• Dnes je: Utorok 03. augusta 2021 meniny má Jerguš

Vodohospodári obnovia protipovodňovú ochranu na Malom Dunaji, vyrúbu viac ako 500 drevín

Vodohospodári obnovia protipovodňovú ochranu na Malom Dunaji, vyrúbu viac ako 500 drevín

Dokončujú tesniacu stenu i hrádzu

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v najbližších dňoch obnoví práce na budovaní protipovodňovej ochrany v povodí Malého Dunaja.

Práce sa uskutočnia v okrese Dunajská Streda pri Klátovskom ramene. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal hovorca rezortu Pavol Fejér.

Negatívny zásah do prírody

Envirorezort uvádza, že projekt so sebou prinesie aj negatívne zásahy do prírody. Pre výstavbu zátvorného objektu s priečnou hrádzou budú musieť vodohospodári vyrúbať 572 drevín v 5. stupni ochrany Národnej prírodnej rezervácie Klátovské rameno.


Ak by však práce nevykonali, povodňami by mohlo byť ohrozených 2 643 obyvateľov. Škody na majetku by tak mohli dosiahnuť 23,5 milióna eur. Prípadná povodeň by zároveň priamo ohrozila na živote 171 ľudí a mohla by spôsobiť škody za približne 4,7 milióna eur.

Dokončujú tesniacu stenu i hrádzu

V rámci protipovodňovej ochrany dolného úseku Malého Dunaja je aktuálne v štádiu ukončovania prvá etapa. Pred dokončením je podzemná tesniaca stena na ľavostrannej ochrannej hrádzi Malého Dunaja a pravostranná ochranná hrádza Váhu.


Po vybudovaní zátvorného objektu budú vodohospodári pokračovať v ďalších protipovodňových opatreniach Žitného ostrova.


Vodohospodári zároveň musia do konca roku 2022 spracovať prierezovú vodohospodársko-environmentálnu štúdiu úpravy vodného režimu Klátovského ramena. Do konca roku 2025 budú musieť navyše zabezpečiť výsadbu dubovo-brestovo-jaseňových alebo vŕbovo-topoľových nížinných lužných lesov v oblasti.

Znížením znečistenia ovzdušia by sa dalo zachrániť 125-tisíc ľudí ročne. Slovensko je medzi štátmi s najväčšou úmrtnosťou

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie