• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Vodiči nemusia mať obavy z drahšieho benzínu či nafty, podľa analytičky sa ceny na pumpách nebudú meniť

Vodiči nemusia mať obavy z drahšieho benzínu či nafty, podľa analytičky sa ceny na pumpách nebudú meniť

Zdražovanie je dané hlavne tým, že investori očakávajú postupný návrat života do normálu

Pokojné obdobie na slovenských čerpacích staniciach by malo pokračovať. Analytička ani nasledujúci týždeň nepredpokladá výrazne zmeny v cenách benzínov či motorovej nafty.

„Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na pumpách by sa ani v ďalšom týždni výraznejšie meniť nemali.

Príchod tretej vlny pandémie by ale opäť mohol pribrzdiť dopyt po pohonných látkach, a tým aj zatlačiť na pokles cien ropy,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Zdražovanie je citeľné

Po niekoľkých týždňoch rastu sa ceny na našich benzínkach ostatné tri týždne výrazne nemenia. V tridsiatom tohtoročnom týždni zostali ceny 95-oktánového benzínu opäť bez zmeny na priemernej úrovni 1,414 eur za liter a rovnako aj ceny 98-oktánového benzínu zotrvali na hodnote 1,611 eur za liter. Inak tomu nebolo ani pri nafte, ktorej ceny zostali na úrovni 1,256 eur za liter.

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o približne 20 % a benzín 98 o zhruba 18 %. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to o 20 %.

Očakávajú návrat do normálu

„Zdražovanie je dané hlavne tým, že investori očakávajú postupný návrat života do normálu, väčšiu mobilitu ľudí a návrat k cestovaniu,“ priblížila Glasová.

Počas ostatných týždňov sa ceny na ropnom trhu hýbali v rozmedzí 74 až 77 amerických dolárov za barel, ale minulý týždeň klesli do rozpätia 70 až 73 dolárov za barel.

Obavy z delta variantu

Dôvodom klesajúcich cien na ropnom trhu sú podľa analytičky obavy zo šírenia delta variantu koronavírusu, čo by mohlo viesť k opätovnému sprísňovaniu pravidiel a čiastočnému zatváraniu vo viacerých krajinách na jeseň tohto roka.

„Investori sa obávajú hlavne zhoršovania pandemickej situácie v Číne, ktorá je najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Nová mutácia vírusu ale začína sužovať aj USA a Európu,“ uzavrela Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie