• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Vláda odobrila zrušenie rodinného stavebného sporenia, ktoré bolo schválené len pred niekoľkými mesiacmi

Vláda odobrila zrušenie rodinného stavebného sporenia, ktoré bolo schválené len pred niekoľkými mesiacmi

Cieľom návrhu novely zákona o stavebnom sporení je teda zrušiť rodinné stavebné sporenie, aby sa znegovali zvýšené nároky na štátny rozpočet

Rodinné stavebné sporenie sa zrejme zruší. Návrh odobril v pondelok vládny kabinet, ako aj návrh na skrátené legislatívne konanie.

Vypustiť by sa mal pojem „domácnosť“, ktorú tvoria manžel, manželka a ich deti.

Dôvodom je podľa ministerstva financií to, že stavebný sporiteľ, ktorý je členom domácnosti, teda manžel alebo manželka, je oproti sporiteľovi, ktorý nie je členom domácnosti, neprimerane zvýhodnený.

Odstránenie diskriminácie

Zrušením rodinného stavebného sporenia sa tak má odstrániť diskriminácia vo vzťahu k posudzovaniu príjmového limitu, k výške štátnej prémie a k výške poplatkov za vedenie účtu stavebného sporiteľa.

Zároveň je zavedenie rodinného stavebného sporenia podľa rezortu financií výrazne diskriminačné aj z dôvodu, že sa nevzťahuje na jednorodičovské domácnosti s maloletým dieťaťom či deťmi a tiež ani na domácnosti nezosobášených rodičov s deťmi.


„Takéto nastavenie však spôsobuje aj vyššie zvýhodnenie vysokopríjmových rodín oproti rodinám a slobodným jednotlivcom s nižšími príjmami,“ argumentuje ministerstvo financií.

Naviac uvedená úprava veľmi výrazne posúva podľa nich nahor príjmovú hranicu na získanie podpory a zároveň významne rozširuje okruh oprávnených osôb zvýšením príjmovej hranice na získanie štátnej prémie.

Zvýšené nároky na štátnu prémiu

To má za následok znegovanie poskytovania štátnej podpory pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

Takéto nastavenie zakladá výrazne zvýšené nároky na štátnu prémiu. Cieľom návrhu novely zákona o stavebnom sporení je teda zrušiť rodinné stavebné sporenie, aby sa znegovali zvýšené nároky na štátny rozpočet.


K novele zákona o stavebnom sporení sa vzniesla vlna kritiky v rámci pripomienkového konania. Rodinné stavebné sporenie pritom poslanci schválili len pred niekoľkými mesiacmi a stavebné sporenie malo byť od nového roka určené pre manželov a ich deti.


Na základe poslednej prijatej novely sa stavebná sporiteľňa začala pripravovať na implementáciu do praxe s nemalými investíciami, a to v snahe ponúknuť klientom tzv. rodinné stavebné sporenie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie