• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Vodiči parkujú na miestach pre zdravotne ťažko postihnutých, Karlova Ves to chce zmeniť

Vodiči parkujú na miestach pre zdravotne ťažko postihnutých, Karlova Ves to chce zmeniť

Nový parkovací systém automaticky upozorní mestskú políciu pri neoprávnenom parkovaní.

BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Bratislavská mestská časť Karlova Ves na Pribišovej ulici skúšobne nainštalovala 23 parkovacích senzorov, ktoré rozpoznajú, že na mieste pre zdravotne ťažko postihnuté osoby (ZŤP) parkuje neoprávnene vozidlo a následne informáciu dostane mestská polícia. Na tlačovej besede o tom informovala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Senzor deteguje prítomnosť karty

Situácia s parkovaním v Karlovej Vsi je veľmi akútna. Často sa stáva, že vodiči z bezohľadnosti parkujú na miestach určených pre ľudí s vážnymi zdravotnými problémami. Rozhodli sme sa preto otestovať systém senzorov. Začneme sledovať najskôr senzory na Pribišovej ulici, a verím, že v budúcnosti by sa táto metóda mohla uplatniť aj pri zavádzaní rezidentského parkovania,“ dodala Dana Čahojová.

Systém kontroly je založený na detekcii elektronickej karty, ktorú má ZŤP vodič v aute. Po zaparkovaní senzor rozozná, že na mieste parkuje oprávnené vozidlo. Ak tomu tak nie je, automaticky posiela informáciu mestskej polícii.

Detektor vozidla v kombinácii s elektronickou kartou (iPermit) vo veľkosti kreditnej karty je technológia, ktorá umožňuje ochrániť parkovacie miesto, ktoré je priradené konkrétnemu držiteľovi. Nainštalovali sme 23 senzorov a distribuovali 23 elektronických kariet. Tie si noví majitelia odložili do vozidla. Po zaparkovaní senzor kontroluje, či je elektronická karta v zaparkovanom vozidle,“ povedal zástupca spoločnosti GOSPACE pre technologické zabezpečenie inteligentných senzorov Ondrej Závodský.

Vodičom hrozí pokuta

Karlova Ves je prvou bratislavskou samosprávou, ktorá zaviedla automatizovaný systém monitorovania vyhradených parkovacích miest. O jeho zavedení rokujú aj mestské časti Staré Mesto a Nové Mesto. Tento systém už funguje napríklad v Trnave alebo Nitre.

V minulom roku mestská polícia na celom území Bratislavy riešila 1 258 prípadov neoprávneného parkovania na miestach pre ZŤP osoby.

V mestskej časti Karlova Ves bolo takýchto priestupkov 241. Ide o závažný dopravný priestupok a vodič môže byť na mieste riešený blokovou pokutou do výšky 150 eur.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie