• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Vodič, ktorý v Berlíne vrazil autom do skupiny študentov, má byť vážne psychicky chorý (video)

Vodič, ktorý v Berlíne vrazil autom do skupiny študentov, má byť vážne psychicky chorý (video)

Muž vyšetrovateľom poskytol zmätočné výpovede.

9.6.2022 (Webnoviny.sk) - Vyšetrovatelia sa snažia pochopiť „zmätené“ výpovede muža, ktorý, zdá sa, v stredu úmyselne autom narazil do školskej skupiny v Berlíne, uviedla vo štvrtok berlínska starostka.

Čin psychicky chorej osoby

Franziska Giffey pre verejnoprávneho vysielateľa RBB Inforadio uviedla, že do stredy večera úrady skonštatovali, že to bol „čin v amoku skutočne vážne psychicky postihnutej osoby“.

Vyšetrovatelia podľa jej slov pracujú na určení kontextu a toho, či ho ovplyvnilo niečo iné, a jeho zmätočné vyjadrenia sa snažia vysvetliť „s pomocou jazykového sprostredkovateľa“.

Mnohí ešte bojujú o život

Pri stredajšom incidente na populárnej nákupnej ulici Kurfürstendamm zahynula učiteľka, ktorá prišla so školskou skupinou zo stredného Nemecka. Ďalších šesť ľudí je v život ohrozujúcom stave a traja majú vážne zranenia.

Dvadsaťdeväťročného vodiča nemecko-arménskeho pôvodu, ktorý žije v Berlíne, zadržali krátko po tom, čo narazil do výkladu. Berlínska senátorka pre vnútorné záležitosti Iris Spranger v stredu uviedla, že v aute našli plagáty vyjadrujúce názory na Turecko. Podľa starostky ešte nie je známe, či majú plagáty nejakú súvislosť so stredajším incidentom.

Hovorca polície Thilo Cablitz sa pre RadioEins vyjadril, že vodič už bol známy polícii, ale nie z ideologického alebo politicky motivovaného hľadiska.

Regionálna vláda v spolkovej krajine Hesensko uviedla, že zasiahnutí študenti boli z 10. ročníka z mesta Bad Arolsen. Medzi vážne zranenými je ďalšia učiteľka.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie