• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Vojna na Ukrajine: Američania schválili predaj „neštandardnej munície“, Lavrov opäť straší jadrovými zbraňami

Vojna na Ukrajine: Američania schválili predaj „neštandardnej munície“, Lavrov opäť straší jadrovými zbraňami

Americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že schválilo predaj „neštandardnej munície“ na Ukrajinu v hodnote 165 miliónov dolárov.

Podľa britských odhadov bolo na Ukrajine od začiatku invázie zabitých približne 15-tisíc ruských vojakov. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to britský minister obrany Ben Wallace. Britský odhad znamená potenciálne toľko padlých vojakov, koľko Rusko stratilo počas celej 10-ročnej invázie v Afganistane.

Americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že schválilo predaj „neštandardnej munície“ na Ukrajinu v hodnote 165 miliónov dolárov. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Vysoký predstaviteľ ministerstva obrany novinárom povedal, že „je to druh munície, ktorý Ukrajinci stále používajú“, pretože majú mnoho systémov pochádzajúcich zo sovietskych čias. Ako v tlačovej správe uviedlo ministerstvo zahraničných vecí, spomenutý predaj „zlepší schopnosť Ukrajiny čeliť súčasným a budúcim hrozbám“ zo strany ruských síl.

Predaj prišiel na žiadosť ukrajinskej vlády a zahŕňa náboje do mínometov, automatické granátomety a húfnice.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že dodávky zbraní zo Západu smerom na Ukrajinu znamenajú, že NATO je „v podstate zapojené do vojny s Ruskom“ a existuje „značné“ riziko eskalácie konfliktu do jadrových zbraní. Referuje o tom spravodajský web BBC. Ešte pred týždňom Lavrov hovoril, že Rusko na Ukrajine určite nepoužije jadrové zbrane.


Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba odpovedal, že Lavrov sa len snaží „odstrašiť svet, aby podporoval Ukrajinu“. Na Twitteri dodal, že „Moskva cíti blížiacu sa prehru na Ukrajine“. USA a ich spojenci v NATO uviedli, že nechcú priamy vojenský zásah na Ukrajine, pretože sa chcú vyhnúť rizikám vypuknutia tretej svetovej vojny.

Ministerstvo obrany SR poprelo, že by boli slovenské tanky T-72 zapojené v bojoch na Ukrajine. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Na sociálnych sieťach sa objavili príspevky o tom, že slovenské tanky T-72 majú byť zapojené napríklad v bojoch v Luhansku.


Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba nalieha na generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN)Antónia Guterresa, nech presvedčí Rusko, aby umožnilo evakuáciu ľudí z obliehaného prístavného mesta Mariupoľ. Podľa Kulebu je to niečo, čo je OSN schopná dosiahnuť.


Kuleba v rozhovore pre agentúru AP vyjadril obavy, že Guterres by sa po utorňajšej návšteve Moskvy a pred následnou cestou do Kyjeva mohol dostať do „pasce“ Kremľa. Kuleba povedal, že Guterres „by sa mal zamerať predovšetkým na jeden problém – evakuáciu Mariupoľa“.


Odhaduje sa, že v prímorskom meste je uväznených asi 100-tisíc ľudí. V miestnej oceliarni Azovstaľ sa nachádza zhruba dvetisíc ukrajinských bojovníkov a spolu s nimi asi tisícka civilistov.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj cez víkend varoval, že ukončí mierové rozhovory s Moskvou, ak Rusko zabije ktoréhokoľvek z posledných obrancov Mariupoľa alebo ak Rusko usporiada referendum o nezávislosti v okupovanom meste Cherson.


Bridget Brinkovú vymenovali za veľvyslankyňu Spojených štátov na Ukrajine. Jej nominácia prichádza v čase, keď predstavitelia USA oznámili, že americkí diplomati sa čoskoro vrátia do Kyjeva. Tých predtým odtiaľ evakuovali v začiatkoch ruskej invázie. Brinková bola od roku 2019 veľvyslankyňou na Slovensku a predtým pôsobila na diplomatických postoch v Srbsku, na Cypre, v Gruzínsku a v Uzbekistane.


Moskva obviňuje Chorvátsko z protiruskej politiky, pretože údajne neposkytlo „humanitárny“ priechod pre 24 vyhostených ruských diplomatov a zamestnancov veľvyslanectva.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová v pondelok podľa ruskej tlačovej agentúry TASS uviedla, že chorvátska vláda „systematicky ničí bilaterálne vzťahy“. „Neľudský, cynický postoj k našim krajanom nezostane bez odpovede,“ dodala.


Chorvátsko nasledovalo niekoľko ďalších štátov Európskej únie pri vyhostení ruských diplomatov z dôvodu krvavej ruskej invázie na Ukrajinu. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v pondelok povedal, že Zacharovovej tvrdenia sú ruskou propagandou a že vyhostení Rusi už opustili Chorvátsko, pravdepodobne cez susedné Srbsko. Dodal, že Rusko „zaútočilo na Ukrajinu, ktorá je našou priateľskou krajinou, zabilo ženy a deti a my sme na to reagovali ako väčšina iných krajín“.

Rusko cíti blížiacu sa prehru na Ukrajine, reagoval Kuleba na varovania Lavrova

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa snaží „odstrašiť svet, aby podporoval Ukrajinu".

Uviedol na Twitteri ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba v reakcii na slová Lavrova, že NATO je „v podstate zapojené do vojny s Ruskom" a existuje „značné" riziko eskalácie konfliktu do jadrových zbraní.

Kuleba dodal, že „Moskva cíti blížiacu sa prehru na Ukrajine". USA a ich spojenci v NATO uviedli, že nechcú priamy vojenský zásah na Ukrajine, pretože sa chcú vyhnúť rizikám vypuknutia tretej svetovej vojny.

Správy ruských médií o britskom jadrovom útoku sú nepravdivé, ohradila sa Johnsonova vláda

Spojené kráľovstvo uviedlo, že informácie odvysielané v ruskej štátnej televízii, že britský premiér Boris Johnson pohrozil jednostranným jadrovým útokom proti Rusku, sú nepravdivé. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Toto nepodložené tvrdenie odznelo minulý piatok na štátnom televíznom kanáli Rossija 1. Moderátorka uvedeného kanála Oľga Skabajevová k videu z návštevy britského premiéra v Indii povedala: „Včera sa tento klaun (Boris Johnson) vyhrážal, že v prípade potreby uskutoční jadrový útok proti Rusku bez konzultácie s NATO.“

Príklad dezinformácií Kremľa

Tá istá moderátorka sa v minulosti zviditeľnila napríklad aj tým, že počas vysielania označila Ukrajinu za teroristický štát a jej bývalého prezidenta Petra Porošenka za teroristu.

Downing Street vo vyhlásení uviedol, že „tieto tvrdenia sú úplne nepravdivé a ide o ďalší príklad dezinformácií, ktoré Kremeľ šíril“.

Citát šírili aj ďalší

„Vláda Spojeného kráľovstva je úplne zjednotená so svojimi spojencami z NATO v podpore Ukrajiny proti ilegálnej invázii Ruska,“ dodala britská vláda vo vyhlásení.

Okrem Skabajevovej tento citát šírili i šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin a známy moderátor Vladimir Solovjov, ktorí majú na Twitteri, resp. Telegrame, dohromady asi 1,8 milióna sledovateľov.

Popieranie masakru v Buči je na Facebooku populárnejšie ako pravda, tvrdí britská štúdia

Na Facebooku je obsah popierajúci ruské zverstvá v Buči neďaleko ukrajinskej metropoly Kyjev populárnejší ako pravda. Tvrdí to štúdia britského Inštitútu pre strategický dialóg (ISD).


Tá skúmala príspevky na uvedenej sociálnej sieti v 20 krajinách a zistila, že viac ako tri týždne po objavení masakry v Buči sú na Facebooku najviac zdieľané príspevky tie, ktoré túto udalosť spochybňujú.

Spochybňovanie mainstreamu

Spomedzi 200 analyzovaných príspevkov až 44 vykazovalo prokremeľskú zaujatosť a šesť bolo uverejnených na stránkach spojených s ruskými štátnymi médiami alebo ruskými veľvyslanectvami.


Dovedna 55 z analyzovaných príspevkov (27,5 %) spochybňuje legitímnosť obrázkov z Buče, ktoré použili západné mainstreamové médiá.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Tých 55 príspevkov, ktoré spochybňujú mainstreamové rozprávanie o zverstvách v Buči, si získalo na internete výrazne väčšiu pozornosť než tie, ktoré mainstreamový príbeh nespochybňujú.

Spomenutých 55 príspevkov malo spolu 208 416 zdieľaní, zatiaľ čo zvyšných 145 príspevkov malo dohromady 172 063 zdieľaní.

Analyzovali aj Slovensko

Medzi krajinami, v ktorých ISD analyzoval príspevky na Facebooku, bolo aj Slovensko. Štúdia zistila, že na Slovensku až sedem z desiatich najzdieľanejších príspevkov o Buči obsahovalo prokremeľské naratívy, čo bolo najviac spomedzi skúmaných krajín.

Až na jednu výnimku, všetky ostatné z desiatich najzdieľanejších príspevkov na Slovensku boli zverejnené na facebookových stránkach, ktoré sú známe šírením nenávistných prejavov a dezinformácií alebo pre svoj extrémistický či populistický postoj.

Blinken ocenil odvahu a úspech Zelenského, Rusko vo svojich zámeroch na Ukrajine zlyháva

Rusko podľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena vo svojich vojnových zámeroch zlyháva a Ukrajina je úspešná.


„Pokiaľ ide o zámery ruskej vojny, Rusko zlyháva, Ukrajina je úspešná," povedal šéf americkej diplomacie v pondelok v Poľsku novinárom po tom, ako sa v nedeľu v Kyjeve spolu s ministrom obrany Lloydom Austinom stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Vyjadril sa tak vzhľadom na stiahnutie ruskej armády z okolia Kyjeva a severu Ukrajiny a jej sústredenie sa na východný región Donbasu.

Na zázname z kyjevskej schôdzky, ktorý zverejnil úrad ukrajinského prezidenta, Blinken ocenil „mimoriadnu odvahu a líderstvo a úspech, ktorý ste dosiahli pri odrážaní tento hroznej ruskej agresie". „Zvykli sme vidieť vás na videozáznamoch po celom svete, ale je skvelé, je dobré vidieť vás osobne," povedal americký minister zahraničných vecí Zelenskému.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že „jediným cieľom ruských raketových útokov na Odesu bol teror“ obyvateľstva.


„Rusko musí byť označené za štát sponzorujúci terorizmus a musí sa s ním podľa toho zaobchádzať. Žiadny obchod, žiadne kontakty, žiadne kultúrne projekty... Potrebujeme postaviť múr medzi civilizáciou a barbarmi, ktorí raketami ničia mierumilovné mestá,“ uviedol Kuleba na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.


Pri sobotňajšom raketovom útoku na Odesu prišlo o život najmenej osem ľudí vrátane 3-mesačného bábätka a ďalších minimálne 18 utrpelo zranenia.


Anton Heraščenko, poradca ukrajinského ministra vnútra, ešte predtým na Telegrame uviedol, že ruské sily vypálili na mesto najmenej šesť riadených striel. Ukrajinskej armáde sa podarilo väčšinu ruských rakiet zneškodniť, no najmenej jedna v meste explodovala.

Blinken uviedol, že americkí diplomati, ktorí sa vrátia na Ukrajinu, najprv opäť personálne obsadia konzulát v meste Ľvov na západe Ukrajiny a potom sa vrátia do Kyjeva. Americký minister obrany sa vyjadril, že „svet je inšpirovaný" Ukrajinou v tejto vojne a USA budú pokračovať vo svojej podpore.

Rusko je teroristický štát a tak s ním treba aj zaobchádzať, tvrdí Kuleba

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že „jediným cieľom ruských raketových útokov na Odesu bol teror“ obyvateľstva.


„Rusko musí byť označené za štát sponzorujúci terorizmus a musí sa s ním podľa toho zaobchádzať. Žiadny obchod, žiadne kontakty, žiadne kultúrne projekty... Potrebujeme postaviť múr medzi civilizáciou a barbarmi, ktorí raketami ničia mierumilovné mestá,“ uviedol Kuleba na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Pri sobotňajšom raketovom útoku na Odesu prišlo o život najmenej osem ľudí vrátane 3-mesačného bábätka a ďalších minimálne 18 utrpelo zranenia.


Anton Heraščenko, poradca ukrajinského ministra vnútra, ešte predtým na Telegrame uviedol, že ruské sily vypálili na mesto najmenej šesť riadených striel. Ukrajinskej armáde sa podarilo väčšinu ruských rakiet zneškodniť, no najmenej jedna v meste explodovala.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie