• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Vlhová zrejme bude mať v Lechu/Zürse o niekoľko súperiek menej. Švajčiarky vyhlásili bojkot

Vlhová zrejme bude mať v Lechu/Zürse o niekoľko súperiek menej. Švajčiarky vyhlásili bojkot

Švajčiari prišli s kritikou paralelných pretekov, ktoré vzhľadom na odlišnosti v dráhach nemôžu poskytnúť stopercentne rovnaké podmienky pre oboch súťažiacich súperov.

18.10.2021 (Webnoviny.sk) - V dňoch 13.- 14. novembra sa v rakúskom stredisku Lech/Zürs uskutočnia jediné preteky nastávajúceho ročníka Svetového pohára zjazdárov v paralelnom obrovskom slalome mužov a žien a je možné, že toto podujatie budú bojkotovať švajčiarski lyžiari alebo aspoň niektorí z nich.

Švajčiari už viackrát prišli s kritikou tohto typu pretekov, ktoré vzhľadom na odlišnosti v jazdných dráhach nemôžu poskytnúť stopercentne rovnaké podmienky pre oboch súťažiacich súperov, resp. súperky.

Je to zaujímavá informácia aj pre slovenskú zjazdárku Petru Vlhovú, ktorá pred rokom v paralelnom obrovskom slalome medzi ženami zvíťazila a položila základ neskoršiemu zisku veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári.

Neférové aj nebezpečné preteky

"Svojou neúčasťou chceme upozorniť Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS) na súčasný stav vecí. Majstrovstvá sveta v tomto roku jednoznačne ukázali, že pravidlá v paralelných pretekoch nie sú férové pre všetkých. Napriek tomu FIS neurobila nič, aby ich zmenila. Preto nemá štart v tejto disciplíne pre nás žiadny význam," vysvetlil Justin Murisier, desiaty najlepší pretekár obrovského slalomu v uplynulej sezóne SP.

Skúsený 29-ročný Švajčiar si zároveň myslí, že vzhľadom na malú vzdialenosť oboch súťažných tratí je vysoké aj riziko zranenia v paralelných disciplínach.

"Lyžovanie nie je stavané na paralelné súboje muža proti mužovi. Budeme sa preto v našom tíme naďalej koncentrovať na klasické preteky a boj s časom," doplnil Murisier podľa webu krone.at.

Pretekom nefandí ani Gisinová

Aj švajčiarske ženy tvrdia, že paralelné disciplíny nie sú dobrou investíciou do budúcnosti lyžovania.

"Každá naša disciplína je nebezpečná, ale paralelný obrovský slalom je ešte o čosi viac. Z môjho pohľadu sa neoplatí pripraviť na disciplínu, v ktorej odjazdíme v zime len jedny preteky," uviedla Mélanie Meillardová.

Rovnako švajčiarska univerzálka Michelle Gisinová nemá záľubu v tejto disciplíne, v ktorej sa snúbi rýchlosť s pohotovými reakciami na štarte na krátkej trati.

"Nie som fanúšikom paralelných pretekov. FIS pôvodne uvažovala o výrobe špeciálneho typu lyží pre tieto preteky, ale nakoniec k tomu nedošlo. Výsledkom je nevhodný rádius lyží pre paralelné súťaže," uviedla Gisinová, úradujúca olympijská šampiónka v alpskej kombinácii a tretia najlepšia žena SP 2020/2021.

Preteky budú aj s diváckou kulisou

Paralelný obrovský slalom mužov a žien v Lechu/Zürse sa uskutoční tri týždne po tradičnom začiatku sezóny Svetového pohára - obrovskom slalome mužov a žien na ľadovci v Söldene (23.- 24. 10.).

Rakúski organizátori oznámili, že napriek pandemickým opatreniam na preteky v Lechu/Zürse bude mať povolený vstup až 3-tisíc divákov. Vlani sa pri návrate spolkovej krajiny Vorarlbersko do kalendára SP jazdilo bez diváckej kulisy, keďže to nedovoľovali striktné pravidlá v boji proti koronavírusu. Najviac sa vtedy darilo Francúzovi Alexisovi Pinturaultovi a už spomenutej Vlhovej.

Ženský paralelný obrovský slalom v Lechu/Zürse sa v sobotu 13. novembra 2021 začne o 10.00 h kvalifikáciou. Atraktívna vyraďovacia časť sa na trati s dĺžkou 365 m a prevýšením 102 m bude mať štart v podvečernom čase o 17.00 h.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie