• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Vitamíny proti stresu: Ako sa ho zbaviť prirodzenou cestou

Vitamíny proti stresu: Ako sa ho zbaviť prirodzenou cestou

Nedostatok železa, konkrétne hemoglobínu a feritínu, často spôsobuje apatiu a únavu. Okrem toho je mnohokrát príčinou nechutenstva.

Stres je súčasťou moderného života. A hoci ho nemôžeme úplne eliminovať, môžeme zvýšiť našu odolnosť voči nemu. Mnohé vitamíny a minerály hrajú kľúčovú úlohu v našej psychickej pohode a môžu nám pomôcť lepšie zvládať stresové situácie.

Vitamín C

Medzi vitamíny proti stresu sa radí vitamín C, ktorý je známy pre svoje antioxidačné vlastnosti a je tiež dôležitý pre produkciu neurotransmitera serotonínu, ktorý reguluje náladu a spánok. Štúdia publikovaná v roku 1999 v časopise „Psychopharmacology“ zistila, že vitamín C môže obmedziť hladinu kortizolu (stresového hormónu) a tým pomáha znížiť stres.

Komplex vitamínov B

Komplex vitamínov B obsahuje mnoho dôležitých látok, ktoré sú potrebné pre fungovanie správneho systému. Medzi ne patrí:

B1 (tiamín)

B2 (riboflavín)

B3 (niacín)

B5 (kyselina pantoténová)

B6 (pyridoxín)

B12

Vitamíny skupiny B sa často predpisujú ľuďom trpiacim depresiou alebo úzkosťou. Štúdia z roku 2018 vo „Frontiers in Psychiatry“ ukázala, že doplnky vitamínov B môžu zlepšiť náladu u osôb trpiacich stresom alebo depresiou. Sú totiž dôležité pre zdravie neurónov.

Vitamín D

Vitamín D, ktorý získavame najmä zo slnečného svetla, má priamy vplyv na fungovanie mozgu. Nedostatok vitamínu D sa často spája s depresiou a úzkosťou. Doplnenie tejto látky môže byť účinným spôsobom, ako zlepšiť náladu a zvládať stres.

Horčík

Pre správne fungovanie nervového a kardiovaskulárneho systému je horčík jednoducho životne dôležitý. Môže sa užívať vo forme tabliet, ale ešte účinnejší je kúpeľ s pridaním epsomskej soli. Stopový prvok sa totiž ešte lepšie vstrebáva cez pokožku. Stačí pridať 1 alebo 2 šálky soli do kúpeľa a kúpať sa v nej 15 minút. Urobte to niekoľkokrát týždenne.

Železo

Nedostatok železa, konkrétne hemoglobínu a feritínu, často spôsobuje apatiu a únavu. Okrem toho je mnohokrát príčinou nechutenstva. V prípade podozrenia sa oplatí urobiť si vyšetrenie krvi, či máme dostatok tejto dôležitej látky.

Podporme svoje telo počas celého dňa

Nielen minerálne látky, strava bohatá na vitamíny či dostatok spánku vplýva na celkovú pohodu nášho tela a schopnosť vyrovnať sa so stresom. Aby tieto faktory fungovali, mali by sme si osvojiť metódu zbavovania sa stresu. Nezaškodí naučiť sa počas dňa mať pod kontrolou stresujúce situácie a dopriať si aspoň chvíľu na uvoľnenie sa. Bude to jednoduchšie, ak ráno urobíme nasledujúce činnosti:

– doprajme si pár minút meditácie/modlitby/afirmácií, čokoľvek nám vyhovuje. A tiež sa usmejme na svoj odraz v zrkadle;

– ráno ešte pred raňajkami vypime pohár čistej vody;

– ak sa očakáva, že deň bude rušný, oplatí sa piť doplnok omega-3. Odbúrať stres pomáhajú aj kvety, či citrusové alebo levanduľové aromatické oleje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie