• Dnes je: Pondelok 15. augusta 2022 meniny má Marcela

Vojna na Ukrajine: Rusi bombardujú Lysyčansk, pod kontrolou majú väčšinu Sjevjerodonecka a použili aj salvové raketomety

Vojna na Ukrajine: Rusi bombardujú Lysyčansk, pod kontrolou majú väčšinu Sjevjerodonecka a použili aj salvové raketomety

Ruské sily útočiace na východoukrajinské mesto Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti majú dostatok rezerv na rozsiahlu ofenzívu. Povedal to vojenský šéf regiónu Serhij Hajdaj. Podľa jeho slov ruská armáda do oblasti dopravila desiatky kusov ťažkej techniky a už ich nasadila na bojisko. Informuje o tom portál cnn.com.

V samotnom meste Sjevjerodoneck podľa Hajdaja pokračujú boje v priemyselnej štvrti, ale „väčšina mesta je pod kontrolou ruskej armády“. Dodal, že sa bojuje aj popri ceste medzi mestami Lysyčansk a Bachmut a Rusi bombardujú všetky mestá v tejto oblasti. Lysyčansk v pondelok „bombardovali takmer celý deň“, poznamenal.

Najmenej traja ľudia zomreli v pondelok v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny počas pondelkového ruského bombardovania. Uviedol to šéf regionálnej administratívy Oleh Synjehubov.


„V posledných dňoch ruskí okupanti, ktorým sa nedarí dosahovať úspech v boji proti ukrajinským ozbrojeným silám v Charkovskej oblasti, zintenzívnili bombardovanie nášho regionálneho centra a ďalších obcí,“ vyjadril sa Synjehubov. Informuje o tom portál cnn.com.

Synjehubov povedal, že pri bombardovaní zomrela 65-ročná žena v obci Kutuzivka a 61-ročná žena a 49-ročný muž v meste Balaklija. Rusi použili salvové raketomety a ďalšie strely. Synjehubov dodal, že v Charkove teraz žije približne 700-tisíc ľudí. Je to zhruba polovica počtu obyvateľstva, ktoré v meste žilo pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu.


Americký prezident Joe Biden povedal, že počas cesty do Európy najbližší víkend pravdepodobne Ukrajinu nenavštívi. „Nie je to isté,“ odpovedal Biden na otázku, či plánuje navštíviť Ukrajinu a dodal, že nechce „Ukrajincom spôsobovať ďalšie ťažkosti“. Informuje o tom portál cnn.com.


Keď opäť dostal otázku, či predpokladá návštevu Ukrajiny, keď bude v Nemecku a Španielsku na summitoch G7 a NATO, Biden odpovedal: „Počas tejto cesty pravdepodobne nie“. Biden od začiatku ruskej invázie na Ukrajine nebol, ale krajinu navštívil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a minister obrany Lloyd Austin a tiež americká prvá dáma Jill Bidenová.

Na otázku, či verí tomu, že Ukrajina sa stane členom Európskej únie, Biden novinárom povedal, že podľa neho sa to „veľmi pravdepodobne“ stane.


Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v pondelok viac ako 2 500 osôb. Z toho bolo 728 mužov, 1 380 žien a 415 detí.

O dočasné útočisko požiadalo 330 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň takmer 2 800 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.


Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 29 policajtov, 33 hasičov, 90 colníkov, 97 vojakov, 44 dobrovoľníkov, dvaja kňazi a 25 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 532-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 82-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 279-tisíc osôb.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie