• Dnes je: Utorok 18. januára 2022 meniny má Bohdana

Vojenská polícia vykonala viaceré akcie na odhaľovanie extrémizmu, desiatky ľudí skončili vo väzbe

Vojenská polícia vykonala viaceré akcie na odhaľovanie extrémizmu, desiatky ľudí skončili vo väzbe

VP monitoruje a vyhodnocuje situáciu v oblasti extrémizmu a rasizmu na miestach, kde prebiehajú vojenské operácie medzinárodného krízového manažmentu.

10.5.2021 (Webnoviny.sk) - V rámci boja proti extrémizmu vykonala v minulom roku Vojenská polícia (VP) štyri akcie zamerané na odhaľovanie prípadov extrémizmu a radikalizmu v prostredí ozbrojených síl. Uvádza sa to v Hodnotiacej správe o plnení úloh vyplývajúcich zo Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v Slovenskej republike na roky 2016 - 2020 za rok 2020, predloženej do medzirezortného pripomienkového konania.

Podľa dokumentu vypracovaného ministerstvom vnútra VP tiež zorganizovala dvanásť prednášok s cieľom zvýšenia pozornosti svojich príslušníkov pri eliminácii otvorených prejavov extrémizmu, rasizmu a xenofóbie v rámci rezortu obrany.

„VP monitoruje a vyhodnocuje situáciu v oblasti extrémizmu a rasizmu na miestach, kde prebiehajú vojenské operácie medzinárodného krízového manažmentu prostredníctvom vyslaných príslušníkov VP," uvádza sa v správe.

Webináre pre deti a mládež

Pokiaľ ide o aktivity ministerstva vnútra, podľa dokumentu bola v oblasti boja proti extrémizmu v roku 2020 vypracovaná Koncepcia boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024 a rezort tiež zorganizoval päť webinárov pre deti a mládež na tému nenávistných prejavov na internete.

„Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru sa v roku 2020 zúčastnili niekoľkých medzinárodných zasadnutí s cieľom výmeny skúseností, poznatkov a pracovných postupov, analytického projektu zameraného na pravicový extrémizmus a terorizmus, školení zameraných na boj s extrémizmom a radikalizáciou a aktualizovali príručku „Trestné činy extrémizmu“ určenú všetkým príslušníkom Policajného zboru," uvádza sa v dokumente.

Pravicový extrémizmus je hrozba

Podľa Analýzy vývoja radikalizácie a extrémizmu v SR za roky 2015 až 2019, ktorá je prílohou Koncepcie boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024 mali trestné činy extrémizmu, zaznamenané na Slovensku v predošlých rokoch, na svedomí takmer výlučne pravicoví extrémisti. Z toho podľa dokumentu vyplýva, že pravicový extrémizmus je v krajine primárna forma extrémistickej hrozby.

Dokument uvádza, že v období od 1. januára 2017 do 31. decembra 2019 zaznamenali orgány činné v trestnom konaní 745 prípadov extrémizmu. Z tohto počtu bolo začatých 415 trestných stíhaní, 176 vznesených obvinení a z toho 28 väzobne stíhaných páchateľov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie