• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Vodiči nahlásili medveďa v blízkosti cesty, o udalosti bol informovaný aj zásahový tím

Vodiči nahlásili medveďa v blízkosti cesty, o udalosti bol informovaný aj zásahový tím

Polícia dnes (2.5.) dopoludnia prijala oznámenie o pohybe medveďa v blízkosti cestnej komunikácie. Miesto zabezpečila hliadka Obvodného oddelenia z Hriňovej, čo sa macovi zrejme nepáčilo, pretože po chvíli sa odobral hlbšie do lesa.

Vodiči nahlásili pohyb medveďa v blízkosti cestnej komunikácie pri Hriňovej v okrese Detva.

Informuje o tom na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia, ktorá dodala, že miesto zabezpečila policajná hliadka z Hriňovej.

Po chvíli sa síce medveď odobral hlbšie do lesa, o udalosti bol však vyrozumený zásahový tím medveďa hnedého, ktorý celú lokalitu skontroluje.

Čo robiť v prípade útoku medveďa na človeka? Aktívna obrana podľa ochranárov len zhorší situáciu

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) vyzýva verejnosť na vyššiu opatrnosť v lesnom teréne pre začínajúcu medvediu ruju.

Toto obdobie začína druhou polovicou apríla a trvá do konca júla. Medvedie samce v tomto čase intenzívne vyhľadávajú rujné medvedice.

Ich aktivita počas dňa stúpa, a preto sa počas ruje zvyšuje pravdepodobnosť stretu s človekom. Informovala o tom v tlačovej správe zo ŠOP SR Kristína Bocková.

Samci mláďatá bežne napádajú

Samec medveďa hnedého samec nasleduje medvedicu, pri ktorej niekedy zostáva aj viac ako tri týždne. Samicu sprevádzajú, bránia ju pred inými samcami a dokonca aj pred človekom. Medvedia ruja je veľmi stresujúca pre vodiace samice, ktoré chránia svoje mláďatá.

Samci mláďatá bežne napádajú, zabijú s cieľom dostať medvedicu opäť do ruje. Preto vodiace medvedice častokrát dočasne opúšťajú svoje domovské okrsky a bezpečie hľadávajú na nových územiach bez dospelých samcov. V prípade stretu človeka, medvedica varovným fučaním upozorní medvieďatá, aby sa schovali.

Medveď môže urobiť „výpad“

Človek sa môže dostať medzi mláďatá a matku do kontaktnej vzdialenosti, vtedy môže dôjsť k samotnému útoku. „Je to štatisticky najčastejšia príčina útoku medveďa na človeka. V drvivej väčšine prípadov nás však medvedica zaregistruje skôr a ku kontaktu vôbec nedôjde,“ upresnila Bocková.

Medveď v sebaobrane môže urobiť tzv. výpad, teda varovanie, aby sa človek vzdialil. To môže človek pochopiť ako útok. „V prípade útoku je potrebné ľahnúť si na zem, kryť si rukami krk, hlavu a počkať, kým útok nepominie a medvede sa nevzdialia. Aktívna obrana napadnutého počas útoku len zhorší situáciu,“ radí ŠOP SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie