• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Vo veku 43 rokov zomrel slovenský herec a hudobník Daniel Heriban

Vo veku 43 rokov zomrel slovenský herec a hudobník Daniel Heriban

Slovenskou hereckou scénou otriasla nečakaná správa o úmrtí herca a hudobníka Daniela Heribana, ktorý skonal vo veku 43 rokov.

Podľa informácií TV JOJ mal zomrieť vo svojom dome vo Svätom Juri. Mal mať zdravotné komplikácie, pre ktoré bola k nemu privolaná záchranka. Deň pred tým mal byť dokonca s bolesťami v nemocnici. Privolaní záchranári mu už, žiaľ, nedokázali pomôcť. U herca došlo k zástave srdca. Mal 43 rokov.

„V ranných hodinách sme k pacientovi vyslali posádku záchrannej zdravotnej služby, ktorá ho na mieste zásahu oživovala. Resuscitácia však bola neúspešná, preto bol následne na miesto vyslaný obhliadajúci lekár,“ uviedol pre TV JOJ hovorca záchranárov Martin Balko.

Dano Heriban bol hviezdou nielen na televíznych obrazovkách, ale svoje kvality predvádzal najmä na doskách, ktoré znamenajú svet. Slovenskí diváci si ho pamätajú predovšetkým zo seriálu Horná Dolná, kde stvárňoval dedinského frajera Brmbalíka. Herec a hudobník bol druhýkrát ženatý, pričom s manžekou Kamilou vychovávali dvoch chlapcov.

S manželkou, herečkou Kamilou Heribanovou, ktorá hrá v seriáli Mama na prenájom, mal dve malé deti Viktora a Martinka. Z prvého manželstva má syna Thea.


Daniel Heriban sa narodil 25. 3. 1980 v Trnave. Po absolvovaní štúdia na Divadelnej fakulte VŠMU dostal angažmán v SKD Martin, od roku 2014 bol členom Činohry Slovenského národného divadla.


Daniel Heriban bol tiež tvorcom filmovej, divadelnej a detskej hudby. V roku 2018 sa rozhodol vstúpiť i do sveta detských pesničiek, vydal svoj tretí sólový album Čosi úsmevné.


Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie