• Dnes je: Piatok 19. apríla 2024 meniny má Jela

Vláda schválila dôchodkovú reformu, sumu rodičovského dôchodku znížili na tri percentá

Vláda schválila dôchodkovú reformu, sumu rodičovského dôchodku znížili na tri percentá

Dôchodkový vek sa má podľa návrhu novely zákona zvyšovať podľa toho, ako bude stúpať stredná dĺžka života.

Vláda v stredu schválila návrh na zavedenie rodičovského dôchodku. Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu.

Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa pred dvoch rokov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý schválila vláda.

Ako po rokovaní vlády povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, pôvodne navrhovaná suma rodičovského bonusu vo výške 2,5 percenta pre každého rodiča sa na rokovaní vlády znížila na 1,5 percenta z hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu pracujúceho dieťaťa.

Vláda okrem toho určila strop na výšku rodičovského dôchodku. Ten sa má počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.

Skrátenie penzie o 0,3 percenta

Osobe, ktorá dosiahla ustanovený počet odpracovaných rokov, vznikne nárok na predčasný starobný dôchodok. Za každý mesiac skoršieho odchodu do dôchodku po získaní 40 rokov poistenia sa má penzia krátiť o 0,3 percenta.

„Zohľadňujúc záväzok vyplývajúci z návrhu Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky sa navrhuje, aby krátenie takéhoto predčasného starobného dôchodku bolo aktuálne neutrálne,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Ženám sa bude znižovať dôchodkový vek

Dôchodkový vek sa má podľa návrhu novely zákona zvyšovať podľa toho, ako bude stúpať stredná dĺžka života. Penzijný vek by mal po naviazaní na strednú dĺžku života stúpať o dva mesiace ročne. Súčasne sa zachová to, že ženám sa bude dôchodkový vek za každé dieťa znižovať o šesť mesiacov.


Suma aktuálnej dôchodkovej dávky, od ktorej závisia sumy novopriznaných dôchodkov, by sa mala zvyšovať pomalšie ako v súčasnosti. Kým v súčasnosti aktuálna dôchodková hodnota pravidelne k 1. januáru stúpa o rast priemernej mzdy, po novom pôjde o rast o 95 percent priemernej mzdy.

Výhrady k rodičovskému dôchodku

„Táto novela ide do legislatívneho procesu s pripomienkami, teda s nedoriešenými vecami od všetkých koaličných partnerov,“ povedal Krajniak. Strana Sme rodina má podľa neho pripomienky s naviazaniu dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Ostatí koaliční partneri majú podľa ministra výhrady k rodičovskému dôchodku.


„Dohodli sme sa, že toto vyriešime pri júnovom hlasovaní pred druhým čítaním,“ uviedol. Súčasťou koaličnej dohody podľa Krajniaka je aj to, že v návrhu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa má stanoviť ústavný strop na maximálnu výšku rodičovského dôchodku. Aktuálna verzia novely zákona si podľa Krajniaka vyžiada niečo vyše 200 miliónov eur.

Žiadate Sociálnu poisťovňu o dôchodok? Od 1. apríla vám ubudla ďalšia povinnosť

Ľuďom, ktorí požiadajú o dôchodok, ubúda od 1. apríla tohto roka ďalšia povinnosť. Pobočke Sociálnej poisťovne už nemusia predkladať potvrdenie z úradu práce o období, v ktorom boli v minulosti zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Elektronická komunikácia

Tieto informácie si Sociálna poisťovňa a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vymieňajú medzi sebou elektronicky. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Od začiatku tohto mesiaca je Sociálna poisťovňa povinná získavať a používať údaje evidované v informačnom systéme úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v časti týkajúcej sa evidencie uchádzačov o zamestnanie a pomoci v hmotnej núdzi.

Portál OverSi

Zmena nastala len v získavaní údajov o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Údaje o poberaní dávok v hmotnej núdzi Sociálna poisťovňa z informačného systému úradu práce získavala už pred zmenou zákona proti byrokracii.


Od žiadateľov o dôchodok teda už ani doteraz nevyžadovala potvrdenie o poberaní dávok v hmotnej núdzi. Údaje o období, v ktorom boli žiadatelia o dôchodok zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie, si zamestnanci Sociálnej poisťovne zistia sami cez portál OverSi, ktorý využívajú orgány štátnej a verejnej správy, alebo elektronicky priamo od príslušného úradu práce.


Ak však žiadateľ o dôchodok má doma potvrdenie o evidencii na úrade práce, môže ho pri spisovaní žiadosti o dôchodok Sociálnej poisťovni predložiť.

Ľudia majú byť lepšie informovaní o výške dôchodku, štát chystá tzv. oranžovú obálku

Vláda v najbližších rokoch prijme opatrenia na zlepšenie informovanosti občanov o predpokladanej výške ich budúcich dôchodkov z celého dôchodkového systému.

Projekt rozvoja individuálneho účtu poistenca

Pôjde o tzv. oranžovú obálku. Sociálna poisťovňa plánuje v prvom kroku poskytovať klientom informácie týkajúce sa predpokladaného stavu a vývoja ich starobného dôchodku z priebežne financovaného dôchodkového systému.


Tento cieľ sa má naplniť do konca tohto roka cez projekt rozvoja individuálneho účtu poistenca. Uvádza sa to v Národnom programe reforiem Slovenska na rok 2022, ktorý ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania.

Projekt efektívneho manažmentu kmeňových údajov

Nevyhnutným predpokladom na zabezpečenie takejto informovanosti je podľa ministerstva financií aj náležitá dátová príprava, ktorá sa má riešiť projektom efektívneho manažmentu kmeňových údajov.


„Pri ekonomicky aktívnych obyvateľoch, ktorým Sociálna poisťovňa ešte nepriznala dôchodok zo sociálneho poistenia, budú predmetné informačné potreby naplnené v súlade s harmonogramom rozvoja individuálneho účtu poistenca,“ uvádza sa v programe reforiem.


Prehľadné, zrozumiteľné a jednoducho dostupné informácie o očakávanom dôchodku podľa rezortu financií pomôžu osobám prijímať lepšie a informované rozhodnutia o svojom dôchodkovom zabezpečení.

Na Slovensku mierne klesol počet penzistov, významnejší pokles vidno pri jednom type dôchodku


Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu februára tohto roka 1 milión 403-tisíc dôchodcov na Slovensku. Oproti koncu februára minulého roka ide o pokles takmer o tisíc penzistov.


Počet vyplácaných dôchodkov, ktorých môže penzista dostávať aj viacero súčasne, však v druhom mesiaci tohto roka medziročne vzrástol o 1,2 tisíca na 1 milión 707-tisíc. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.


Počet dôchodcov na Slovensku pritom do roku 2020 každoročne stúpal. Napríklad za rok 2020 na Slovensku pribudlo 2,8 tisíca penzistov, za rok 2019 išlo o 12,8 tisíca dôchodcov, za rok 2018 sa rady dôchodcov rozšírili o 5,9 tisíca osôb a za rok 2017 o 14-tisíc ľudí.

Počet vyplácaných starobných dôchodkov sa pritom ku koncu februára tohto roka medziročne mierne zvýšil. Sociálna poisťovňa vykázala na konci minulého mesiaca 1 milión 90,3 tisíca starobných penzií, čo bolo v porovnaní s februárom vlaňajška o 4,9 tisíca viac. Počet predčasných starobných dôchodkov medziročne stúpol o 348 osôb na 12,3 tisíca.


Významnejší pokles nastal pri invalidných penziách. Poisťovňa vyplácala ku koncu minulého mesiaca 226,4 tisíca invalidných dôchodkov, čo bolo o 6,1 tisíca menej ako vo februári minulého roka.

Zákon o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte je schválený. Čo to znamená pre sporiteľov?

Parlament vo štvrtok schválil zákon o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte. Nový zákon neobsahuje žiadne pôvodne navrhované fiškálne stimuly smerujúce k vyššej motivácii sporiť si na penziu v treťom pilieri.

Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie

Osoby, ktoré si budú na penziu sporiť prostredníctvom celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu, budú mať nárok len na rovnaký daňový režim ako na príspevky do tretieho piliera.


Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie sú v súčasnosti pre daňovníka nezdaniteľnou časťou základu dane a je možné odpočítať ich od základu dane najviac do výšky 180 eur za rok. Zákon obsahuje len tie ustanovenia, ktoré doplnia regulačný rámec pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, a ktorými sa vykonajú vybrané články nariadenia Európskej únie. Ide o oblasti, ktorých doplnenie je pre vykonanie nariadenia EÚ nevyhnutné.

Vzťahujú sa na sporiacu a výplatnú fázu nového osobného dôchodkového produktu a kompetencie Národnej banky Slovenska v súvislosti s celoeurópskym osobným dôchodkovým produktom.

Postupný výber nasporenej sumy

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslanca NR SR Petra Cmoreja (SaS), ktorý upravuje tzv. programový výber a jednorazové vyrovnanie. Minimálna hranica pre poberanie dočasného dôchodku sa zníži z pôvodne navrhovaných 10 rokov na 5 rokov. Zníži sa aj minimálne obdobie pre poberanie tzv. programového výberu nasporenej sumy. Postupným čerpaním sa bude dávka vyplácať najviac 5 rokov po dosiahnutí dôchodkového veku sporiteľa.

Ak má sporiteľ dôchodkový vek napríklad 62 rokov a o postupný výber nasporenej sumy požiada ako 65-ročný, úspory si postupne vyberie počas dvoch rokov. Podľa pôvodného vládneho návrhu mal programový výber úspor trvať najmenej 10 rokov. Skrátením tohto obdobia na 5 rokov po dosiahnutí penzijného veku sa podľa Cmoreja celoeurópsky osobný dôchodkový produkt zatraktívni.


Ministerstvo práce a sociálnych vecí z pôvodného návrhu vypustilo ustanovenia, ktoré upravovali osobný dôchodkový produkt a podmienky jeho poskytovania, fiškálne stimuly pre iných poskytovateľov ako doplnkové dôchodkové spoločnosti ako aj ďalšie články, ktorými sa menili a dopĺňali iné zákony, a ktorými sa mal osobný dôchodkový produkt, resp. nadväzujúce opatrenia vykonať.

Dôchodky v Nemecku sa výrazne zvýšia, východné sa takmer vyrovnajú západným

Nemeckým seniorom sa od júla výrazne zvýšia penzie. Rozhodnutie nemeckej vlády je vo veľkej miere odrazom vyšších miezd v čase, keď zároveň prudko rastie inflácia.


V bývalom západnom Nemecku sa dôchodky k prvému júlu zvýšia o 5,35 percenta, na niekdajšom komunistickom východe o 6,12 percenta. Vlani penzie na západe vôbec nerástli a vo východnej časti krajiny sa zvýšili o 0,72 percenta.

Nemecku sa počas pandémie koronavírusu podarilo udržať stabilný trh práce, vďaka čomu si krajina môže dovoliť zvýšiť dôchodky v prospech 21 miliónov seniorov, uviedol minister práce Hubertus Heil.


Rast dôchodkov v najväčšej európskej ekonomike súvisí najmä s vývojom miezd. K tlaku na ich zvýšenie prispela zrýchľujúca sa inflácia. Vo februári, keď sa ešte výraznejšie neprejavovali hospodárske dopady ruskej invázie na Ukrajinu, ceny v medziročnom porovnaní vzrástli o 5,1 percenta.


Vďaka najnovšiemu zvýšeniu sa dôchodky na menej prosperujúcom východe Nemecka takmer vyrovnajú tým západným.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video)

rusky bombarder tu 22m3 sa zrutil na juhu krajiny udajne bol zostreleny video

19.4.2024 (SITA.sk) - Lietadlo ruskej armády sa v piatok ráno podľa gubernátora Stavropoľského kraja zrútilo v tomto regióne na juhu Ruska.

Naliehavá správa. Na poli v okrese Krasnogvardejskoje havarovalo prúdové lietadlo ... piloti sa katapultovali," napísal gubernátor Vladimir Vladimirov na komunikačnej platforme Telegram a zverejnil fotografiu havarovaného lietadla.

Neskôr dodal, že dvoch pilotov našli živých a previezli ich do nemocnice. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Telegramové kanály uviedli, že stroj Tu-22M3, ktorý Rusko používa na útoky na Ukrajinu, sa zrútil, pretože bol zostrelený. Hovorca ukrajinských vzdušných síl Iľja Jevlaš informácie o zostrelení vojenského lietadla v Rusku nepotvrdil ani nepoprel.

Tu-22M je nadzvukový strategický bombardér.

Viac k téme: Bombardér Tu-22M3, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie