• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Vládna pomoc za osem miliárd dolárov sa dočkala len kritiky. Matovičov rezort ukázal, kam mierili peniaze

Vládna pomoc za osem miliárd dolárov sa dočkala len kritiky. Matovičov rezort ukázal, kam mierili peniaze

Transparency International Slovensko od začiatku pandémie upozorňuje na nedostatočnú transparentnosť niektorých schém.

14.7.2021 (Webnoviny.sk) - Po tom, čo predseda vlády Eduard Heger v nedeľu na sociálnej sieti informoval, že štát poskytol na boj s pandémiou necelých osem miliárd eur, vzniesla sa na jeho slová vlna kritiky. Či už z radov ľudí na sociálnej sieti, ale aj od exministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD).

Ten vyzval Hegera na detailné rozpísanie sumy, keďže v príspevku vymenoval len položky vo výške necelých 3,8 miliardy eur.

Z údajov, ktoré agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie rezortu financií, vyplýva, že celkové prostriedky vyčlenené na boj s pandémiou predstavujú k 2. júlu tohto roka sumu 7,805 miliardy eur, z toho za rok 2020 je to 4,894 miliardy eur a v tomto roku zatiaľ 2,911 miliardy eur.

Zvýšené výdavky na zdravotníctvo

Z údajov rezortu financií ďalej vyplýva, že priama pomoc spolu bola vlani vo výške 1,929 miliardy eur a v tomto roku 2,2 miliardy eur. Z toho podpora udržania zamestnanosti vlani predstavovala 929 miliónov eur a v tomto roku 1,194 miliardy eur.

Sociálna pomoc bola vlani v sume 303 miliónov eur a v tomto roku 269 miliónov eur, pričom pandemické PN a OČR boli z tejto sumy vlani 240 miliónov eur a v tomto roku 170 miliónov eur.

Odpustenie daní a odvodov bolo vlani v objeme 85 miliónov eur a v tomto roku 10 miliónov eur. Zvýšené výdavky v zdravotníctve predstavovali v minulom roku 377 miliónov eur a v tomto roku 504 miliónov eur. Kategória iné opatrenia boli vlani vo výške 238 miliónov eur a v tomto roku k 2. júlu 223 miliónov eur.

Bankové garancie za vyše miliardy

Ďalšiu kolónku v rámci pomoci tvoria opatrenia na zabezpečenie likvidity a bankové garancie, ktoré boli vlani v objeme 1,497 miliardy eur a v tomto roku zatiaľ 315 miliónov eur. Odložené splátky, teda opatrenia v rámci bankového sektora, boli v minulom roku vo výške 489 miliónov eur a v tomto roku 96 miliónov eur.

Transfery v rámci verejnej správy predstavovali vlani sumu 979 miliónov eur a v tomto roku 300 miliónov eur. Celkovo prostriedky vyčlenené na boj s pandémiou tvorili v minulom roku podľa rezortu financií 5,3 percenta HDP, v tomto roku k začiatku júla 3 percentá HDP.

Nevyplnené sumy a bez zmlúv

Podľa Kamenického je však problémom, že pomoc ľudia nijako nepocítili. „Vládna propaganda a vychvaľovanie samých seba ľudí nezaujíma. Ľudia chcú vedieť hlavne to, ako im vládne opatrenia reálne pomohli v ich problémoch počas COVID-u, teda pravdu. A žiaľ, pomoc vlády SR ľuďom počas COVID-u bola jedna z najnižších v EÚ, a to už nezmení ani Hegerova propaganda,“ uzavrel Kamenický.

Eduard Heger označil necelých osem miliárd na slovenské pomery za „závratnú sumu“. Transparency International Slovensko s týmto konštatovaním súhlasí, avšak od začiatku pandémie upozorňujú aj na nedostatočnú transparentnosť niektorých schém.

Dohody na podporu zamestnanosti z úradov práce sa v registri zmlúv zverejňujú podľa nich s nevyplnenými sumami. Dotácie na nájomné z ministerstva hospodárstva sa vyplácajú podľa Transparency International Slovensko úplne bez zmlúv, len na základe podnikateľmi deklarovanej výšky nájmov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie