• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

Vo veku 73 rokov zomrel herec Marián Labuda

Vo veku 73 rokov zomrel herec Marián Labuda

Zaspomínajte si s nami na herca Mariána Labudu (†73)

BRATISLAVA 5. januára (WebNoviny.sk) – Vo veku 73 rokov zomrel v piatok v jednej z bratislavských nemocníc herec Marián Labuda.

Informovala o tom TV JOJ, ktorá uvádza, že podľa dvoch od seba nezávislých zdrojov herec v piatok skolaboval. Stalo sa tak už ráno, keď odchádzal zo svojho domu v Borinke neďaleko Bratislavy a prišlo mu zle pri nastupovaní do auta.

Nešlo pritom o prvý Labudov kolaps, po tom prvom, ktorý sa udial v marci 2012, nejaký čas pobudol v nemocnici. Ďalší kolaps prišiel v júli 2016, vtedy išlo o podozrenie na mozgovú príhodu a po šiestich dňoch ho vtedy prepustili do domácej opatery.


Zaspomínajte si s nami na herca Mariána Labudu (†73)

Marián Labuda (†73) bol jedným z najznámejších slovenských hercov. Narodil sa 28. októbra 1944 v Hontianskych Nemciach a krátko po absolvovaní Vysokej školy múzických umení nastúpil do Slovenského národného divadla.

Účinkoval vo vyše 200 filmoch, často komédiách, a tiež v desiatkach seriálov a televíznych programov. Preslávila ho najmä titulná rola v slávnom Menzelovom filme Vesničko má středisková.


Labuda bol v roku 1968 spoluzakladateľom Divadla na korze, po jeho zákaze prešiel na Novú scénu. Od roku 1990 bol členom Činohry Slovenského národného divadla. Na divadelných doskách ho preslávila napríklad úloha Tisa v rovnomennej dráme Rastislava Balleka v Divadle Aréna.Slovenský herec Marián Labuda (na snímke) si dnes na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach prevzal mosadznú plaketu Hercova misia. Na Moste slávy tak počas jubilejného 15. Medzinárodného filmového festivalu Artfilm pribudla už tretia tabuľka, avšak prvá s mužským menom. Trenčianské Teplice, 30. jún 2007.Tomáš Maštalír (Gluthammer, zámočník) a Marián Labuda (Krautkopf, nájomník) v inscenácii Činohry SND Pán Mimo s podtitulom “fraška so spevmi“. Autorom komédie je známy rakúsky dramatik, herec a satirik 19. storočia Johann Nepomuk Nestroy. Bratislava, 23. január 2014.Herec v úlohe bývalého kancelára Dr. Viléma Riegera Marián Labuda, autor Václav Havel a herečka v úlohe Riegrovej dlhoročnej priateľky Ireny Zuzana Kocúriková počas kľanačky po skončení premiéry inscenácie Odchádzanie v SND. Bratislava, 22. november 2008.Slovenský herec Marián Labuda (vpravo) a János Bán na slávnostnom otvorení 19. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest 2011. Trenčín, 17. jún 2011.


Nezabudnuteľné sú však najmä Labudom stvárnené filmové postavy. Okrem snímky Vesničko má středisková (1985), ktorá bola nominovaná aj na Oscara, účinkoval napríklad vo filmoch Ružové sny (1976), Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989), vo filmoch Martina Šulíka Záhrada (1995), Orbis Pictus (1997) a Krajinka (2000), v historickej dráme Všichni moji blízcí (1999), maďarskom filme Jadvigin vankúšik (2000) a jednu z posledných rolí si zahral vo filme Václava Havla Odcházení (2011).Česť jeho pamiatke!


Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Počasie