• Dnes je: Pondelok 26. októbra 2020 meniny má Demeter

Vírusová epidémia nikdy netrvá viac než tri mesiace, tvrdí český profesor

Vírusová epidémia nikdy netrvá viac než tri mesiace, tvrdí český profesor

Prečo ľudia nemajú hrôzu z tuberkulózy, ktorá je oveľa závažnejšia?

Žiadna vírusová epidémia v histórii netrvala dlhšie než tri mesiace, povedal v rozhovore pre Reflex.cz profesor Stanislav Kmoch z lekárskej fakulty Karlovej univerzity, ktorý vedie laboratórium pre štúdium vzácnych ochorení.

Jeho tím sa zaoberá aj skúmaním choroby COVID-19.

Podľa profesora Kmocha patrí nákaza koronavírusom k vzácnym ochoreniam. „Keby sa ľudia, ktorí mali teplotu 38 stupňov Celzia, postavili do rady, 97 percent z nich by v skutočnosti malo chrípku. Asi tri percentá z toho chrípku a covid. Vždy platilo, že zhruba päť percent ľudí, ktorí majú chrípku, majú zároveň koronavírusovú infekciu,“ tvrdí výskumník.

Slabý adept na likvidáciu ľudstva

Podľa Kmocha je COVID-19 veľmi slabým adeptom na likvidáciu ľudstva, jeho infekčnosť je totiž asi 30-krát slabšia ako infekčnosť vírusu kiahní.


Ako ďalej v rozhovore dodal, diskutabilná je aj definícia „pandémie“ či „epidémie“ koronavírusu. Z definícií totiž vyplýva, že na to, aby vznikla epidémia, by sa malo nakaziť 200-tisíc ľudí v priebehu šiestich týždňov. Rozšírenie koronavírusu však tieto kritériá nespĺňa.


„Ľudia si mysleli, že budú kopy mŕtvol na ulici, boja sa chodiť von, nestýkajú sa s rodičmi, ale v skutočnosti sa niečo podobné opakuje každý rok – v čase chrípkových vĺn,“ ozrejmuje vedec a vlnu koronavírusu nazýva „obdobím nákazy“.

Sú choroby, ktorých by sme sa mali báť viac

„Prečo ľudia nemajú hrôzu z tuberkulózy, ktorá je oveľa závažnejšia? Od roku 2010 sa proti nej neočkuje. Tej by som sa bál viac ako covidu. Máme žltačku a mraky ďalších vecí, ktoré nás ohrozujú viac,“ dodal s tým, že čím viac bude koronavírus mutovať, tým viac bude degenerovať a jeho infekčnosť sa zníži.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie