• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Vláda sa mala postaviť proti zákazu predaja áut so spaľovacími motormi od roku 2035, tvrdí expert KDH

Vláda sa mala postaviť proti zákazu predaja áut so spaľovacími motormi od roku 2035, tvrdí expert KDH

Europoslanci a členské štáty Európskej únie dosiahli vlani predbežnú dohodu, ktorá fakticky znamenala, že predaj nových áut spaľujúcich pohonné látky na báze uhľovodíkov by bol od roku 2035 zakázaný.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) kritizuje slovenskú vládu za hlasovanie za zákaz predaja áut so spaľovacím motorom od roku 2035.

„Slovensko sa dnes malo postaviť proti zákazu predaja spaľovacích áut od roku 2035, podobne, ako to spravili Poliaci a Taliani,“ uviedol ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

Upozorňuje na to, že autá zdražejú, pretože prechádzame na elektromobilitu a slovenský priemysel je závislý od výroby automobilov.

Inovácie alebo príkazy?

KDH podľa Hajka nie je proti ochrane životného prostredia. „Sme za súťaž technológii, a nie za stanovovanie jednostranných cieľov, ktoré nakoniec vedú k mrhaniu peňazí, ktoré budú musieť zaplatiť obyvatelia Európskej únie, a tiež Slovenska,“ povedal.


Kresťanskí demokrati verejne vyzvali vládu, aby odmietla plán Európskej únie ukončiť predaj áut so spaľovacími motormi, a vyzvali aj občanov, aby sa pridali k podpisovej iniciatíve hnutia. Signatármi oficiálnej výzvy za Predsedníctvo KDH sú ekonomický expert KDH Jozef Hajko a podpredsedovia hnutia Igor Janckulík a Tomáš Merašický.

Nemecko navrhlo výnimku

Europoslanci a členské štáty Európskej únie dosiahli vlani predbežnú dohodu, ktorá fakticky znamenala, že predaj nových áut spaľujúcich pohonné látky na báze uhľovodíkov by bol od roku 2035 zakázaný. Niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko, však požiadali Európsku komisiu, aby navrhla výnimku pre autá používajúce syntetické palivá s argumentom, že takéto palivá sa môžu produkovať pri použití obnoviteľných zdrojov energie.


Minulý víkend obe strany potvrdili, že dosiahli dohodu v spore o budúcnosť áut so spaľovacími motormi. Tá umožní registráciu nových vozidiel s takýmito motormi aj po roku 2035 za predpokladu, že budú používať iba klimaticky neutrálne palivá.


Predstavitelia automobilového priemyslu na Slovensku počítajú s prechodom na elektromobilitu, a automobilky sú na to pripravené. Sektoru skôr spôsobuje komplikácie návrh novej emisnej normy Euro 7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie