• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Vojna na Ukrajina: Nový ruský generál je známy pre svoju brutalitu, Zelenskyj žiada od Západu väčšiu pomoc

Vojna na Ukrajina: Nový ruský generál je známy pre svoju brutalitu, Zelenskyj žiada od Západu väčšiu pomoc

Systém S-300, ktorý Slovensko dodalo na Ukrajinu, zničený nebol. Informoval o tom na sociálnej sieti Facebook premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Novovymenovaný veliteľ ruskej invázie na Ukrajinu generál Alexander Dvornikov je jeden z najskúsenejších dôstojníkov v ruských silách a podľa amerických predstaviteľov má za sebou históriu brutality proti civilistom v Sýrii a ďalších miestach vojny.

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa pre CNN v nedeľu vyjadril, že „tento generál bude ďalším autorom zločinov a brutality proti ukrajinským civilistom“. „Žiadne vymenovanie akéhokoľvek generála nemôže vymazať skutočnosť, že Rusko už na Ukrajine čelí strategickému zlyhaniu,“ dodal.

Reorganizácia vedenia invázie prichádza v čase, keď sa Rusko pripravuje na to, čo sa očakáva byť väčší a sústredenejší pokus o rozšírenie ruskej kontroly vo východoukrajinskom regióne Donbas.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opäť vyzval západné štáty, vrátane Nemecka, aby jeho krajine poskytli väčšiu pomoc. Uviedol, že počas rokovania s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom hovoril o tom, „ako zintenzívniť sankcie voči Rusku a ako donútiť Rusko snažiť sa o mier“. „Som rád, že si môžem všímať, že pozícia Nemecka sa v poslednom období zmenila v prospech Ukrajiny. Považujem to sa absolútne logické,“ dodal Zelenskyj.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer sa v pondelok v Moskve hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Stretnutie sa uskutoční dva dni po tom, čo sa predseda rakúskej vlády v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Zelenským. Rakúska tlačová agentúra APA informovala, že kancelár plánuje počas stretnutia s Putinom vyzvať na dialóg medzi Ukrajinou a Ruskom a tiež hovoriť o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine.


Nehammer sa vyjadril, že na cestu do Moskvy sa vydal z vlastnej iniciatívy a konzultoval ju s najvyššími predstaviteľmi Európskej únie. Tiež o tom informoval Zelenského a nemeckého kancelára Scholza. Rakúsko je vojensky neutrálna krajina a nie je členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Ako členský štát Európskej únie podporilo sankcie bloku voči Rusku, hoci zatiaľ stále oponuje proti odstaveniu dodávok ruského zemného plynu.

Ukrajinská generálna prokurátorka uviedla, že v Kyjevskej oblasti od stiahnutia ruských vojakov našli 1 222 tiel. Iryna Venediktovová to uviedla pre televíziu Sky News, ktorej tiež povedala, že ukrajinské úrady vyšetrujú 5 600 prípadov údajných vojnových zločinov spáchaných ruskými vojakmi od začiatku invázie. Tiež identifikovali viac ako 500 podozrivých vojnových zločincov vrátane vysokopostavených vojenských a vládnych predstaviteľov v Rusku. „Čo vidíme vo všetkých regiónoch Ukrajiny sú vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a robíme všetko pre to, aby sme to napravili,“ cituje prokurátorku spravodajský portál BBC.


Systém S-300, ktorý Slovensko dodalo na Ukrajinu, zničený nebol. Informoval o tom na sociálnej sieti Facebook premiér Eduard Heger (OĽaNO).


Kanadský premiér Justin Trudeau uviedol, že jeho vláda poskytuje podporu snahe o zdokumentovanie vojnových zločinov na Ukrajine, pričom vyhlásil, že zodpovedný za tieto zločiny je ruský prezident Vladimir Putin.


„Je jasné, že Putin systematicky zasahuje civilistov, či to sú nemocnice alebo železničné stanice alebo pôrodnice. To je jeden z dôvodov, prečo Kanada ako jedna z prvých krajín vyzvala Medzinárodný trestný súd (ICC), aby preskúmal Putinove vojnové zločiny,“ povedal Trudeau v nedeľu pre televíznu stanicu CNN.


Na otázku, či vojnové zločiny prerástli do genocídy, kanadský premiér odpovedal, že to sa ešte len musí zistiť.


Svetová banka odhaduje, že hospodárstvo Ukrajiny sa v tomto roku v dôsledku vojny zmenší o 45 percent. Veľká časť pracovnej sily krajiny totiž bola donútená utiecť alebo bojovať. Firmy sú zatvorené a cesty, závody a iná infraštruktúra sú poškodzované a mnohé roky pokroku boli zničené, uviedla banka. Informuje o tom portál bbc.com.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opäť vyzval západné štáty, vrátane Nemecka, aby jeho krajine poskytli väčšiu pomoc.


Uviedol, že počas rokovania s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom hovoril o tom, „ako zintenzívniť sankcie voči Rusku a ako donútiť Rusko snažiť sa o mier“. „Som rád, že si môžem všímať, že pozícia Nemecka sa v poslednom období zmenila v prospech Ukrajiny. Považujem to sa absolútne logické,“ dodal Zelenskyj.


Heger označil Putina za krutú bytosť, Ficovi a Pellegrinimu by zorganizoval cestu na UkrajinuŠtvorčlenná rodina zaplatí za jedlo a energie mesačne navyše zhruba 50 eur, vypočítala prezidentka ČaputováInvázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z RuskaMatovič: S-300 chráni životy ľudí Ukrajiny, „skorumpovaný zmrd“ Fico a jeho „pelerína“ z toho robili vedu


Príspevok pre azylantov sa zvýši na trojnásobok životného minima, štát im na štart poskytne viac ako 650 eurNajčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie