• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Vláda schválila balík na boj proti nelegálnej migrácii, Ódor plánuje aj vysvetľovaciu kampaň (video)

Vláda schválila balík na boj proti nelegálnej migrácii, Ódor plánuje aj vysvetľovaciu kampaň (video)

Ódor zároveň ubezpečil občanov, že stále ide o sekundárnu tranzitnú migráciu.

6.9.2023 (SITA.sk) - Vládny kabinet v stredu schválil balík opatrení na boj s nelegálnou migráciou. Policajti nebudú vydávať doklad o zotrvaní na území Slovenskej republiky každému nelegálnemu cudzincovi, ktorého nie je možné vyhostiť, najmä nie cudzincovi, ktorý migruje cez územie SR do iného štátu. Cieľom je uľahčiť vyhostenie nelegálnych migrantov, ako aj odradiť ďalších od príchodu.

Skrátené legislatívne konanie

„Jeden z faktorov, pre ktorý nelegálni migranti prichádzajú na Slovensko, sa zruší,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Ľudovít Ódor.

Dodal, že návrh predloží vláda na skrátené legislatívne konanie.

„Štandardný postup je taký, že keď dáme tento návrh, do siedmich dní musí predseda parlamentu zvolať mimoriadnu schôdzu na túto tému. Samozrejme, ak by sa otvorila nejaká schôdza zajtra (vo štvrtok 7. septembra, pozn. SITA) a niekto by sa stotožnil s vládnym návrhom, tak určite nebudeme protestovať,“ uviedol Ódor.

Podľa svojich slov už kontaktoval predsedov politických strán a zisťuje, či bude niečo také možné.

Nasadia aj armádu

Ďalším opatrením vlády je nasadenie armády. Kabinet v stredu schválil, že v prípade požiadavky Policajného zboru sa má do konca roka 2023 denne nasadiť do 500 profesionálnych vojakov, ktorí budú pomáhať pri riešení situácie s náporom nelegálnych migrantov.

„Ak tam nasadíme časť kapacít armády, môžu sa uvoľniť nejaké kapacity v policajnom zbore, ktoré môžu napríklad urýchliť registráciu. Pomocou dopravných prostriedkov môžeme rozdeliť počet migrantov, aby to jednotlivé strediská zvládali lepšie,“ doplnil premiér.

Zlepšiť sa podľa neho majú aj podmienky pre migrantov v takýchto strediskách, zabezpečenú majú mať trikrát denne suchú stravu, pitie, hygienické zariadenia a karimatky.

Vysvetľovacia kampaň

Ódor zároveň ubezpečil občanov, že stále ide o sekundárnu tranzitnú migráciu. Migranti u nás nepáchajú trestnú činnosť a nemajú záujem na Slovensku ani zostať, ale smerujú do ďalších krajín. Začiatkom budúceho týždňa zasadne ústredný krízový štáb.

„So Združením miest a obcí Slovenska a Úniou miest Slovenska plánujeme vysvetľovaciu kampaň, lebo ľudia sa vtedy najviac boja, vrátane predstaviteľov obcí, keď nevedia presne, čo majú robiť,“ zdôraznil Ódor.

Na margo toho, že Maďarsko prepustilo vyše 1 400 prevádzačov, premiér povedal, že to nebola pre Slovensko dobrá správa a zvýšený počet nelegálnych migrantov môže súvisieť aj s tým.

„Nechcem špekulovať o tom, či to urobili zámerne alebo nezámerne, politicky alebo nepoliticky. Je to fakt, nám to robí vrásky na čele, musíme to riešiť cez armádu, ale myslím si, že to zvládneme,“ skonštatoval.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie