• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Vládne strany spája jedine odpor k Ficovi. Podľa politológa by si mal Sulík uvedomiť, že upadáme do brutálnej hospodárskej krízy

Vládne strany spája jedine odpor k Ficovi. Podľa politológa by si mal Sulík uvedomiť, že upadáme do brutálnej hospodárskej krízy

Ľudia nemajú sympatie k tým, ktorí im nechcú pomôcť, tvrdí politológ.

12.5.2022 (Webnoviny.sk) - Vládne strany zatiaľ nemajú záujem o predčasné parlamentné voľby, ale ktovie, s čím všetkým kalkulujú. Pre agentúru SITA takúto mienku vyslovil politológ Juraj Marušiak v súvislosti s koaličným sporom, ako financovať protiinflačnú pomoc rodinám.

Vládne strany podľa politológa spája odpor k Robertovi Ficov a jeho strane Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), a preto neustále opakujú, že by s Ficom do vlády za žiadnych okolností nešli a časť strán hovorí, že ani so stranou Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) do povolebnej koalície.

Nezhody pre zvyšovanie daní

„Neviem, ako chcú vládnuť. Jedine, že by vládli s nezaradenými poslancami. Ak by prišlo k predčasným voľbám, tak istotu účasti v parlamente majú všetky vládne strany okrem Za ľudí. Ale jediný, kto si nezatvára vrátka pred vládnutím, je Boris Kollár,“ poznamenal Marušiak.

Doplnil, že pokiaľ bude platiť „vládna karanténa pre Fica“, ťažko si predstaviť inú vládnu zostavu, možno len za účasti Progresívneho Slovenska.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta dodatočné zdanenie vybraných firiem pri financovaní časti vládneho balíčka pomoci.


Pre SaS je zvyšovanie daní červenou čiarou a vyzerá to tak, že nemieni ustúpiť. Neurobila tak ani pri eurovale, čo však spôsobilo pád vlády Ivety Radičovej v roku 2011.

„Otázka daní bola alfou a omegou Sulíkovho politického programu. Na druhej strane si Sulík musí uvedomiť, že Slovensko a celá EÚ idú do brutálnej hospodárskej krízy a zvyšovanie daní je jeden z nástrojov, ako kríze čeliť,“ povedal politológ.

Pomoc ľuďom neprichádza

Koalícia o pomoci ľuďom rokuje približne tri mesiace. Definitívna zhoda sa stále hľadá a opozícia hovorí o neschopnosti vlády. Politológ predpokladá, že postup vládnej koalície vyvolá negatívne nálady v spoločnosti.


„Ľudia majú sympatie k tým, ktorí im pomôcť chcú a k tým, ktorí pomôcť nechcú, sympatie nemajú. Pokiaľ odznel prísľub o pomoci a vláda nie je schopná sa dohodnúť, ako jeho splnenie bude vyzerať, tak je to z hľadiska imidžu vlády katastrofa. Určite sa to prejaví aj na voličských sympatiách vládnych strán,“ usúdil Marušiak.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie