• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Vlastný účet v banke je pre deti vhodný od druhého stupňa základnej školy, tvrdia odborníci

Vlastný účet v banke je pre deti vhodný od druhého stupňa základnej školy, tvrdia odborníci

Na vlastný účet a platobnú kartu je dieťa pripravené na druhom stupni základnej školy.

Deti na prvom stupni základnej školy by už mali spoznávať hodnotu peňazí. Pokiaľ ide o stredné školy, ako poukazujú odborníci, hoci sa výučba stále vo všeobecnosti orientuje skôr na teóriu, vidieť už veľmi pomalý posun pri vzdelávaní aj smerom k praktickému vnímaniu.

„Cieľom každej školy by malo byť hlavne to, aby absolvent dokázal nadobudnuté poznatky vedieť využiť v dnešných podmienkach a pracovať s nimi priamo v praxi na trhu práce, prípadne pri vlastnej podnikateľskej činnosti,“ hovorí garant pre sektor úverov v spoločnosti Universal maklérsky dom Marek Sokol.

Systém vreckového

Systém vreckového pre deti je podľa odborníkov dobrým základom osvojovania si základov finančnej gramotnosti. Názory, kedy začať školákov učiť hospodáriť s peniazmi, sa rôznia.

Sokol odporúča, aby sa už rodičia pri odovzdávaní vreckového pokúsili deťom vysvetliť aj samotný význam peňazí, aby si ich s pribúdajúcim vekom čoraz viac začali vážiť. Nastavenie vreckového by však podľa neho malo byť otázkou tak výchovy, ako aj finančnej situácie, ktorú má každá domácnosť nastavenú individuálne, resp. podľa vlastných možností.

Od šiestich rokov

Ako uviedla odborníčka na osobné financie zo spoločnosti Partners Monika Šmýkalová, s vreckovým odporúča začať od šiestich rokov dieťaťa, teda od nástupu na základnú školu. Výška vreckového by sa mala následne zvyšovať s pribúdajúcim vekom.

Malým školákom vo veku do desať rokov stačí podľa nej suma od jedného do troch eur na týždeň, starším deťom od troch do piatich eur na týždeň. Mesačné vreckové pre stredoškoláka by malo byť do 30 eur.

Doba sa pritom intenzívne mení a dnes už aj deti na základnej škole majú svoje vlastné smartfóny, či smarthodinky, ktoré disponujú možnosťou platby.

Detský bankový účet

„Ak chceme deťom ponechať čo najmenej hotovostných peňazí, aby ich náhodou nestratili, prípadne aby im ich niekto neukradol, odporúčam na danom bankovom účte ponechať len menšiu čiastku finančných prostriedkov, prípadne nastaviť maximálne denné limity,“ radí Sokol.

Rodič totiž má možnosť aj na diaľku zablokovať bankový účet prakticky okamžite. „Dokáže tak zabrániť prípadným väčším stratám,“ dodáva Sokol.

Prváčikovi a mladším žiakom je vhodnejšie podľa Šmýkalovej dávať vreckové v hotovosti. Na vlastný účet a platobnú kartu je dieťa pripravené podľa nej na druhom stupni základnej školy. Banky ponúkajú pre deti rôzne zvýhodnené účty. Ich súčasťou je často sporenie či ďalšie služby ako poistenie alebo platobná karta so zaujímavým dizajnom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie