• Dnes je: Pondelok 26. októbra 2020 meniny má Demeter

Vládny program pre kultúru je ambiciózny, pre ministerku Milanovú je to väčšia motivácia

Vládny program pre kultúru je ambiciózny, pre ministerku Milanovú je to väčšia motivácia

Medzi najväčšie výzvy podľa ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) patrí užšie prepojenie kultúry a školstva.

1.5.2020 (Webnoviny.sk) - Vládny program pre kultúru je ambiciózny, o to väčšia je to podľa ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) motivácia pre jej rezort. Medzi najväčšie výzvy podľa nej patrí užšie prepojenie kultúry a školstva.

Takto šéfka kultúry zhodnotila Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2020 až 2024, ktoré vo štvrtok parlament schválil.

Užšie prepojenie so školstvom

Jeho súčasťou je aj životaschopná a sebavedomá kultúra, ktorá napomáha rozvoju kreatívneho a ekonomického potenciálu Slovenska. Agentúru SITA o rom informoval hovorca ministerstva kultúry Matúš Bystriansky.

Ministerka kultúry považuje programové vyhlásenie vlády za kvalitný a dôstojný materiál, čoho dôkazom je podľa nej aj silná podpora poslancov, ktorú mu vyjadrili v parlamentne.

„Som veľmi rada, že súčasná vláda si pred poslancami národnej rady obhájila svoje programové vyhlásenie. Špeciálne som hrdá na kvalitné programové vyhlásenie pre oblasť kultúry, ktoré je síce ambiciózne, no o to väčší záväzok a motivácia nás bude poháňať pri jeho plnení,“ uviedla Milanová.

Ako dodala, medzi najväčšie výzvy patrí užšie prepojenie kultúry a školstva, ako dvoch oblastí, ktoré musia fungovať ruka v ruke.

Podpora neštátnej kultúry

„Veľký dôraz chceme klásť na podporu nielen štátnej, ale aj neštátnej kultúry, na obnovu kultúrnych pamiatok a mimoriadne dôležité bude pre nás taktiež prijatie veľkého mediálneho zákona a boj proti konšpirátorom a šíriteľom hoaxov,“ podotkla.

Medzi základné piliere programového vyhlásenia vlády pre oblasť kultúry tiež patrí výrazné zlepšenie systému financovania kultúrnych subjektov, intenzívnejšia ochrana kultúrneho dedičstva, zvýšenie atraktivity a návštevnosti múzeí, galérií a knižníc, podpora kultúry bez bariér či kultúry menšín.

Vláda chce klásť taktiež dôraz na podporu profesionálneho umenia, zlepšenie podmienok pre audiovizuálny priemysel, ako aj na nezávislosť verejnoprávnych médií.

Viac k téme: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), programové vyhlásenie

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie