• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Vo veku 69 rokov zomrel spevák Miro Žbirka

Vo veku 69 rokov zomrel spevák Miro Žbirka

Slovenský spevák a skladateľ Miroslav Žbirka počas vystúpenia v rámci galavečera súťaže krásy Miss Universe Slovenskej republiky 2019 a Česká Miss 2019. Praha, 26. august 2019.

Vo veku 69 rokov zomrel spevák a skladateľ Miroslav „Meky“ Žbirka. „Správy o mojej smrti sú pravdivé, to by řekl Meky, kdyby žil,“ informovala oficiálna stránka speváka na sociálnej sieti.

Príčina úmrtia zatiaľ nie je známa, no Žbirka bol hospitalizovaný v nemocnici so zápalom pľúc a jeho zdravotný stav sa skomplikoval.

Hudobník skončil pred mesiacom v nemocnici na infúziách. "Priatelia, dostihol ma nejaký zákerný bacil," napísal na facebooku fanúšikom. "Posielajte energiu, budem ju potrebovať," dodal.

Miroslav Žbirka bol zaočkovaný. Napriek informáciám o skoršej hospitalizácii nemal covid.


„Bol hospitalizovaný so zápalom pľúc, ktorý sa skomplikoval," uviedol PR manažér speváka Rado Mešša. „Je to veľmi nečakané, prekvapujúce, šokujúce... Mal množstvo plánov - koncepty, nahrávanie albumov, skladanie nových pesničiek," komentoval predčasný odchod prvého slovenského Zlatého slávika.

Kariéru začínal v skupine Modus

Miroslav Žbirka prezývaný Meky sa narodil 21. októbra 1952 v Bratislave anglickej matke Ruth Gale a slovenskému otcovi Šimonovi Žbirkovi, mal starších bratov Jasona a Tonyho. Svoju hudobnú kariéru v populárnej hudbe začínal ako člen skupiny Modus.


„V roku 1977 získal spolu s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev. V období 1976 – 1980 nahral s touto skupinou dnes už klasické hity Dievčatá, Drahá, Zažni a ďalšie. V roku 1981 založil s Lacom Lučeničom skupinu Limit a vydal sa na sólovú dráhu. Prvý sólový album dostal názov Doktor Sen,“ opisuje oficiálna stránka Miroslava Žbirku.

Zlatý slávik aj Bratislavská lýra

V roku 1982 sa Miro, ako prvý interpret zo Slovenska, stal československým Zlatým slávikom a v tom istom období zvíťazil na medzinárodnom festivale v rakúskom Villachu s pesničkou Love Song (V slepých uličkách), kde získal aj cenu radia O3.

Nasledovala ďalšia zlatá Bratislavská lýra za pieseň Nechodí a ponuka nemeckých producentov na spoluprácu s firmou RCA. Za obdobie svojej činnosti absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, zahral si v muzikáli Neberte nám princeznú a nahral mnoho autorských albumov.

Po dvadsiatich rokoch si Miro viackrát zopakoval víťazstvo v ankete Zlatý slávik, tentoraz na Slovensku a absolvoval viacero koncertných turné vrátane zatiaľ posledného so symfonickým orchestrom. Niekoľkokrát sa stal Osobnosťou televíznej obrazovky. Za album Empatia z roku 2009 bol nominovaný na album roka českých hudobných cien Anděl.


„Ale strohý výpočet úspechov a ocenení ani zďaleka neobsiahne všetky zákruty pútavého života Mekyho Žbirku, ktorý je príbehom večného gentlemana, ktorému učarovala hudba ešte skôr, než sa naučil čítať. Svoje prvé skúsenosti a lokálne úspechy Meky Žbirka získaval za hranicami dávno predtým, než sa mu podarilo presláviť sa vo vtedajšom Československu,“ doplnila oficiálna stránka speváka.


Spevák Miro Žbirka počas špeciálneho koncertu, na ktorom krstil nový album – Miro, za účasti hostí z Abbey Road. Bratislava, 15. október 2015. Foto: SITA/Marko Erd.

Slovenský spevák Miro Žbirka (druhý zľava) a český režisér, spisovateľ a publicista Šimon Šafránek (vpravo) počas slávnostnej premiéry dokumentárneho filmu Šimona Šafránka s názvom Meky. Bratislava, 13. júl 2020. Foto: SITA/Jana Birošová

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie