• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Vinári varujú pred nedostatkom slovenského vína, ceny pôjdu nahor

Vinári varujú pred nedostatkom slovenského vína, ceny pôjdu nahor

Najdramatickejší pokles zaznamenali vo Francúzsku, ktoré hlási 27 percent pokles úrody hrozna. Dôvodom sú jarné mrazy, letné horúčavy, krupobitia ako aj tlak chorôb.

Vinári varujú pred nedostatkom slovenského vína. Podľa Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS), v porovnaní s minulým rokom sa očakáva pokles objemu produkcie vína na Slovensku o 10 percent.

Napriek štandardne vysokým výnosom pri odrodách ako Veltlínske zelené alebo Alibernet, zaznamenali napríklad vinári v Malokarpatskej oblasti pokles úrody aj o 40 percent.

Zdražovanie vín

Podľa vinárov musia pre aktuálnu situáciu spotrebitelia počítať so zdražovaním slovenských vín. Ceny slovenských vín v najnižšej kategórii porastú minimálne o deväť percent.


„Takýto vývoj cien je vzhľadom na aktuálnu situáciu predvídateľný, no napriek tomu všeobecne nepopulárny. V tejto neľahkej situácii však treba brať do úvahy, ako dramaticky postihla vinohradnícko-vinársky sektor pandémia,“ konštatoval zväz vinárov.

Rekordne nízke hodnoty

Tohtoročný nedostatok zrážok síce podľa vinárov zredukoval výnosy, ale ako keby skoncentroval kvalitu. „Teplejšie obdobie počas leta prispelo k adekvátnemu vyzrievaniu hrozna, chladné noci zasa pomohli udržať kyseliny a dlhá príjemná jeseň, ktorá umožnila vyzrieť hrozno do úplnej zrelosti, pomohlo k výbornému zberu bielych aj modrých odrôd,“ informuje ZVVS.


Zároveň dodáva, že na Slovensku patrí tohtoročná kampaň k jednej z najneskorších v histórii. „Výnimočný ročník potvrdzujú aj prvé mladé vína, ktoré sú svieže, iskrivé a predsa pomerne vyzreté a harmonické,“ uzavrel zväz.

V Európe klesla v tomto roku výroba vína na rekordne nízke hodnoty. Španielsko, Francúzsko a Taliansko vyrobili 119 miliónov vína, čo v porovnaní s rokom 2020 predstavuje pokles o viac ako 17 percent.


Najdramatickejší pokles zaznamenali vo Francúzsku, ktoré hlási 27 percent pokles úrody hrozna. Dôvodom sú jarné mrazy, letné horúčavy, krupobitia ako aj tlak chorôb.

Víno bude prioritou ministerstva

„Pestovanie hrozna a výroba vína predstavujú aj v nasledujúcom období s výhľadom do roku 2035 prioritnú oblasť podpory,“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva pôdohospodárstva. Podporu pestovateľov viniča a producentov vína zastrešuje Program rozvoja vidieka SR 2014-2022.

Medzi plánovanými výzvami je podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov s alokáciou 159 miliónov eur, na spracovanie a uvádzanie výrobkov na trh s alokáciou 170 miliónov eur, pomoc na začatie podnikateľskej činnosti pre mladých poľnohospodárov vo výške 50 tisíc eur na jedného mladého poľnohospodára, pomoc na začatie podnikateľskej činnosti na rozvoj mladých poľnohospodárskych podnikov vo výške podpory 15 tisíc na jeden malý poľnohospodársky podnik, spolupráca medzi malými hospodárskymi subjektmi či podpora horizontálnej a vertikálnej spolupráce medzi subjektmi krátkeho dodávateľského reťazca.


V budúcom programovom období v rokoch 2023 – 2027 sú medzi plánovanými projektovými intervenciami pre pestovanie viniča a výroby vína produktívne investície v poľnohospodárskych podnikoch s finančnou alokáciou 300 miliónov eur, podpora vertikálnej spolupráce s alokáciou 25 miliónov eur, podpora mladých podnikateľských činností s alokáciou 30 miliónov eur a poistenie v poľnohospodárstve s alokáciou 40 miliónov eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie