• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

Vlk dravý bude na Slovensku počas celého roka chránený, Budaj podpísal vyhlášku (video)

Vlk dravý bude na Slovensku počas celého roka chránený, Budaj podpísal vyhlášku (video)

Heger podotkol, že životné prostredie patrí medzi priority Slovenska aj v Pláne obnovy a odolnosti SR.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) vo štvrtok podpísal vyhlášku na celoročnú ochranu vlka dravého na Slovensku. Urobil tak priamo na tlačovej konferencii pri príležitosti Dňa Zeme, na ktorej sa zúčastnil aj predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Vlk dravý tak bude zaradený do zoznamu chránených živočíchov.

Uľahčuje aj ochranu bezzásahových území

Nová vyhláška podľa Budaja neslúži len na ochranu vlka dravého. „Uľahčuje aj ochranu bezzásahových území, uľahčuje niektoré výmeny, ktoré chceme v budúcnosti urobiť v lesoch tak, aby súkromní vlastníci mali lepšie postavenie a aby sa ochrana prírody nebila s hospodárskymi záujmami. Cieľom je mať krajinu ktorá bude aj úspešná, ale aj bohatá svojou biodiverzitou a nádhernou prírodou,“ povedal Budaj.

Heger uviedol, že Deň Zeme ponúka ľuďom príležitosť zastaviť sa a uvedomiť si, že kým planéta Zem sa zaobíde aj bez ľudí, ľudia sa bez Zeme nezaobídu. Heger podotkol, že životné prostredie patrí medzi priority Slovenska aj v Pláne obnovy a odolnosti SR. Pre vládu je podľa neho dôležité, aby Slovensko aj v rámci podnikateľského prostredia smerovalo firmy na cestu inovácií a ekologickej výroby. Tú premiér považuje za nevyhnutnosť.

Nechýbali ani diplomati

Na tlačovej konferencii sa okrem Budaja a Hegera zúčastnilo aj diplomatické zastúpenie krajín, ktoré v minulom roku navštívili Ministerstvo životného prostredia SR. Išlo o diplomatov z Česka, Rakúska, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Írska, Holandska, Poľska, Portugalska, Spojeného kráľovstva, Spojených štátov Amerických, Ukrajiny, Izraela, Kazachstanu a Kanady.

Deň Zeme pripadá každoročne na 22. apríla. Prvý Deň Zeme zorganizoval 25-ročný postgraduálny študent Denis Hayes v roku 1970. Iniciátorom vyhlásenia bol Gaylord Nelson, environmentálny aktivista a senátor Wisconsinu v Spojených štátoch amerických. Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je pripomenutie si ľudskej závislosti na prírode a podmienkach, ktoré ľudstvu poskytuje planéta Zem.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie