoľa s potrebnými zásobami, ale zajali aj niektorých záchranárov a vodičov autobusov. Dodal, že Rusi pritom vopred odsúhlasili trasu.


„Snažíme sa zorganizovať stabilné humanitárne koridory pre obyvateľov Mariupoľa, ale takmer všetky naše pokusy, žiaľ, zmarili ruskí okupanti, ostreľovaním alebo úmyselným terorom,“ povedal Zelenskyj vo svojom nočnom videopríhovore k národu.


Podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuková uviedla, že Rusi zadržali 11 vodičov autobusov a štyroch záchranárov spolu s ich vozidlami. Povedala, že ich osud je neznámy.

Rusko popiera, že by sa jeho invázia na Ukrajine zastavila. V rozhovore pre CNN to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Na otázku, čo dosiahol ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajine, odpovedal: „V prvom rade ešte nie. Ešte nedosiahol.“ Trval však na tom, že vojenská operácia prebieha „prísne v súlade s plánmi a účelmi, ktoré boli stanovené vopred“. Peskov zopakoval, že Putinovými hlavnými cieľmi bolo „zbaviť sa vojenského potenciálu Ukrajiny“ a „zabezpečiť, aby sa Ukrajina zmenila z protiruského centra na neutrálnu krajinu“.


Správa Ruskej tajnej služby FSB: Rusko môže vojnu len rôznymi spôsobmi prehrať, čaká ho katastrofa


Danko chce nechať celý konflikt na Rusov a Ukrajincov, súhlasí s Orbánom a zbrane by im neposielalInvázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z RuskaPutin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu


Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti UkrajinyNajčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie