• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Vojna na Ukrajine: Británia pošle viac generátorov na výrobu elektriny, Rusi môžu počas Dňa víťazstva zintenzívniť útoky

Vojna na Ukrajine: Británia pošle viac generátorov na výrobu elektriny, Rusi môžu počas Dňa víťazstva zintenzívniť útoky

Britská vláda sľúbila, že Ukrajine pošle 287 mobilných generátorov na výrobu elektriny nad rámec 569, ktoré už krajine darovala. Nové generátory, ktoré dokážu dodávať elektrinu pre takmer 8-tisíc domov, budú slúžiť nemocniciam, útulkom a ďalším nevyhnutným zariadeniam

Riziko ostreľovania počas osláv ruského Dňa víťazstva

Predstavitelia ukrajinskej štátnej bezpečnostnej rady varovali obyvateľov pred zvýšeným rizikom ostreľovania počas nedele a pondelka v súbežne s oslavami ruského Dňa víťazstva, ktorý pripadá na 9. mája. Ukrajinské Centrum pre boj proti dezinformáciám, ktoré patrí pod bezpečnostnú radu, na sociálnej sieti Facebook upozornilo, že Ukrajinci by nemali ignorovať sirény.

„Keďže ruské jednotky sa do Dňa víťazstva nemôžu pochváliť žiadnymi významnými úspechmi na fronte, riziko masívneho ostreľovania ukrajinských miest sa v týchto dňoch zvyšuje,“ uvádza centrum v príspevku.

Počet deportovaných presahuje populáciu Islandu

Od začiatku vojny na Ukrajine do Ruska deportovali viac ako pol milióna Ukrajincov. V piatok to v príhovore islandskému parlamentu povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom prízvukoval, že tento počet presahuje celkovú populáciu Islandu.


Zároveň zdôraznil, že do Ruska museli ísť nasilu a skonfiškovali im komunikačné prostriedky a doklady. „Posielajú ich do do vzdialených oblastí tej cudzej krajiny, aby sa tam asimilovali,“ povedal podľa spravodajskej televízie CNN Zelenskyj.

Slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo v piatok 6. mája na vstupe do Slovenskej republiky 3 385 osôb. Z toho bolo 775 mužov, 1 967 žien a 643 detí. O dočasné útočisko požiadalo 254 ľudí. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v piatok 2 741 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.


Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 184 policajtov, 81 hasičov, 96 colníkov, 145 vojakov, 93 dobrovoľníkov, traja duchovní, 54 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu. Zároveň vypravili 20 autobusov, ktoré prepravili 374 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenska. Vlakovou dopravou prepravili 352 osôb, pričom mimoriadnych vlakov bolo vypravených desať.

Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do Slovenskej republiky prekročilo viac ako 400-tisíc osôb, o dočasné útočisko požiadalo viac ako 74-tisíc z nich. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi od začiatku konfliktu viac ako 142-tisíc osôb.


Britská vláda sľúbila, že Ukrajine pošle 287 mobilných generátorov na výrobu elektriny nad rámec 569, ktoré už krajine darovala. Nové generátory, ktoré dokážu dodávať elektrinu pre takmer 8-tisíc domov, budú slúžiť nemocniciam, útulkom a ďalším nevyhnutným zariadeniam, uviedlo britské ministerstvo pre podnikanie, energetiku a priemyselnú stratégiu. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ukrajincom, ktorí na naše územie vstúpili už v prvý deň ruskej invázie 24. februára a nepožiadali o štatút dočasného útočiska sa oprávnený krátkodobý pobyt skončí už 25. mája. Upozorňuje na to Ministerstvo vnútra SR s tým, že príslušníci takzvaných tretích krajín sú oprávnení krátkodobo sa zdržiavať na našom území nepretržite najviac 90 dní od vstupu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie