• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Vlády sa majú pripraviť na rast prípadov koronavírusu, šéf WHO pre Európu vidí prichádzať ďalšiu búrku

Vlády sa majú pripraviť na rast prípadov koronavírusu, šéf WHO pre Európu vidí prichádzať ďalšiu búrku

Zatiaľ 89 percent osôb v Európe, u ktorých potvrdili nákazu omikronom, hlási symptómy podobné ďalším variantom koronavírusu, okrem iného kašeľ, bolesti hrdla a horúčku.

Vlády v Európe by sa mali pripraviť na „značný nárast“ prípadov nákazy koronavírusom v dôsledku nákazlivejšieho variantu omikron, upozornil riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge.

Na tlačovej konferencii varoval, že „vidíme prichádzať ďalšiu búrku“ a v priebehu niekoľkých týždňov bude omikron dominantný variant vo viacerých krajinách, čo „potlačí už aj tak napäté zdravotné systémy ešte viac na pokraj“.

Variant sa šíri medzi mladými ľudmi

Z 53 krajín v európskom regióne WHO omikron potvrdili v najmenej 38, povedal Kluge a podotkol, že variant je už dominantný v Spojenom kráľovstve, Dánsku a Portugalsku.

Minulý týždeň v európskom regióne zomrelo v dôsledku koronavírusu 27-tisíc ľudí a pribudlo aj 2,6 milióna infekcií. Tieto prípady zahŕňajú všetky varianty, no Kluge poznamenal, že toto číslo je o 40 percent vyššie ako vlani v rovnakom čase. „Objem nových infekcií ochorením COVID-19 by mohol viesť k väčšiemu počtu hospitalizácií a rozsiahlemu narušeniu zdravotníckych systémov a iných kritických služieb,“ uviedol.


Zatiaľ 89 percent osôb v Európe, u ktorých potvrdili nákazu omikronom, hlási symptómy podobné ďalším variantom koronavírusu, okrem iného kašeľ, bolesti hrdla a horúčku. Variant sa v regióne šíri prevažne medzi mladými ľuďmi – dvadsiatnikmi a tridsiatnikmi.

Nevidená miera nákazy

Kluge tiež pripomenul, že hoci o omikrone stále nie je veľa vecí známych, zdá sa byť nákazlivejší ako ostatné varianty. V krajinách, kde majú podstatný počet prípadov omikronu vedie variant k dosiaľ nevideným mieram nákazy. Počty prípadov sa zdvojnásobujú každého 1,5 dňa až tri dni.

Európske vlády by mali naďalej zintenzívňovať svoje očkovacie kampane, zaviesť dodatočné opatrenia na spomalenie šírenia variantu a pripraviť kritickú infraštruktúru, ako sú systémy zdravotnej starostlivosti, na nadchádzajúcu vlnu, vyjadril sa tiež Kluge.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie