• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Vlakom na dovolenku do Chorvátska prídete za približne 16 hodín a môžete si „pribaliť“ aj auto či motorku (video)

Vlakom na dovolenku do Chorvátska prídete za približne 16 hodín a môžete si „pribaliť“ aj auto či motorku (video)

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) v tomto roku prevádzkuje autovlaky do chorvátskeho Splitu dlhšie a častejšie – od 3. mája do 7. októbra trikrát týždenne. Vlani jazdili k Jadranskému moru do septembra dvakrát v týždni.

Prví cestujúci vyrazili z bratislavskej hlavnej stanice v stredu popoludní, vlak bol kapacitne obsadený na viac ako polovicu, Národný osobný dopravca informoval, že autovlaky vypravuje v spolupráci s rakúskym partnerom Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) tretí rok po sebe.

Počet cestujúcich každý rok stúpa

Z Bratislavy majú tieto sezónne vlaky odchod okrem stredy aj v piatok a nedeľu o 15:53, zo Splitu späť v pondelok, štvrtok a v sobotu o 17:20. Cesta do centra stredomorskej Dalmácie trvá približne šestnásť hodín, dovolenkári si môžu dať odviezť vlakom autá a motorky, zobrať si môžu aj domácich miláčikov.

„Počet prepravených cestujúcich do Splitu nám každý rok stúpa. Vnímame, že po korone je o tento typ dovolenky záujem. V polovici apríla bolo predaných viac lístkov ako za celý minulý rok. Najvyšší záujem je o prepravu automobilov,” priblížil člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček.

Odpadla aj jediná hraničná kontrola

Kapacita vlaku je 60 miest na sedenie, 90 miest je v lôžkových vozňoch a 60 v ležadlovom vozni. Dvadsať miest je pre autá a motocykle, po desať z Bratislavy aj Viedne. „Železničná stanica i terminál vykládky automobilov sú v Splite priamo v centre mesta oproti prístavnému terminálu lodí na jednotlivé chorvátske ostrovy,” uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

V súčasnosti je do a zo Splitu v tejto sezóne vypredaných viac ako deväťtisíc lístkov pre osoby a takmer 1 500 pre vozidlá, z toho cez štyristo pre autá a vyše tisíc pre motorky. Autovlak vlani previezol celkovo necelých deväťtisíc cestujúcich aj viac ako päťsto motoriek a cez štyristo áut. Tento rok je cestovanie k Jadranu jednoduchšie.

„Chorvátsko sa totiž od 1. januára stalo súčasťou schengenského priestoru. Cestujúcim tak odpadla jediná hraničná kontrola, ktorá bola v nočných hodinách,” pripomenul Kováč s tým, že krajina od začiatku tohto roka tiež prešla z kuny na spoločnú európsku menu euro.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Námestie slobody zmení tvár, Banská Bystrica už pozná víťaza súťaže

namestie slobody zmeni tvar banska bystrica uz pozna vitaza sutaze

10.12.2023 (SITA.sk) - V meste pod Urpínom už poznajú víťaza medzinárodnej urbanisticko-architektonicko-krajinárskej súťaže na komplexnú revitalizáciu Námestia slobody, ktorú vyhlásili v apríli.

Informuje o tom mesto s tým, že najvyššie hodnotenie, zo štyroch súťažných tímov v užšom výbere, získal architektonický ateliér Between z Bratislavy.

Bezbariérová, mestotvorná a vizuálne atraktívna centrálna lokalita

Obnova má dodať celému územiu identitu, podporiť jeho funkčnú logiku, charakter a vizuálne ho zjednotiť. Vznikne tak nová bezpečná, bezbariérová, mestotvorná a vizuálne atraktívna centrálna lokalita Banskej Bystrice. Celkovo ide o územie s rozlohou približne 4,2 hektára.

Vyriešiť priestorové a funkčné problémy, povýšiť a podporiť význam hlavnej kompozičnej osi vedenej v smere východ – západ a vrcholiacej Pamätníkom SNP bolo zámerom súťažného zadania.

V rámci prvej etapy sa do súťažného dialógu zapojilo dvanásť renomovaných architektonických ateliérov zo Slovenska, Českej republiky, Veľkej Británie a Nemecka.

Na hodnotiacom zasadnutí komisie bola začiatkom júna tohto roka na základe kritérií kvality a zoznamu referenčných projektov vybraná štvorica tímov. Počas druhej etapy súťažného dialógu štyri úspešné architektonické ateliéry predstavili hodnotiacej komisii a prizvaným expertom koncepty riešenia rekonštrukcie aj dlhodobej vízie Námestia slobody.

Návrat k ľudskej mierke

V súťažnom dialógu komisiu najviac zaujal návrh a koncepčný prístup architektonického ateliéru Between, ktorý získal najvyššie hodnotenie. Ich nosnou myšlienkou je návrat k ľudskej mierke, podpora lokálnej identity a histórie, užívateľská flexibilita a adaptabilita na klimatické zmeny.

Architekti z tímu Between dokázali zapracovať a výborné rozvinúť odporúčania komisie a odborných expertov bez toho, aby stratili pôvodnú kvalitnú myšlienku z fázy konceptu. Priestor námestia je vyvážený a novonavrhnutý park sa javí ako dobre dostupný a prístupný pre všetkých, teda taký, aký by mestský, urbánny park mal byť,“ povedal člen hodnotiacej komisie taliansky architekt Mauro Mandelli.

Po pretnutí komunikáciou pokračuje bývalým pamätníkom V. I. Lenina a plochami parkovej zelene na území Sídliska. Samospráva sa dlhodobo usiluje o celkovú obnovu uvedeného územia, hlavne priestranstva pred Domom kultúry, ako aj parkoviska pred bývalou Dopravnou bankou. Ide o významnú kompozičnú os v štruktúre mestského prostredia s množstvom miest záujmu s vysokou návštevnosťou. Je súčasťou priameho pešieho spojenia hlavnej železničnej stanice a autobusovej stanice s historickým jadrom a jeho okolím. Spolu so Strieborným námestím a Štadlerovým nábrežím tvorí trojicu najväčších prestupných uzlov mestskej a prímestskej hromadnej dopravy.

Kríženie motorovej dopravy a intenzívneho pešieho pohybu je podľa primátora Jána Noska ťažiskovým problémom námestia z pohľadu bezpečnosti chodcov a cyklistov, a tiež z pohľadu plynulosti cestnej premávky.

„Opravené cesty a chodníky, bezpečnejšie priechody pre chodcov, zrekonštruované autobusové zastávky a viac zelene. To všetko požadovali v celom priestore Banskobystričania, ktorí sa ešte vo februári 2021 zapojili do dotazníkového prieskumu organizovaného mestom,“ uviedol primátor, ktorý je rád, že predstavy ľudí o tom, ako by malo Námestie slobody vyzerať, sa stanú skutočnosťou.


Počasie