• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Vlčan chce potravinárov zaradiť medzi chránených odberateľov plynu, ministerstvo hospodárstva a zamestnávatelia sú zasadne proti

Vlčan chce potravinárov zaradiť medzi chránených odberateľov plynu, ministerstvo hospodárstva a zamestnávatelia sú zasadne proti

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan.

Návrh na zabezpečenie dostatočného množstva energií a ich dodávok do potravinárskeho priemyslu po rezorte hospodárstva žiadajú stiahnuť z legislatívneho procesu aj zamestnávatelia.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR totiž považuje návrh ministerstva pôdohospodárstva za nekoncepčný a v rozpore s európskou legislatívou.

Chránení odberatelia plynu

Nariadenie Európskej únie o opatreniach na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu podľa AZZZ definuje chránených odberateľov primárne ako odberateľov plynu v domácnosti.


Dáva pritom možnosť členským štátom, aby medzi chránených odberateľov zaradili aj iné subjekty výslovne vymedzené v predmetnom ustanovení.

Tými okrem iného sú aj malé a stredné podniky a zároveň aj zariadenia základných sociálnych služieb. Tieto dve kategórie spoločne podľa nariadenia nemajú tvoriť viac ako 20 % celkovej ročnej konečnej spotreby plynu v danom členskom štáte.


„Zaradenie subjektov potravinárskeho priemyslu medzi chránených odberateľov preto nie je možné vzhľadom na rozpornosť tejto požiadavky s nariadením a zároveň je takáto požiadavka nekoncepčná, nakoľko Slovenská republika musí počítať s maximálnym limitom 20 %,“ upozorňujú zamestnávatelia.

Zamestnávatelia kritizujú Vlčana

Vymedzenie „subjekty potravinárskeho priemyslu“ je navyše podľa AZZZ veľmi široké a zahŕňa obrovské množstvo podnikateľov, ktoré by navyše pri takomto širokom vymedzení pod vplyvom navrhovanej úpravy ešte mohlo začať rásť.


„Problematika uvedená v návrhu by mala byť predmetom komplexnejšej úpravy, nie čiastkovej iniciatívy,“ odkázali zamestnávatelia rezortu pôdohospodárstva.

Stiahnutie návrhu z legislatívneho procesu presadzuje aj Sulíkov rezort pretože ho považuje za nevykonateľný.


„Ministerstvo hospodárstva SR nie je dodávateľom energií, preto nie je prakticky možné, aby zabezpečilo dostatočné množstvo energií a ich dodávok do potravinárskeho priemyslu za účelom zabezpečenia dodávok potravín počas vyhlásených krízových situácii,“ uviedol rezort hospodárstva v zásadnej pripomienke k materiálu. Energie podľa ministerstva dodávajú dodávatelia elektriny a plynu, ktorí pôsobia na trhu s elektrinou a plynom.

Garantované energie pre potravinárov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR žiada rezort hospodárstva, aby subjekty potravinárskeho priemyslu začlenil medzi chránených odberateľov energií a zároveň garantoval plyn a elektrinu pre potravinársky priemysel.


Uvádza sa to v návrhu na zabezpečenie dostatočného množstva energií a ich dodávok do potravinárskeho priemyslu, ktorý ministerstvo pôdohospodárstva predložilo do pripomienkového konania.

„Ak nebude možné pokryť celý potravinársky priemysel, je nevyhnuté, aby sa toto opatrenie vzťahovalo minimálne na subjekty pôsobiace v odvetviach vyrábajúcich základné životne dôležité tovary nevyhnutné na prežitie,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva. Ide o tovary, ktoré definuje platná vyhláška rezortu hospodárstva.

Skokový rast cien energií

Pre zvýšenie cien vstupov energií vzrástli ceny vstupov v potravinárskom sektore zhruba o 100 miliónov eur, upozorňuje ministerstvo pôdohospodárstva.


Už koncom minulého roka roka sa podľa rezortu výrazne zvýšili ceny vstupov do výroby potravín, vzrástli nielen ceny surovín, ale najmä energetických zdrojov, ktoré výrazne ovplyvňujú ceny potravín.


„Viaceré členské štáty Európskej únie v tejto súvislosti prijímajú opatrenia na zníženie negatívnych dopadov na svojich občanov,“ uvádza agrorezort.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie