• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Vojna na Ukrajine je len živnou pôdou pre šírenie strachu, politici podľa analytika vedú voľby do hodnotového sporu

Vojna na Ukrajine je len živnou pôdou pre šírenie strachu, politici podľa analytika vedú voľby do hodnotového sporu

Podľa analytika bude téma konfliktu na Ukrajine kľúčovou v kontexte volieb, keďže témy týkajúce sa ruskej geopolitiky sú v spoločnosti na Slovensku polarizačné a majú mobilizačný potenciál.

24.7.2023 (SITA.sk) - Téma rusko-ukrajinského konfliktu v slovenskom informačnom priestore dominuje a je to tak i v predvolebnej kampani, hovorí riaditeľ Infosecurity.sk Peter Dubóczi. Analytik je toho názoru, že ruská agresia na Ukrajine je kľúčovou témou v predvolebnom čase aj v rámci dezinformačnej scény. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA.

Tejto témy sa chopil prakticky každý, čo je podľa Dubócziho prirodzené vzhľadom na to, že sa nás to bytostne dotýka, keďže brániaca sa Ukrajina je naším susedom a agresorom je štát, ktorý sa podobným osudom vyhráža aj iným štátom vrátane Slovenska.

Živná pôda pre šírenie klamstiev

„Dezinformačný ekosystém sa tomuto prirodzene prispôsobil. Tiež potrebujú pozornosť, téma vojny na Ukrajine je pre nich ďalšou živnou pôdou pre šírenie strachu a klamstiev," vysvetľuje. Dodal, že šíriteľmi sú rozličné stránky na sociálnych sieťach, dezinfluenceri, alternatívne weby, ale napríklad aj politici.

Za zmienku stojí aj sociálna sieť Telegram, ktorá sa v poslednom období stala útočiskom pre dezinformácie, proruské naratívy, nenávisť a radikalizáciu. Drvivé množstvo problematického obsahu, s ktorým sa bežný užívateľ stretne na Facebooku alebo tlačovkách politikov, prichádza práve z tohto priestoru," vraví Dubóczi.

Voľby ako geopolitický spor

„A takto tú situáciu stavajú aj politici, predovšetkým tí antisystémoví či proruskí, ktorí vedome alebo nevedome svojimi aktivitami a rétorikou doviedli tieto voľby do pozície akéhosi hodnotového či geopolitického sporu. Je samozrejme otázkou ako vážne možno brať špecifické predvolebné vyjadrenia politikov, ale práve na pôdoryse vojny na Ukrajine sa ukazuje, že niektorí politici by pravdepodobne boli schopní viesť Slovensko na tzv. maďarskú cestu," vyjadril sa Dubóczi.

Je toho názoru, že otáznymi a zraniteľnými sa potom stávajú ako budúca podoba demokracie, tak i zahraničnopolitické ukotvenie Slovenska. „Ak to preženiem, do istej miery to v tomto zmysle môže pripomínať voľby v roku 1998," uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie