• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Vo vyhasnutej americkej sopke objavili vedci najväčšie ložisko lítia na svete, elektromobily by poháňalo desaťročia

Vo vyhasnutej americkej sopke objavili vedci najväčšie ložisko lítia na svete, elektromobily by poháňalo desaťročia

Kone sa preháňajú po lúke v indiánskej rezervácii v americkom štáte Nevada, v blízkosti ktorej má vzniknúť obrovská baňa na ťažbu lítia.

Vedci tvrdia, že vo vyhasnutej sopke v Spojených štátoch objavili najväčšie ložisko lítia na svete, ktoré by mohlo na celé desaťročia pokryť celosvetový dopyt po batériách. Informuje o tom portál Independent.

Vulkanológovia a geológovia informovali, že majú dôkazy o tom, že kaldera McDermitt na hranici Nevady a Oregonu obsahuje až 120 miliónov ton lítia, ktoré má potenciál narušiť dynamiku cien a dodávok lítia na celom svete.

Starobylý supervulkán vybuchol približne pred 16 miliónmi rokov, pričom v jeho sopečnej hornine sa vytvoril vzácny kov.

Od smartfónov po elektromobily

Lítium-iónové batérie sa používajú na napájanie všetkého od smartfónov až po elektrické vozidlá, no obrovské množstvo lítia potrebné na ich výrobu podľa výskumníkov viedlo k „lítiovej horúčke“.


Súčasné prognózy dodávok pritom naznačujú, že do roku 2040 bude na uspokojenie celosvetového dopytu potrebných približne milión ton lítia, čo predstavuje osemnásobný nárast oproti celkovej celosvetovej produkcii v minulom roku.


Výpočty vedcov odhadujú, že kaldera McDermitt by mohla obsahovať až 120 miliónov ton lítia, čo je 12-krát viac ako na soľných pláňach v Bolívii, ktoré boli dosiaľ považované za najväčšie ložisko lítia na Zemi.

„Rozvoj udržateľného a rôznorodého dodávateľského reťazca na splnenie cieľov v oblasti energetiky s nižšími uhlíkovými emisiami a národnej bezpečnosti si vyžaduje ťažbu najkvalitnejších domácich zdrojov lítia s najnižším pomerom odpadu k objemu rudy, aby sa minimalizoval objem materiálu vyťaženého zo Zeme,“ uviedli vedci v štúdii zverejnenej v časopise Science Advances.

Tažiť by mohli o tri roky

Vulkanické sedimentárne zdroje lítia pritom podľa nich „majú potenciál splniť túto požiadavku, keďže ide o plytké ložiská s vysokou tonážou a nízkym pomerom odpadu“.

Ťažba by sa mohla podľa geológov zo spoločnosti Lithium Americas Corporation, ktorí tento objav uskutočnili spolu s GNS Science a Oregonskou štátnou univerzitou, začať už v roku 2026.


Miesto navrhovanej bane na nevadskej strane kaldery však už vyvolalo protesty environmentálnych skupín aj dvoch kmeňov z oblasti, ktoré tvrdia, že ju chcú postaviť na posvätnej pôde.

Šéf automobilky Tesla Elon Musk v reakcii na objav uviedol, že ložisko bude mať pre priemysel elektromobilov ekonomický význam len vtedy, ak sa ho podarí efektívne spracovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie