• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Vláda chce zlepšiť zdravie a komfort obyvateľov, schválila balík opatrení na smogovú situáciu v Jelšave

Vláda chce zlepšiť zdravie a komfort obyvateľov, schválila balík opatrení na smogovú situáciu v Jelšave

Systémové riešenia zlepšia kvalitu ovzdušia a pomôžu obyvateľom Jelšavy dýchať čistejší vzduch. Prvým opatrením je výmena zastaraných nevyhovujúcich vykurovacích zariadení.

Vláda na stredajšom rokovaní schválila balík opatrení na zlepšenie smogovej situácie v Jelšave okres Revúca, čím chce predísť negatívnym finančným dopadom na štátny rozpočet a zlepšiť zdravie a komfort obyvateľov.

Havarijný stav kvality ovzdušia

Návrh riešenia havarijného stavu kvality ovzdušia v meste Jelšava vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR. Realizácia opatrení stála viac ako tri milióny eur.

Návrh súvisí s rozsudkom Súdneho dvora Európskej únie z 9. februára v súvislosti so systematickým a pretrvávajúcim prekračovaním limitných hodnôt pre prachové častice PM 10 v niektorých zónach Slovenska.

Jelšava a okolie má v rámci celého územia najviac vyhlásených smogových situácií a dosahuje najvyšší počet prekročení priemernej dennej koncentrácie prachových častíc.

Nevyhovujúce vykurovacie zariadenia

Systémové riešenia zlepšia kvalitu ovzdušia a pomôžu obyvateľom Jelšavy dýchať čistejší vzduch. Prvým opatrením je výmena zastaraných nevyhovujúcich vykurovacích zariadení.


Ide o približne 100 domácností žijúcich v rodinných domoch a bytových jednotkách, ktoré najviac prispievajú k problému so znečistením ovzdušia v Jelšave.


Druhým opatrením je zabezpečenie kvalitnej palivovej základne pre domácnosti prostredníctvom mestského sociálneho podniku.

Bezodplatná výmena

Obyvatelia z problematických domácností budú zamestnaní v sociálnom podniku cez verejnoprospešné práce. Bude im poskytnutá bezodplatná výmena vykurovacích zariadení a poskytované vhodné vykurovacie palivo počas realizovateľnosti a udržateľnosti projektu.


Zabráni sa tým spaľovaniu nevhodného typu paliva a odpadov a zníži sa znečisťovanie ovzdušia na prijateľnú mieru.

„Jelšava sa zaviazala zabezpečiť udržateľnosť projektu, a to aj zapojením marginalizovaných skupín prostredníctvom mestského sociálneho podniku. Rovnako tak aj partnerská organizácia – Mestské lesy Jelšava zabezpečia prísun dreva, z ktorého sa budú vyrábať pelety na vykurovanie. Ide o pilotný projekt a ak sa osvedčí, budeme ho chcieť rozširovať do ďalších miest a obcí Slovenska so zlou kvalitou ovzdušia,“ uzavrel štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie