• Dnes je: Sobota 18. septembra 2021 meniny má Eugénia

Vo Veľkej Británii rýchlo pribúdajú nové infekcie, hospitalizácie môžu čoskoro dosiahnuť hrozivé úrovne

Vo Veľkej Británii rýchlo pribúdajú nové infekcie, hospitalizácie môžu čoskoro dosiahnuť hrozivé úrovne

Britská vláda, ktorá v pondelok v Anglicku ruší všetky zostávajúce obmedzenia sociálnych kontaktov, verí, že rýchly postup očkovania udrží počty ťažko chorých ľudí pod kontrolou.

Počty ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19 môžu v najbližších týždňoch dosiahnuť „pomerne hrozivé“ úrovne. Vyhlásil to v piatok hlavný zdravotnícky poradca britskej vlády Chris Whitty. Nové infekcie v krajine pribúdajú rýchlym tempom v dôsledku nákazlivejšieho delta variantu vírusu a uvoľňovania pandemických obmedzení.

„Myslím, že by sme nemali podceňovať skutočnosť, že sa môžeme opäť prekvapujúco rýchlo dostať do problémov,“ povedal Whitty.

Infekcie sú na šesťmesačnom maxime

Podľa vládnych údajov sú nové infekcie v Spojenom kráľovstve na šesťmesačnom maxime. Počty hospitalizovaných ľudí a úmrtí sú najvyššie od marca.


Podľa údajov zo štvrtka sa v nemocniciach s ochorením COVID-19 nachádza 3786 pacientov a ďalších 63 ľudí zomrelo. Na vrchole druhej vlny pandémie bolo hospitalizovaných zhruba 40-tisíc ľudí a denne pribúdalo okolo 1500 úmrtí.

Vláda verí očkovaciemu programu

Britská vláda, ktorá v pondelok v Anglicku ruší všetky zostávajúce obmedzenia sociálnych kontaktov, verí, že rýchly postup očkovania udrží počty ťažko chorých ľudí pod kontrolou. Obidve dávky vakcíny vo Veľkej Británii dostali vyše dve tretiny dospelej populácie. Takmer 88 percent dostalo aspoň prvú dávku.


Whitty varoval, že počet ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19 sa zhruba každé tri týždne zdvojnásobuje a pokiaľ bude tento trend pokračovať, môžu čísla dosiahnuť „pomerne hrozivú“ úroveň.


Spojené kráľovstvo je podľa neho vďaka vakcinačnému programu, liekom a mnohým ďalším okolnostiam v oveľa lepšom stave. Stále má však pred sebou dlhú cestu, pričom globálne bude boj s pandémiou trvať ešte dlhšie, dodal Whitty.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie