• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Vláda Sputnik V neschválila, ruskú vakcínu vetoval jeden koaličný partner

Vláda Sputnik V neschválila, ruskú vakcínu vetoval jeden koaličný partner

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) doplnila, že nie je možné, aby sa vakcína registrovala národne.

Koaličný partner zabezpečenie adekvátneho množstva vakcíny Sputnik V vetoval. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Nekonkretizoval však o koho ide. Vláda mala pritom prísľub dodania týchto vakcín do konca februára.

Situácia na Slovensku je pritom podľa Krajčího veľmi vážna. Napriek zákazu vychádzania a sprísneným podmienkam sa nedarí znižovať počty pacientov, ktorí prichádzajú do nemocníc.

Podľa ministra zdravotníctva je dôvodom britská mutácia, ktorá je oveľa infekčnejšia. Krajčí nevylúčil kolaps zdravotníckych zariadení.

Budúci týždeň mohlo prísť 160-tisíc dávok

Odpoveď na otázku „čo ďalej“ je podľa ministra zdravotníctva očkovanie. Avšak dodávky vakcín v Európskej únii výrazne meškajú a Európska komisia vyzýva členské štáty, aby hľadali iné spôsoby získania vakcín. A aj na základe odporúčania odborníkov sa Krajčí rozhodol predložiť na rokovanie vlády návrh na zabezpečenie ruských vakcín Sputnik V. „Uznesenie sa nám nepodarilo prijať, pretože koaličný partner to vetoval,“ povedal Krajčí.

„Za posledné obdobie som strávil mnoho rozhovorov s ľuďmi v Ruskej federácii o zabezpečení vakcín Sputnik V. Už budúci týždeň sme mohli mať k dispozícii 160-tisíc dávok,“ pokračoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho ide o mimoriadne kvalitnú vakcínu.


„Veľmi ma za tejto situácie mrzí, že koaličný partner dnes vytiahol najvyššiu zbraň a v podstate povedal, že na Slovensku sa o Sputniku vôbec baviť nebudeme,“ povedal Matovič.

Minister môže schváliť výnimku

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) povedala, že nemôžeme robiť na občanoch SR pokusy a všetky vakcíny musia byť zaregistrované riadnym a prísnym procesom Európskej liekovej agentúry. Rovnaký meter musí platiť podľa nej na všetky vakcíny. „Ak dlhé mesiace iné vakcíny čakali na schválenie, tak musí prejsť prísnou registráciou aj táto vakcína. Práve registrácia zabezpečuje to, že vakcíny sú bezpečné. Niektoré posudky súhlasia s vakcínou, ale zároveň uvádzajú, že musia byť splnené legislatívne a formálne požiadavky registrácie,“ povedala Remišová.


Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) doplnila, že nie je možné, aby sa vakcína registrovala národne. „Minister zdravotníctva môže sám zo svojho rozhodnutia výnimku schváliť, ale nesmie sa schvaľovať za kolektívne rozhodnutie vlády,“ povedala Kolíková.

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy


Šeliga: Nie je pravda, že sa strana Za ľudí odmieta baviť o vakcíne Sputnik V

Ambulantní lekári vyzývajú Krajčího ministerstvo, aby okamžite zabezpečilo lieky na COVID-19

Izrael je dôkazom, že očkovanie proti COVID-19 funguje. Český odborník ale varuje pred nedostatkom vakcín

Zriedkavé a záhadné následky ochorenia COVID-19. Najprv sa vyvinuli u detí, teraz postihujú už aj dospelých

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie