• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Vo Vyšných Hágoch pozastavili prevádzku červených oddelení, nemajú žiadneho pacienta s COVID-19

Vo Vyšných Hágoch pozastavili prevádzku červených oddelení, nemajú žiadneho pacienta s COVID-19

Najvyššie položená nemocnica

Situácia v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch sa stabilizovala.

Momentálne tam nemajú žiadneho pacienta s ochorením COVID-19. Pre agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ ústavu Jozef Poráč.

Prevádzka takzvaných červených oddelení je podľa jeho slov pozastavená. V prípade novej vlny sú však pripravení pôvodné lôžka otvoriť.

Plánujú kúpiť druhý CT prístroj

V národnom ústave podľa jeho generálneho riaditeľa odliečili 256 covidových pacientov na internom červenom oddelení a 53 pacientov na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).

„Na internom oddelení nám zomrelo približne 10 percent pacientov a na OAIM približne 25 percent pacientov,“ dodal. Podľa Poráča majú mnohí pacienti po prekonaní ochorenia COVID problémy. Evidujú tak obrovský záujem o ambulantné vyšetrenia.


Pre diagnostiku covidových pacientov poslúži aj druhý CT prístroj, ktorý plánuje ústav kúpiť. Vyhlásil aj verejné obstarávanie na jeho dodávateľa, zatiaľ nie je ukončené.


„Ide o druhý CT prístroj, ktorý bude umiestnený v priestoroch červeného oddelenia,“ vysvetlil generálny riaditeľ ústavu.

Najvyššie položená nemocnica

Inštalovať ho tam chcú počas jesenných mesiacov, zatiaľ pripravujú stavebnú úpravu pre nové CT. V budúcnosti by malo zariadenie poslúžiť aj pre pacientov s tuberkulózou.


Pôvodná Liečebňa tuberkulózy a respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch bola zriadená v roku 1960. Súčasný štatút Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie dostalo zariadenie v roku 2007.


Ide o najvyššie položenú nemocnicu na Slovensku, nachádza sa v nadmorskej výške 1 124 metrov. V areáli sa nachádza viac ako 1 800 izieb. Ústav bol zaradený medzi národné kultúrne pamiatky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie